Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28272 miejsce

Cztery pory Gierka. Wystawa fotografii w Domu Spotkań z Historią

Dekada rządów Edwarda Gierka okiem wielu wybitnych fotoreporterów na wystawie w Domu Spotkań z Historią.

Ekspozycję "Cztery pory Gierka. Polska 1970-1980 w zdjęciach z Agencji FORUM" można obejrzeć w DSH od 29 lipca do 31 października.Po lewej Edward Gierek. / Fot. Materiał promocyjny DSHGłównym pomysłem ekspozycji jest przedstawienie okresu rządów Edwarda Gierka przez pryzmat czterech pór roku. - W fotografiach odbija się obraz państwa funkcjonującego w dużej mierze w rytmie przez nie wyznaczonym; do nich dopasowano partyjno-państwową obrzędowość, a zależność gospodarki, komunikacji, rolnictwa i zaopatrzenia od pogody sprawiała, że pory roku stały się w dowcipach czterema głównymi wrogami socjalizmu (nie na darmo we wszystkich krajach komunistycznych krążyły wariacje żartu „nie potrzeba Bundaswehry, nam wystarczy minus cztery”) - można przeczytać na stronie DSH.Na zdjęciach ukazane zostały migawki z wydarzeń społeczno-politycznych jak i z życia codziennego - festiwale, wybory do sejmu, zjazdy partii, obchody świąt państwowych, wypoczynek, praca, sceny uliczne czy zakupy.Fotografie pokazują ponoć najlepszy okres PRL-owskiej rzeczywistości jakim były czasy Gierka. To wtedy, według oficjalnej propagandy PRL, Polska aspirowała do dziesiątej potęgi gospodarczej świata. Jednak w wyniku rozbuchanej polityki kredytowej, jaką prowadzono w tym czasie, kryzys gospodarczy zaczął być widoczny już w latach 1974-1975. Jedna ze ścian omawianej wystawy. / Fot. Piotr SzajewskiNa pokazywanych zdjęciach dobrze widoczna jest ta fasada bogatego i modernizującego się kraju. Obok zdjęć z wielkich inwestycji (m.in. budowa Trasy Siekierkowskiej, Dworca Centralnego, Huty Katowice) można zobaczyć pieszego pokonującego zaśnieżone chodniki w centrum stolicy na nartach, czy przepełnione wagony pociągów, podróże samochodem "rodzinym" fiatem 126p, czy traktory z krowami pasącymi się na trawnikach przed nowo wybudowanymi blokami z wielkiej płyty.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Walka propagandowa wciąż trwa.
"Rzeczpospolita" stwierdziła nawet, że do dziś spłacamy gierkowe długi. Dobrze że nie porównała ich z obecnymi.
Póki co Gierkówka bedzie niebawem powiekszać sieć autostrad a gierkowa wielka płyta, pozwoliła w porywach budować do 300 000 mieszkań w roku, których przez 20 lat demokracji nie udało sie niczym zastąpić - choć są takie be. A co by było, jakby ich nie było?
Cierń nielichy z tego Gierka jest.
To co zostawił mocno wzmocniło naszych pojedynczych wyzwalaczy i obce firmy. A ten co rujnował (JL), teraz z piedestału KE podnosić będzie podatki w Unii , z pokręconą myślą przyspieszenia wzrostu w tejże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra relacja i spojrzenie wstecz. Historia będzie zawsze historią jakąkolwiek by nie była. Jeżeli Naród ma szacunek dla historii, ma także sam dla siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.