Facebook Google+ Twitter

Cztery artystki, piątek trzynastego i... miejsce przesłuchań

Takiego nagromadzenia piękna Sala Sądowa w Muzeum Bursztynu w Gdańsku jeszcze nie widziała. Obrazy, malowane pisanki, biżuteria, autorskie projekty ubrań i kobiety, bo głównie one uczestniczyły w wernisażu wystawy „Kawa i …”

Część oficjalnaW piątek trzynastego kwietnia, w sali przesłuchań Zespołu Przedbramia, dawniej ciężkiego więzienia, dzisiaj siedziby Muzeum Bursztynu, odbył się wernisaż wystawy, której tytuł „Kawa i…” nawiązuje do filmu Jima Jarmuscha „Coffee and cigarettes”. Swoje prace zaprezentowały cztery artystki.Agnieszka Sikorska

Agnieszka Sikorska jest konserwatorem dzieł sztuki, absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wykładowcą technologii i technik malarskich na ASP w Gdańsku. W przerwach między konserwacją malarstwa sztalugowego, rzeźby polichromowanej, obiektów kamiennych i ceramicznych, oddaje się swojej pasji, którą jest malowanie pisanek. Te małe dzieła sztuki zostały zaprezentowane na wystawie.
Kawka w filiżance – Jaki one mają związek z tematem ekspozycji?
– Bardzo wyraźny, proszę spojrzeć, mówi artystka, nad wszystkimi pisankami roztacza opiekę właśnie kawka. (śmiech)
Istotnie, w centralnym punkcie gabloty rzuca się w oczy strusie jajo, ozdobione wizerunkiem czarnego ptaszka (kawki) w… filiżance.Anna Bocek

Anna Bocek ukończyła gdańską Akademię Sztuk Pięknych. Studiowała malarstwo i międzywydziałową specjalizację scenograficzną. Jest autorką aranżacji wnętrz w Muzeum Bursztynu, ale szczególnie fascynuje ją malarstwo, którego próbkę można podziwiać na wystawie.

Anna Wilczyńska jest absolwentką Krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Jej ekspozycja to kolekcja „popołudniowa” utrzymana w charakterze spotkania przy kawie, w lekko zadymionej atmosferze kawiarnianej.

Anna WilczyńskaDorota Kos, rzeźbiarka, projektantka małych form użytkowych i biżuterii, prezentuje prace, łączące w sobie ciepło drewna i bursztynu.Dorota Kos

Wystawę otworzyli kierownik Muzeum Bursztynu Joanna Grążawska i dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz, słowo zabrała również Magdalena Adamowicz, żona prezydenta Gdańska i szefowa trójmiejskiego oddziału Europejskiej Unii Kobiet, która objęła wystawę patronatem honorowym.

W tle wernisażu można było oglądać sceny z filmu Jima Jarmuscha, do sali w przyziemiu organizatorzy zaprosili na pokaz parzenia kawy, a na tych, którym nie spodobała się impreza, czekała cela o zaostrzonym rygorze, o nazwie „Kain i Abel”. Wystawę można oglądać do 30 września 2007 r.

Wywiad z Agnieszką Sikorską

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

...miło czytać, oglądąć, i wiedzieć, że ludzie interesują się życiem własnego miasta. plus

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.04.2007 17:55

Pięknie.:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

ładne fotki;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetne!temat,miejsce,ludzie...Piękne kreacje. ...Ewo, a ja zapraszam na kawę do Paris, tylko może nie w piątek 13 :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.