Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27686 miejsce

Cztery pory Gierka. Wystawa fotografii w Domu Spotkań z Historią

Dekada rządów Edwarda Gierka okiem wielu wybitnych fotoreporterów na wystawie w Domu Spotkań z Historią.

Ekspozycję "Cztery pory Gierka. Polska 1970-1980 w zdjęciach z Agencji FORUM" można obejrzeć w DSH od 29 lipca do 31 października.Po lewej Edward Gierek. / Fot. Materiał promocyjny DSHGłównym pomysłem ekspozycji jest przedstawienie okresu rządów Edwarda Gierka przez pryzmat czterech pór roku. - W fotografiach odbija się obraz państwa funkcjonującego w dużej mierze w rytmie przez nie wyznaczonym; do nich dopasowano partyjno-państwową obrzędowość, a zależność gospodarki, komunikacji, rolnictwa i zaopatrzenia od pogody sprawiała, że pory roku stały się w dowcipach czterema głównymi wrogami socjalizmu (nie na darmo we wszystkich krajach komunistycznych krążyły wariacje żartu „nie potrzeba Bundaswehry, nam wystarczy minus cztery”) - można przeczytać na stronie DSH.Na zdjęciach ukazane zostały migawki z wydarzeń społeczno-politycznych jak i z życia codziennego - festiwale, wybory do sejmu, zjazdy partii, obchody świąt państwowych, wypoczynek, praca, sceny uliczne czy zakupy.Fotografie pokazują ponoć najlepszy okres PRL-owskiej rzeczywistości jakim były czasy Gierka. To wtedy, według oficjalnej propagandy PRL, Polska aspirowała do dziesiątej potęgi gospodarczej świata. Jednak w wyniku rozbuchanej polityki kredytowej, jaką prowadzono w tym czasie, kryzys gospodarczy zaczął być widoczny już w latach 1974-1975. Jedna ze ścian omawianej wystawy. / Fot. Piotr SzajewskiNa pokazywanych zdjęciach dobrze widoczna jest ta fasada bogatego i modernizującego się kraju. Obok zdjęć z wielkich inwestycji (m.in. budowa Trasy Siekierkowskiej, Dworca Centralnego, Huty Katowice) można zobaczyć pieszego pokonującego zaśnieżone chodniki w centrum stolicy na nartach, czy przepełnione wagony pociągów, podróże samochodem "rodzinym" fiatem 126p, czy traktory z krowami pasącymi się na trawnikach przed nowo wybudowanymi blokami z wielkiej płyty.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Walka propagandowa wciąż trwa.
"Rzeczpospolita" stwierdziła nawet, że do dziś spłacamy gierkowe długi. Dobrze że nie porównała ich z obecnymi.
Póki co Gierkówka bedzie niebawem powiekszać sieć autostrad a gierkowa wielka płyta, pozwoliła w porywach budować do 300 000 mieszkań w roku, których przez 20 lat demokracji nie udało sie niczym zastąpić - choć są takie be. A co by było, jakby ich nie było?
Cierń nielichy z tego Gierka jest.
To co zostawił mocno wzmocniło naszych pojedynczych wyzwalaczy i obce firmy. A ten co rujnował (JL), teraz z piedestału KE podnosić będzie podatki w Unii , z pokręconą myślą przyspieszenia wzrostu w tejże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra relacja i spojrzenie wstecz. Historia będzie zawsze historią jakąkolwiek by nie była. Jeżeli Naród ma szacunek dla historii, ma także sam dla siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.