Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27173 miejsce

Czubajs apeluje: Przywrócić carat. Połączyć Rosję, Ukrainę i Polskę

Kolejny pouczający wywiad w ukraińskim dzienniku "Den'". "Ulubieniec" Kremla, szanowany dysydent, krytykuje Putina jako oszusta, a jedyny ratunek upatruje w odbudowaniu Cesarstwa Rosyjskiego. Ocenia też ujemnie Zachód i... gejów.

Sonda

Jak oceniać „rosyjską ideę”?

 / Fot. EPA/TOLGA BOZOGLUPaństwo, które padło pod ciosami dwóch rewolucji w roku 1917, „historyczna Rosja”, musi zostać wreszcie odbudowane dzięki przywróceniu konstytucji z roku 1906. Musi powrócić prawowita władza dana od Boga. W przeciwnym wypadku narody, które wchodziły w skład imperium rosyjskiego czeka całkowita zagłada - dowodzi rosyjski pisarz i filozof Igor Czubajs. Przewiduje też, że szczęśliwa chwila, w której zostaną przekreślone skutki zbrodni czerwonych ludobójców nadejdzie szybko, bo już w roku 2017. Będzie to związane z krachem obecnego modelu rosyjskiej gospodarki narodowej, opartej na sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego do Europy Zachodniej. Już za pięć lat wyprze je z tamtego rynku eksport amerykańskiego gazu i ropy ze złóż łupkowych - twierdzi.

Wypada przypomnieć, że konstytucja obowiązująca pod koniec istnienia carskiej Rosji miała ograniczyć nadużycia popełniane w monarchii absolutnej, wiążąc ją w wielu sprawach koniecznością uzyskania zgody parlamentu, wybieranego przez wszystkich dorosłych mężczyzn. Wprowadziła też wolność prasy i pokojowych zgromadzeń. W praktyce, m.in. wskutek działalności rewolucyjno-terrorystycznej, uprawnienia Dumy Państwowej zostały znacznie okrojone przez cara i jego ministrów. Natomiast autonomia kulturalna i szkolna, przyznana nierosyjskim poddanym, była przestrzegana przez władze.

Filozof Czubajs (a nie jest bynajmniej odosobniony w swoich poglądach), wskazuje, że późny carat (od roku 1862 tzn. zniesienia pańszczyzny) obrał drogę zdrowego rozwoju w kierunku praworządności i stopniowej demokratyzacji, uzupełnionej tzw. sobornością. Soborność jest to inaczej solidaryzm społeczno-narodowy, tzn. dążenie do powszechnego niesienia pomocy członkom społeczeństwa znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, a zarazem unikania walk i sporów między różnymi grupami interesów. Zdaniem rosyjskich myślicieli konserwatywno-panslawistycznych (zwolenników zjednoczenia wszystkich Słowian) ostatnie sto lat caratu odznaczało się niską skłonnością do prześladowania za poglądy społeczno-polityczne nie odpowiadające władzy - podkreśla Igor Czubajs w wywiadzie dla Den.

Konserwatywni panslawiści powtarzają, że kopiowanie Zachodu, zwłaszcza w takim stanie, w jakim on się obecnie znajduje, to wielki błąd. W swoim wywiadzie, opublikowanym w ubiegły piątek, Igor Czubajs zaznaczył: „We wrześniu w Polsce miało miejsce duże forum dyskusyjne, na którym wystąpiła przedstawicielka Julii Tymoszenko. Zwracając się do licznie zgromadzonych Europejczyków wystąpiła z twierdzeniem: nasz wybór jest jasny - podążamy w stonę Zachodu. Powiadam jej potem: a czy pani zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie problemy występują obecnie na Zachodzie? Chociaż uwolniliśmy się od radzieckiej propagandy, że Zachód to przedsionek piekła, powinniśmy zrozumieć, że nie jest to bynajmniej przedsionek raju. Czy Ukraina jest gotowa wyrzec się własnej tożsamości i roztopić się w obcych wartościach?”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Filozofia,to jedyna choroba psychiczna,której trzeba się uczyć na studiach:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli ktoś ciekawy, to wymienieę jedną osobę: Adam Wielomski. Zresztą z punktu widzenia tego, co kiedyś nauczali papieże, w, ks. Dymitr powinien zostać obrany naszym królem i jest jedyną prawowitą władzą w Polsce. Jeśli brzmi to jak dowcip to wcale nim nie jest. W książkach historycznych wydrukowanych przez zmianą ustroju, jeśli tylko były w miarę dokładne, wciąż jeszcze można przeczytać o tym, jak i dlaczego Stolica Apostolska potępiła wszystkie "polskie bunty".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Równie dobrze można postawić zarzut Anglikom czy Australijczykom, że wciąż żyje w tym narodzie duch Imperium Brytyjskiego, a Amerykanom za uwielbienie dla pionierów, którzy odebrali ziemię Indianom, Eskimosom i Polinezyjczykom. To jest rzecz naturalna i nie należy robić z tego zarzutu. Tacy ludzie jak Czubajs nie rozumieją, że ani Putin ani nawet car (gdyby jakimś cudem jego obecny następca wielki książę Dymitr objął tron) nie mógłby przekreślić tego, co było w ZSRR i co nie umarło do końca, jak np. radzieckie Termopile - obrona twierdzy brzeskiej, zwycięstwo pod Stalingradem, zdobycie Berlina, czy też przeprowadzka milionów rodzin do bloków ze wszystkimi wygodami, zdobycie broni atomowej itp. Zresztą w swoim wywiadzie pośrednio przyznaje, że oświata i szkolnictwo wyższe pod koniec ZSRR były na niezwykle wysokim poziomie.

Natomiast dążenie do jak najszybszego odbudowania imperium w takiej czy innej postaci jest podyktowane w Rosji dążeniem do ocalenia Federacji Rosyjskiej na płaszczyźnie ekonomicznej. O tym, co mam dokładnie na myśli, napiszę w osobnym artykule, do którego na razie zbieram materiały oraz słownictwo polsko-angielskie i polsko-rosyjskie (niemieckie w zasadzie mam już gotowe). Byś może uda mi się go napisać na koniec tego tygodnia, a może następnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wciąż żyje w tym narodzie duch ZSRR. Polska już nie jest Rosyjska , jedno co nas łączy z Rosjanami to Lech , Czech i Rus. Mamy te same słowiańskie dusze . Ale czy wspólna filozofia .? Kocham Rosjan jako słowiańskie dusze i szczerze wierzące dusze Chrystusowi ale po za tym faktem nie łączy mnie nic z wielka, Rosja, !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze trafiają się na tym świecie głosiciele wyświechtanych poglądów.
" Musi powrócić prawowita władza dana od Boga. W przeciwnym wypadku narody, które wchodziły w skład imperium rosyjskiego czeka całkowita zagłada".
Szokujące, że to filozof coś takiego głosi. Czubajs Heraklita chyba pominął w czasie zdobywania podstaw filozofii.
Jest jeszcze trzecia możliwość - nie potrafi skorzystać z nabytej wiedzy, a stara się być oryginalnym. Za wszelką cenę. Nawet za cenę opowiadania głupot.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ten filozof nie choruje przypadkiem na podobną chorobę co Antonio Macierewicz?
Wydaje mi się,że w jednym ma nieco racji,że "zachód to przedsionek piekła",-w którym Polska,nie przygotowana na zachodnią demokrację,a szczególnie walna strona społeczeństwa,-tkwi już bardzo głęboko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.