Facebook Google+ Twitter

"Czuwaj Gdynio" - książka dla miłośników miasta i harcerstwa

Jest to książka dla niszowego czytelnika, kolekcjonerów oraz miłośników historii, Gdyni i harcerstwa. Wiele w niej osobistych wspomnień, relacji oraz historycznych, często unikalnych fotografii.

Okładka książki / Fot. Darek Szczecina W 33 wspomnieniach i relacjach splatają się dwa główne tematy: Gdynia i harcerstwo. Poprzez pryzmat indywidualnych wspomnień czytelnik poznaje historię miasta i gdyńskiego harcerstwa, od samych początków do dzisiaj.

Książka powstała niejako na marginesie starań gdyńskich środowisk harcerskich o powołanie właśnie w ich mieście Muzeum Harcerstwa Pomorskiego. A jej wydanie zbiegło się z obchodami stulecia harcerstwa oraz 85-lecia Gdyni.

W przemowie do wydania, profesor Andrzej Zbierski hm. podkreśla znaczenie miasta w rozwoju harcerstwa na Pomorzu, a także znaczenie harcerstwa w latach wojny. Trzeba dodać, że każde wspomnienie zostało opatrzone licznymi przypisami pozwalającymi młodemu czytelnikowi zrozumieć dawne realia i kontekst działania harcerstwa.

Pierwsza relacja, pióra Dariusza Małszyciego z Muzeum Miasta Gdyni, przedstawia historię harcerstwa w Gdyni, takie skondensowane minimum dla niewtajemniczonych, aby łatwiej było zrozumieć osobiste wspomnienia drukowane w dalszej części książki. Na uwagę zasługuje też liczna ikonografia. Publikowane fotografie drużyn harcerskich, pozwalają na porównanie mundurów noszonych w różnych okresach, a także poznanie niegdysiejszej architektury miasta.

"Czuwaj Gdynio. Wspomnienia gdyńskich harcerek i harcerzy 1928-2011" Red. Joanna Ryba, Stowarzyszenie Czarna Czwórka, Gdynia 2011, stron: 488.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.