Facebook Google+ Twitter

Czuwamy nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego /1/

Rok 2015 był na polskich drogach najbezpieczniejszy w ostatnim 30-leciu.To potwierdza, że policyjne działania były skuteczne i prowadzą do ograniczenia liczby zdarzeń drogowych oraz negatywnych następstw. Podobnie rzecz się ma w KPP Łuków.

 / Fot. Jerzy KirzynskiO przybliżenie zagrożeń, codziennych zadań policjantów drogówki, efektów pracy, przeciwdziałaniu przestępczości i wykroczeń, wdrażaniu rozwiązań mających na celu bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym poprosiliśmy naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Łukowie, nadkomisarza Krzysztofa Golbę.

Oto co nam powiedział:

-Teren naszego działania to drogi krajowe o łącznej długości 63 kilometrów, wojewódzkie - 95 km, powiatowe - 575 km, gminne - 595 km i miejskie o długości 61 km.

Powiat łukowskiego zamieszkuje około 109 tys. osób, a zarejestrowanych jest 101 768 pojazdów, w tym 54 637 samochody osobowe.

W minionym roku na drogach naszego powiatu doszło do 74 wypadków oraz 795 kolizji drogowych. Zginęło 8 osób, 99 odniosło obrażenia ciała.

Zmniejszyła się liczba wypadków i kolizji. Zginęło mniej uczestników ruchu drogowego, jak i odnotowaliśmy mniej osób, które zostały ranne.

Powyższe dane wskazują, iż stan bezpieczeństwa na drogach nadzorowanych przez WRD KPP w Łukowie poprawił się.

Wśród ofiar wypadków ponad połowę stanowili kierowcy i pasażerowie 65 (5 osób zabitych i 60 rannych). Spośród pieszych uczestników ruchu w wypadkach uczestniczyło 17 osób - 17 rannych. Ponadto w wypadkach uczestniczyło 15 rowerzystów i 10 motorowerzystów, spośród których 4 poniosło śmierć, a 21 odniosło obrażenia ciała.

Główne błędy popełniane przez kierujących polegały na:

* niedostosowaniu prędkości do warunków ruchu - 26 wypadków, 142 kolizje
* nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu – 23 wypadki, 129 kolizji
* nieprawidłowe wyprzedzanie – 2 wypadki, 31 kolizji
* nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu - 2 wypadki, 2 kolizje
* nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych-2 wypadki, 3 kolizje
* nieprawidłowe skręcanie – 1 wypadek, 37 kolizji
* niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 4 wypadki, 71 kolizji
* nieprawidłowe cofanie – 1 wypadek, 70 kolizji
* nieprawidłowe omijanie – 32 kolizje
* nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych – 5 kolizji.

Z winy pieszych zaistniało 5 wypadków drogowych, po nieostrożnym wejściu na jezdnię przed jadący pojazd oraz chodzenie nieprawidłową stroną jezdni.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiNajwięcej wypadków zaistniało we wrześniu – 12, w kwietniu i maju po – 8, w styczniu i grudniu po – 7.
Warto zauważyć, że 2014 roku najwięcej wypadków odnotowano w kwietniu – 11, w marcu – 10, w lipcu i październiku po – 9, we wrześniu i w grudniu po 8.

Najczęściej policjanci interweniowali: w sobotę – 17, piątek – 13 i czwartek - 12. Jest to ponad połowa liczby wypadków, które zaistniały w pozostałe dni tygodnia.

Z analizy godzinowej wynika, że najwięcej zdarzeń odnotowano w godzinach popołudniowych i wieczorowych, po 8 wypadków odnotowano w godz. 16/17 i 19/20, sześć wypadków w godzinach 17/18. W godzinach rannych w przedziale 7/8 odnotowano 7 wypadków.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.