Facebook Google+ Twitter

Czuma: Reforma sądownictwa ma przyspieszyć procesy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-27 19:26

Resort Sprawiedliwości przygotowuje reformę sądownictwa. Jak wyjaśnił podczas wizyty w Kielcach minister sprawiedliwości Andrzej Czuma planowane zmiany mają przyczynić się do szybszego przeprowadzania procesów.

Projekt zakłada między innymi, że więcej obowiązków mają mieć dyrektorzy sądów. Andrzej Czuma powiedział, że zmiany mają na celu zwolnienie sędziów z czynności administracyjnych i finansowo - organizacyjnych. Tymi kwestiami będzie zajmować się dyrekcja sądu. Sędziowie mieliby także otrzymać minimum po jednym asystencie. Wszystko po to, by sędziowie mogli skupić się na orzecznictwie.

Część sędziów protestuje przeciw przygotowywanym zmianom. Środowisko uważa, że reforma ograniczy samorządność, głównie sędziów sądów rejonowych. Może się tak stać, ponieważ mają zostać zlikwidowane zgromadzenia ogólne sędziów w okręgach. Zgodnie z nowymi założeniami zostaną zastąpione przez zgromadzenia ogólne w obszarach apelacyjnych. Sędziowie obawiają się, że będą mieli mniejszy dostęp do tych gremiów. Zgromadzenia decydują między innymi o nominacjach i awansach sędziów.

Minister Andrzej Czuma nie zgadza się z tymi zarzutami. Szef resortu dodał, że według nowego pomysłu, Zgromadzenie Sędziów będzie starało się równomiernie gromadzić przedstawicieli sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych znajdujący się na obszarze tej apelacji.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.