Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czułe słówka – monologi z maszyną

Alicja Karłowska
Alicja Karłowska
Można mu powiedzieć wiele i nigdy się nie obrazi. Czasem tylko przestaje działać. Wiemy, że komputer to tylko maszyna, jednak komendę „reset” często poprzedzamy dłuższym monologiem…

Komputery są w firmach, w urzędach i prywatnych lokalach. Są często jednym z podstawowych narzędzi pracy, pomagają w nauce, ułatwiają szybką wymianę informacji. Lista może być długa. Czy ciągle jeszcze jest tylko „czymś”? A może już awansował do roli: kogoś”? Niedawno w pewnym czasopiśmie poświęconym zagadnieniom psychologii przeczytałam interesujący tekst o ludzkich dialogach z komputerem. I chociaż może się to wydawać dziwne, większość z nas już kiedyś „rozmawiała” z maszyną.

Czułe słówka

Komputery obrywają za nieposłuszeństwo. W końcu maszyna ma nas słuchać, a tu nic! Piszesz ważny tekst, wrzucasz zdjęcia do artykułu i w najmniej odpowiednim momencie pojawia się na monitorze ostrzeżenie – jakiś błąd, wirus, nieprawidłowe funkcjonowanie programu. Efekt zwykle podobny – musisz ponownie uruchomić dany program, wylogować się.. Wtedy zaczyna się monolog. Mimo, że każdy zdaje sobie sprawę, że komputer nie wydusi z siebie ani słowa, to wchodzimy z nim uparcie w dialog, a raczej – na nasze szczęście – monolog. Zwykle bowiem nie ma wtedy miejsca na czułe słówka. Padają natomiast dosadne słowa, mające na celu podkreślenie dominacji człowieka nad maszyną, wskazanie na zupełny brak empatii ze strony np. procesora.

Psycholog Tomasz Grzyb, zajmujący się psychologią wpływu społecznego i marketingiem przeprowadził badania, które dotyczyły naszej relacji względem komputerów. W badaniu wzięły udział 52 osoby (oczywiście użytkownicy komputerów). Wyniki wskazują, że 80 procent badanych mówi do maszyn, a jednocześnie 60 procent uważa, że to wciąż maszyny.

Z lodówką nie rozmawiamy

Dla niektórych może to będzie zabawne pytanie, może niepotrzebne. Wydaje mi się jednak dość istotne. Otóż autor tekstu, o którym już wspominałam, zauważa, że tylko komputery doczekały się tak szczególnego miejsca w naszej codzienności. Mało kto mruczy pod nosem do lodówki, kuchenki mikrofalowej, krajalnicy… Co może być przyczyną tego, że człowiek mówi do maszyny? Może chodzi tu o czas, który poświęcamy na rozrywkę i pracę z wykorzystaniem komputerów. Rozmaite fora, poczta elektroniczna – to metody komunikowania się z innymi ludźmi. Dla jednych to bywa jedna z wielu metod, ale dla części społeczeństwa, przesyłanie sobie informacji mailowych to czasami jedyna forma kontaktu (zwłaszcza, jeśli ktoś mieszka na innym kontynencie lub tez spotkanie twarzą w twarz nie jest możliwe). Dlatego komputer w pewnym momencie może stać się urządzeniem wyjątkowym – ani lodówka ani ekspres do kawy nie pośredniczy przecież w przesyłaniu sobie informacji.

Komputery czasem stają się naszą wizytówką, jakoś nas charakteryzują, wyróżniają. W przeciwnym wypadku tworzenie kolejnych tapet, czy rozmaitych ikon na pulpicie nie miałoby sensu, ponieważ nikt by nie wyrażał chęci ich posiadania. A jednak chętni są.

Nie można jednak zapominać, że najlepszą moją wizytówką będą moje słowa i działanie. Zaś kontaktowania się ze znajomymi za pośrednictwem komunikatorów wcale nie jest koniecznością, zwłaszcza, gdy ktoś mieszka na sąsiednim osiedlu. Kolejne oprogramowania i nowe rozwiązania techniczne ułatwiające nam pracę i kontakty, mogą stać się formą zamknięcia na świat i człowieka. Ale to wyłącznie nasza decyzja. W końcu komputer to tylko maszyna w rękach człowieka.

Informacje o badaniach zaczerpnięto z tekstu Tomasza Grzyba „Dialogi z myszką”, Charaktery 7/2008

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto