Facebook Google+ Twitter

"Czuła jest noc" F. S. Fitzgeralda po 43 latach ponownie w sprzedaży!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-11 15:14

17 lutego trafi do księgarń ta trochę zapomniana powieść autora Wielkiego Gatsby’ego. Wraz z nową edycją książka doczekała się nowego tłumaczenia przez Wojsława Brydaka.

 / Fot. RebisCzasy wydają się prawie dzisiejsze. Samochody, jachty, Hollywood w tle, nowoczesna klinika podszyta psychoanalizą, zimowy rytuał nart, letni - śródziemnomorskiej plaży. I na tym eleganckim tle historia wielkiego uczucia, od przejmującego początku przez rozkwit po katastrofę serca - miłości, która jest losem i tajemnicą.

Wspominając książkę i autora, chętnie powtarza się oklepane opinie o straconym pokoleniu lat dwudziestych XX wieku, o erze jazzu i Amerykanach w Paryżu. Niewiele dziś to znaczy. Ciekawsze za to, czy w naszych czasach - dalekich, a wciąż bliskich - mit miłości jako losu i tajemnicy, a więc miłości trudnej, może konkurować z wyobrażeniami XXI wieku, z jego poszukiwaniem psychicznej wygody. Może na powieść Fitzgeralda warto spojrzeć z tej strony?

F. Scott Fitzgerald (1896-1940), amerykański powieściopisarz, autor opowiadań i scenariuszy filmowych, zyskał sławę już dzięki swej debiutanckiej powieści "Po tej stronie raju" (1920). Później opublikował "Pięknych i przeklętych" (1922), "Wielkiego Gatsby’ego" (1925) oraz "Czuła jest noc" (1934), a także kilka tomów opowiadań.

Fitzgerald wraz z żoną, pisarką Zeldą Sayre, wiele lat spędził w Paryżu; tam zaprzyjaźnił się m.in. z Hemingwayem. W twórczości Fitzgeralda często znajdują wyraz elementy autobiograficzne - burzliwe małżeństwo z Zeldą, jej choroba psychiczna i jego alkoholizm - najwyraźniej widoczne i najbardziej przejmujące we wznawianej właśnie powieści.

Wydawnictwo Rebis

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.