Facebook Google+ Twitter

Cztery kultury na Piotrkowskiej. Rzeźby w powietrzu

Przechodnie spacerujący ulicą Piotrkowską ze zdumieniem, co parę kroków, zadzierali do góry swoje głowy. To wszystko za sprawą wernisażu Jerzego Kędziory – "Rzeźby balansujące".

Rzeźby nad głowami

Wystawa Jerzego Kędziory składa się z 5 rzeźb zawieszonych na metalowych linach ponad głowami przechodniów. Prezentują one między innymi sylwetki akrobatów.

"Rzeźby balansujące" – bo tak nazywa się ekspozycja – prezentowane są w Łodzi po raz pierwszy. Jak zaznaczają organizatorzy festiwalu, twórczość Kędziory przerodziła się w swoisty happening, gdyż postaci uwiecznione w rzeźbach niejako zapraszają mieszkańców Łodzi do uczestnictwa w festiwalu.

Jerzy Kędziora, twórca zurbanizowany

 

Jerzy Kędziora urodził się w Częstochowie w 1947 roku. Studiował na Wydziale Rzeźby w PWSSP w Gdańsku. Zajmuje się rzeźbą i medalierstwem, projektowaniem urbanistycznych założeń przestrzennych.

Zrealizował wiele cykli rzeźbiarskich oraz pomników (J.Długosza, Królowej Jadwigi, Jana Pawła II, K. Puławskiego).

Swój unikatowy zespół rzeźb balansujących Jerzy Kędziora wystawiał w Muzeum Śląskim w Katowicach, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, na Zamku w Książu, w Lourdes, Norymberdze, Berlinie, Ostrawie i Pradze. Jedna z ostatnich realizacji rzeźbiarskich Jerzego Kędziory, zakupiona przez władze miasta, stała się nową wizytówką Bydgoszczy.

Cztery Kultury w Łodzi


logo FD4K - ŁÓDŹ 2006 Również na ul. Piotrkowskiej można podziwiać wystawę zdjęć Andrzeja Wacha, która towarzyszy Festiwalowi Dialogu 4 Kultur. Fotografie umieszczone na tablicach przed urzędem miasta, przedstawiają zabytki, budynki i wydarzenia związane z kulturą Łodzi. Pokazują, jak dziś się żyje w tym mieście i czy nadal pozostało ono ośrodkiem czterech kultur.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.09.2006 11:35

Ja się zastanawiałem o jakie rzeźby Ci chodzi... a to chodziło o te wiszące ;-) Ale ogólnie fajny tekst i fajne zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.