MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czternaście hektarów pod uprawę nowych technologii

Redakcja
W tym budynku przy ulicy Dubois 114/116 mieści się Łódzki Inkubator Technologiczny
W tym budynku przy ulicy Dubois 114/116 mieści się Łódzki Inkubator Technologiczny Daniel Siwak
Inkubator Technologiczny na terenie Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego rozpoczął działalność. Łódź doczekała się wreszcie miejsca, gdzie studenci mogą opracowywać innowacyjne rozwiązania w rożnych gałęziach przemysłu i medycyny.

- Naszą ambicją jest, aby łódzki Technopark był wyjątkowym miejscem, gdzie dokonania naukowe znajdą swoje rynkowe zastosowanie - przekonują na swojej stronie internetowej władze Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego.

Niczym nie wyróżniający się piętrowy budynek, oddalony od centrum Łodzi o 40 minut drogi. Gdyby nie tablica przy bramie wjazdowej, nikt by nie przypuszczał, że na terenach byłej jednostki wojskowej przy ul. Dubois 114/116, powstawać będą nowe technologie, porównywalne z telefonem komórkowym czy komputerowym mikroprocesorem. Stary wojskowy barak został tak przebudowany i wyposażony, aby stworzyć studentom najlepsze warunki do tworzenia innowacji produktowych i procesowych.

Z rozpoczęcia działalności Inkubatora Technologicznego dumny jest nie tylko Tomasz Rychlewski, prezes zarządu Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego, ale także władze Łodzi, które rok temu Park ten powołały do życia.

- Mam wrażenie, że dzisiejszy dzień będzie ważnym wydarzeniem dla Łodzi, bo jest przykładem, że dobrze wykorzystujemy pieniądze unijne. Myślę, ze przed nami kolejne kroki i wyzwania - powiedział podczas otwarcia Jerzy Tomaszewski wiceprezydent Łodzi. - Mam nadzieję, że będziemy konkurencyjni w kraju i za granicą - dodał.

- Chcemy to miasto zmienić. Zmierzamy w kierunku Łodzi - miasta nowych technologii. Wiem, że w rozwoju wielu małych przedsiębiorstw ten park na pewno pomoże - podkreślił Marek Michalik wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny w magistracie za nowe technologie.

Na uroczystości otwarcia Technoparku pojawili się także przedstawiciele łódzkich szkół wyższych: Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego.

Młodzi, zdolni pomagają niepełnosprawnym

Choć łódzka Dolina Krzemowa działa od niedawna, to już może pochwalić się firmami, które prężnie działają w murach inkubatora. Jedną z nich jest firma LIW Projekt, produkująca nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny wspomagający proces leczenia dzieci z porażeniem mózgowym.

- Ich prezentacja była wręcz wzruszająca, bowiem prócz tego, że prezentowali tak trudny temat, było widać na ich twarzach, że kochają swoją pracę - z dumą opowiada gazecie Wiadomości24.pl Tomasz Rychlewski, prezes zarządu Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego. - Produkują i projektują te foteliki metodą chałupniczą w garażu na Nowosolnej. Są już opatentowane, więc wykazali dużo zaangażowania aby zaistnieć. Ich ofertą chcemy teraz zainteresować szpitale, bowiem przez internet LIW Projekt sprzedał 12 sztuk - dodaje Rychlewski.

Pięć kroków do spełnienia marzeń

Wszystkie osoby, które chciałyby rozpocząć współpracę z łódzkim inkubatorem muszą uczynić wpierw pięć prostych kroków.
Krok 1 - Wypełnienie formularza dostępnego na stronie www.technopark.lodz.pl a następnie złożenie go w biurze Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego. Poza tym, wraz z wnioskiem, należy złożyć dowód rejestracji przedsiębiorstwa (np. ewidencja działalności gospodarczej, Krajowy Rejestr Sądowy), decyzję o nadaniu numeru statystycznego REGON, decyzję o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu w płaceniu podatków oraz zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o nie zaleganiu w opłacaniu składek.
Krok 2 - Weryfikacja treści formularza aplikacyjnego pod kątem formalnym oraz ocena czy działalność firmy jest zbieżna z celami Łódzkiego Inkubatora Technologicznego.
Krok 3 - Jeśli aplikacja zostanie oceniona pozytywnie, wniosek trafi pod ocenę łódzkich specjalistów z Komitetu Naukowego Inkubatora.
Krok 4 - Oznacza to, że wniosek aplikacyjny uzyskał pozytywne rekomendacje. Teraz nastąpi rozmowa kwalifikacyjna z dyrekcją Inkubatora.
Krok 5 - Rozmowa wypadła pozytywnie. Teraz wystarczy podpisać umowę najmu powierzchni w Inkubatorze oraz inne dokumenty związane ze świadczonymi przez niego usługami.

Cała procedura od momentu złożenia aplikacji do wydania decyzji trwa zaledwie tydzień. Dzięki temu młodzi ludzie nie zniechęcają się długimi procedurami i stosunkowo szybko mogą rozpocząć działalność w inkubatorze.

Poza tym każdy podmiot, który rozpocznie współpracę z Technoparkiem, otrzyma klimatyzowane umeblowane biuro wyposażone w sprzęt komputerowy, dostęp do szerokopasmowego internetu, oraz - w pierwszym roku działalności - 75 proc. rabatu od rynkowych stawek czynszu.

Łódzka Dolina Krzemowa chce się rozwijać

Ogromny, czternastohektarowy teren może pomieścić zdecydowanie więcej firm chcących pracować nad nowymi technologiami. Do końca roku w budynku przy Dubois ma być już nie 5, a 15 podmiotów gospodarczych. Docelowo w Łódzkim Inkubatorze Technologicznych swoje miejsce znajdzie aż 50 firm wraz z nowoczesnym Centralnym Laboratorium Naukowo-Badawczym. Z tego ostatniego korzystać będą mogły firmy z inkubatora oraz uczelnie wyższe z terenu województwa łódzkiego.

W planach jest też rozpoczęcie współpracy z Klastrem Medialnym, którego powołanie zainicjowali w marcu tego roku: Urząd Miasta Łodzi oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto