Facebook Google+ Twitter

Czuma: Chlebowski i Drzewiecki nie popełnili przestępstwa

Minister sprawiedliwości stwierdził, że Mirosław Drzewiecki i Zbigniew Chlebowski nie popełnili przestępstwa. Wpływowi politycy PO, według doniesień "Rzeczpospolitej", lobbowali na rzecz firm hazardowych. Zdaniem CBA budżet państwa mógł stracić 469 mln zł na forsowanych przez polityków zmianach w tzw. ustawie hazardowej.

Sonda

Afera hazadrowa...

Zbigniew Chlebowski / Fot. PAPAgenci biura antykorupcyjnego wpadli na trop tej sprawy prowadząc inne śledztwo. Funkcjonariusze zorientowali się, że dwaj biznesmeni z Dolnego Śląska: Ryszard Sobiesiak i Jan Kosek przeforsować korzystne dla swoich firm zapisy nowelizacji ustawy hazardowej. 23 marca 2009 r. CBA zapoczątkowało operację pod kryptonimem „Black Jack”.

Obu mężczyznom założono podsłuchy. Okazało się, że kontaktują się oni ze Zbigniewem Chlebowskim i Mirosławem Dzrewieckim, odbyli także z dwoma politykami szereg spotkań. Chlebowski kieruje sejmową Komisją Finansów Publicznych, która zajmowałaby się ustawą, a Drzewiecki, jako minister sportu, miałby rozdysponować pieniądze pochodzące z dodatkowej daniny (zwanej dopłatą) nałożonej na firmy hazardowe. Wpływy do budżetu z tego tytułu miały wynieść 469 mln zł.

Sobiesiak i Kosek naciskali na polityków, aby usunęli z ustawy przepisy o dopłacie. "Rzeczpospolita", przywołuje fragment rozmowy Chlebowskiego z Sobiesiakiem, w tej sprawie: - Na 90 procent, Rysiu, że załatwimy. Tam walczę, nie jest łatwo - mówił Chlebowski Sobiesiakowi o swoich staraniach dotyczących usunięcia niekorzystnego dla biznesmenów zapisu. - Biegam z tym sam, blokuję sprawę tych dopłat od roku. To wyłącznie moja zasługa - mówił polityk PO.

W maju 2009 r. Drzewiecki pisał do wiceministra finansów odpowiedzialnego za ustawę, że pieniądze z dopłat nie będą potrzebne, wynika to ze zmiany planów inwestycji przed Euro 2012. Ministerstwo Finansów wykreśliło wtedy dopłaty z projektu nowelizacji.

12 sierpnia CBA poinformowało o sprawie premiera Donalda Tuska. Biuro prosiło o zachowanie „najwyższej ostrożności przy udostępnianiu załączonych materiałów osobom trzecim”. Dwa tygodnie później Sobiesiak poinformował Koska, że interesuje się nimi CBA. Ich kontakty się urwały. 12 września szef CBA poinformował premiera o przecieku informacji. 18 września ta sama wiadomość trafiła do Lecha Kaczyńskiego.

W rozmowie z Rzeczpospolitą Chlebowski mówił „Rz”, że zna obu biznesmenów, ale nie lobbował na ich korzyść.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Płakać się chce jednym słowem. Czy wygląda na to, że u władzy uczciwym po prosty byc nie można? Jak najwięcej różnorakich instytucji w rękach róznych opcji politycznych jest chyba jedyną sznasą dla naszego chorego kraju!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego taka krytyka? Stwierdzenie: "Jestem zdumiony, że prywatne rozmowy, nawet jeśli niefortunne, są podstawą do formułowania takich zarzutów..." - zasługuje na miano najzabawniejszej bredni roku 2009.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/tusk-usmiercil-siatkarzy_110697.html
Dodaję jeszcze adres.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko jeden wpis - ? Co za powściągliwość? Godna naśladowania, skromność w słowie. Tak trzymać. Nie wychylać się. Bo tu chodzi nie o byle kogo, tylko o przedstawicieli rządzącej PO. Trzeba się więc mieć na baczności. Ukrucą, poskąpią dotacji i co wtedy?
A ja bym Towarzysza Drzewieckiego pogonił, już choćby za zasmrodzenie mi wielkiego święta, jakim było zdobycie przez naszych siatkarzy Mistrzów Europy. Nie dopuścił ich do Prezydenta na dekorację madalami. A Premier Tusk wręczył im medale, jako.. zmarłym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Płakać się chce. To nic nowego - wykreślanie z ustaw zapisow które chronią interes państwa. Taka praktyka była nagminna na początku zmian ustrojowych. Ja z tamtego czasu zapamiętałam sobie dwie sprawy. Jedna dotyczyła zakazu wywozu jaj gęsich i żywych gęsi(bo dorobiliśmy się w Polsce odmiany , którza dawała nam przewage nad innymi , był to hit eksportowy) I ten zakaz uchylono nawet chyba rozporządzeniem. Potem on wrócił, ale w tym czasie wywieziono tyle jaj i gęsi, że nasi sąsiedzi wyhodowali już z tego materiału swoje własne gęsiątka..Druga to wykreślanie i powroty zapisów o majątu Funduszu Wczasów Pracowniczych i ogródkow działkowych. Jak to jest w tej chwili? Kto stracił, a kto wzbogacił się na tych zmianach? Kto przygotowal się na tą zmianę i szybko z niej skorzystał? Nikt nie pilnuje i nawet nie jest w stanie przypilnować takich przekrętów -poslowie nie znają sie na prawie, ktoś im coś szepnie, coś przekłamie, chwila nieuwagi i sprawa załatwiona. Zawsze mnie zdumiewała bezwzględność takich praktyk i brak pamięci u wyborcow, którzy wybierają ciągle podobnie- bo na liście jest jakiś aktor, sportowiec itp

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.