Facebook Google+ Twitter

Cztery nowe kratery odnaleziono na Półwyspie Jamalskim. Jeden z nich ma 100 metrów długości

Na Syberii odkryto cztery kolejne kratery. Jeden z nich ma ma 100 metrów długości i 50 metrów szerokości. Prawdopodobnie kratery powstały w wyniku podziemnych wybuchów gazu.

https://twitter.com/siberian_times/status/569917749016854528 / Fot. zrzut ekranu/TwitterBadacze odkryli cztery nowe kratery w rejonie Półwyspu Jamalskiego. Łącznie może być ich więcej niż dwadzieścia. Poprzednie tego typu odkrycie miało miejsce w lipcu ubiegłego roku. Znaleziono wówczas 3 kratery - podaje serwis Gazeta.pl. Dwa odnalezione obiekty są wypełnione wodą.

Naukowcy zamierzają kontynuować badania kraterów. W zeszłym roku wysłano ekspedycję do jednego z nich. Na jego dnie znaleziono jezioro. Prawdopodobnie ziemia zapada się w wyniku podziemnych wybuchów gazu.

Czytaj także: NASA będzie szukać śladów życia na księżycu Jowisza. Na Europie może znajdować się gigantyczny ocean


Kratery mogą zagrażać okolicznej ludności ze względu na emisję gazu. Jeden z nich znajduje się w pobliżu złóż zarządzanych przez Gazprom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Basiu, jasne, że średnica i głębokość, to wymiary krateru. Jednak nie zawsze krater jest w przybliżeniu okrągły, a wulkan nie zawsze jest idealnym stożkiem. Może być mocno owalny. Na przykład na Hawajach, a właściwie na na Oceanie Spokojnym na wyspie Maui w archipelagu Hawajów jest wulkan Haleakala. Według Wikipedii krater wulkanu ma 11,3 km długości i 3,2 km szerokości. Jego głębokość dochodzi do 800 metrów, a jego obwód wynosi 34 km.
Kształt zależy od wielu czynników, na przykład składu chemicznego magmy. Lawy kwaśne, takie które zawierają dużo krzemionki tworzą stratowulkany, a tam gdzie lawy są zasadowe powstają wulkany tarczowe.
Są jeszcze kratery pasożytnicze, boczne. Etna ma ma ich podobno 270.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Krysiu, jako geolog wiesz , rozumiem , że to długość szczeliny, a ? średnica krateru? i głębokość, to także wymiary krateru.;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli jest to erupcja szczelinowa, krater może mieć nawet kilka kilometrów długości...

Komentarz został ukrytyrozwiń

średnicę

Komentarz został ukrytyrozwiń

krater ma śrenicę i głębokość. Nie bardzo sobie wyobrażam jak krater może mieć długość i szerokość.? Może mi ktoś wytłumaczy. ? proszę....bo może się mylę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.