Facebook Google+ Twitter

Czuwanie nad nosorożcem w Kenii. Ten gatunek wymiera

To jest najsamotniejszy, ale i najlepiej chroniony nosorożec na świecie. Ostatni przedstawiciel swojej rasy, Sudan z kenijskiego rezerwatu Ol Pejeta jest otoczony przez uzbrojonych strażników 24 godziny na dobę – pisze portal businessinsider.com.

Nosorożce są na skraju wyginięcia (zdjęcie ilustracyjne) / Fot. JANUSZ WÓJTOWICZ/PolskapresseChoć koszty ochrony zwierzęcia są bardzo wysokie, strażnicy robią wszystko, by nie padły one ofiarą kłusowników. Handel rogami nosorożca stał się bowiem bardziej dochodowy niż handel narkotykami.

Nosorożec o imieniu specyficznym Sudan nie jest już pierwszej młodości. - W wieku 42 lat może nie być w stanie wydać na świat własnego potomstwa – przekonuje zastępca lekarza weterynarii George Paul w rozmowie z CNN. Zwierzę ma również niską liczbę plemników. W rezerwacie żyją dwie samice nosorożca białego Fatu i Najin, które miały pomóc Sudanowi w podtrzymaniu gatunku. Niestety, jedna z nich ma słabe nogi. Pomimo wielu starań, do tej pory nie udało się w tej sprawie niczego osiągnąć.

Co gorsza, większość gatunków nosorożców nie może się krzyżować. Na przykład północny biały nosorożec nie może być kojarzony z czarnym nosorożcem. Jest jednak szansa, że ​​północny biały nosorożec może być kojarzony z południowym białym nosorożcem, jedynym gatunkiem nosorożca, którego nie ma na liście zagrożonych.

Paul przyznał, że eksperci rozważają m.in. zastosowanie metody in vitro. – Ta metoda sprawdziła się w innym krajach w przypadku różnych gatunków nosorożców. Rozważamy jednak również inne opcje - stwierdził Paul. Weterynarz dodał też, że stwarza to szansę na przywrócenie populacji nosorożców w przyszłości. Jeśli ta całkiem zniknie z globu, może to oznaczać katastrofę dla sawann afrykańskich, a potencjalnie i dla całego świata.

Kłusownictwo i utrata siedlisk poważnie zagroziły populacji nosorożca. W roku 2013, w Republice Południowej Afryki upolowano ponad tysiąc nosorożców. To ogromna liczba, biorąc pod uwagę około 20 tys. białych nosorożców i 5 tys. południowych czarnych nosorożców nadal zamieszkujących Afrykę Południową.

Tekst: Sylwia Arlak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.