175056 miejsce

Cztery złote medale polskich matematyków w Paryżu

Polacy zdobyli 4 złote medale na XXI Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu, a w kategorii gimnazjalistów całe podium zostało zajęte przez Polaków.

Reprezentacja Polski przez Uniwersytetem w Paryżu / Fot. Janusz GórniakRównie dobrze zaprezentowali się nasi studenci, z dwóch startujących Polaków w tej kategorii obydwu zajęło miejsca na podium, zdobywając złoto i srebro. Polacy zdobyli łącznie aż 10 medali, tyle samo co rok temu. Utrzymali dzięki temu pozycję niekwestionowanego lidera Mistrzostw.
Pierwsze miejsce zdobyli Maciej Bartczak z Warszawy – kategoria 3 klasy Szkoły Podstawowej, Beniamin Stecuła z Bytomia – kategoria 4 klasy Szkoły Podstawowej, Maciej Dulęba z Wrocławia – kategoria Gimnazjalistów i Przemysław Uznański z Wrocławia – kategoria Studenci.
- Nasza reprezentacja była bardzo silna, a 10 medali zdobytych rok temu stawiało nas w roli faworytów. W przyszłych edycjach powinniśmy być nadal bezkonkurencyjni, chyba, że do konkursu włączy się taka potęga matematyczna, jaką jest Rosja – komentuje Przemysław Uznański, zdobywca pierwszego miejsca w kategorii Studentów.
W finale który odbył się w Paryżu wzięło udział 236 zawodników z całego świata m.in. ze Szwajcarii, Francji, Belgii, Ukrainy, czy nawet Tunezji i Kanady. Uczestnicy startowali w ośmiu kategoriach. Najmłodsi mieli 9 lat, najstarsi to zawodowcy, m.in. nauczyciele, inżynierowie i informatycy. Do Paryża wyjechało 27 polskich reprezentantów wyłonionych w Polskich eliminacjach spośród 270 finalistów.
Na wszystkich etapach finałowych uczestnicy otrzymują zadania ponumerowane od 1 do 18. Im wyższy numer zadania tym jest ono trudniejsze. Na rozwiązanie jest tylko 90 min., więc zawodnicy często są w dużym stresie.
- Zadania w tym roku były bardzo trudne, były też pewne przeszkody organizacyjne i rozwiązywaliśmy zadania pod dużym stresem. Podziwiam młodszych zawodników z niższych kategorii wiekowych – tam jest jeszcze większa konkurencja – dodaje Przemysław Uznański, zdobywca pierwszego miejsca w kategorii studentów.
Dodatkowy złoty medal w tym roku zdobyła Kinga Stecuła w konkursie równoległym, który prowadzony jest
bez krajowych eliminacji.
Zmagania młodych matematyków, podczas krajowego etapu Mistrzostw, wspiera firma Zibi, która ufundowała dla polskich laureatów konkursu szereg atrakcyjnych nagród: kalkulatory graficzne, finansowe i naukowe Casio oraz firmowe gadżety. Zibi od lat wspiera działania, mające na celu propagowanie umiejętności logicznego myślenia i naukę matematyki w ciekawej formie.