Facebook Google+ Twitter

Czternaście śląskich miast zbliża się do stworzenia Silesii

Jutro w Katowicach odbędzie się pierwsze posiedzenie zgromadzenia ogólnego Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Przedstawiciele 14 miast ze Śląska i Zagłębia debatować będą o przyszłości supermiasta "Silesia".

Czytaj też:
Supermiasto Śląsk: Zagłębie podzielone

Logo województwa śląskiego / Fot. screenGłównym celem jutrzejszego spotkania będzie wybranie zarządu GZM. Ponadto reprezentanci poszczególnych miast będą dyskutować nad wprowadzeniem do użytku Śląskiej Karty Usług Publicznych. Dokument, który ma mieć formę plastikowej karty, pełnić będzie zarówno funkcję biletu miesięcznego czy parkingowego, jak i karty, która zapewni dostęp do różnych świadczeń społecznych. Ułatwi to codzienne życie mieszkańcom aglomeracji śląskiej.

Z pewnością wiele cennych uwag będzie mógł przekazać wybierający się na spotkanie prezydent Jaworzna - Paweł Silbert. W tym mieście od ponad dwóch lat funkcjonuje taka karta. - Jaworzno już w kwietniu 2005 r. wprowadziło na rynek Jaworznicką Kartę Miejską, która jest nowoczesnym i wielofunkcyjnym nośnikiem elektronicznych biletów okresowych komunikacji miejskiej. Naszymi doświadczeniami z wdrożenia projektu już dzielimy się z innymi miastami aglomeracji - powiedział prezydent Jaworzna na konferencji prasowej. Na jutrzejszym spotkaniu towarzyszyć mu będzie przedstawiciel Rady Miejskiej - Krzysztof Dzierwa.

Na posiedzeniu Jaworzno reprezentować będą radny Krzysztof Dzierwa (pierwszy z lewej) oraz prezydent Paweł Silbert (w środku). / Fot. Marek Iwaniszyn Drugim projektem, który ma zrealizować GZM, jest system wspomagania zarządzania transportem publicznym. - Ma on doprowadzić do rozliczeń dotacji płaconych przez gminę na komunikację, a tym samym zweryfikować zasadność utrzymywania niektórych linii autobusowych i tramwajowych - tłumaczy Silbert.

Górnośląski Związek Metropolitalny tworzy 14 miast: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze. Głównym zadaniem Związku jest promocja miast tworzących aglomerację górnośląską oraz pozyskiwanie środków, głównie unijnych, na realizację wspólnych zadań inwestycyjnych. Jego działalność została zarejestrowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w czerwcu tego roku. Początkowo chęć uczestnictwa wJednym z celów GZM jest stworzenie Śląskiej Karty Usług Publicznych. Taka karta funkcjonuje od ponad dwóch lat w Jaworznie. / Fot. Marek Iwaniszyn "supermieście" zgłosiły Będzin, Czeladź i Knurów. Jednak decyzją wojewody ograniczono liczbę członków do 14, uznając, że mogą w nim uczestniczyć tylko miasta na prawach powiatu.

Powstanie metropolii oznacza powstanie największego w kraju organu administracyjnego, liczącego prawie 2,2 miliona ludzi. Zsumowany budżet miast członkowskich to ponad 6 miliardów złotych. Śląska czternastka wytwarza około 8% produktu krajowego brutto. Członkowie będą wpłacać do budżetu nowego tworu złotówkę za każdego swojego mieszkańca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Czternaście śląskich miast zbliża się do stworzenia Silesii

Tłumaczenie na język polski:

Czternaście śląskich miast zbliża się do stworzenia Śląska (Silesii)

Tłumaczenie faktów
Czternaście miast z Gornego Śląska i Małopolski (śląskich) miast zbliża się do stworzenia (Ślask) Silesii

Jak ktoś coś pisze niech opanuje podział administracyjny Polski i podział regionalny Polski

Komentarz został ukrytyrozwiń

I Zgromadzenie GZM odbędzie się 20.09.07 w Rudzie Śląskiej, a nie w Katowicach. Szczegóły i program na stronie www.rudaslaska.pl, zapraszam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Zbigniewa:
Zagłębie Ruhry
Zagłębie Saary
To dla nas wzorce

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, no, bardzo ciekawy projekt. Życzę powodzenia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale nie o to chodzi. Po prostu Jaworzno to rdzennie zawsze małopolska była....i chyba mentalnie dalej jest. Większości bliżej do Krakowa niż K-ce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie myśl, że na Śląsku sami Ślązacy mieszkają... "Rdzennych rodzin" jest bardzo, bardzo mało. Przeważają mieszane - np. tata ze Śląska, mama z Gdańska - i "przyjezdne" (jak moja ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

nam z Jaworzna też raczej nie po drodze. Ot, choćby dlatego, że z nas tacy Ślązacy jak z koziej ... trąbka:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

GZM - tak, ale jednemu wielkiemu miastu mówię NIE. Dobrze jest jak jest... w jedym wielekim mieście rozwiną się na pewno Katowice, a los Zabrza i innych miast, bez takiej siły przebicia, pogorszy się. (tak przypuszczam) ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.09.2007 16:21

Wszystkie wielkie miasta bankrutują. Bez dotacji ani rusz. Małe jest piekne i na ludzką miarę. Wystarczy spojrzeć na niemieckie miasteczka. To jakaś megalomiania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.