Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czuwanie nad nosorożcem w Kenii. Ten gatunek wymiera

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Nosorożce są na skraju wyginięcia (zdjęcie ilustracyjne)
Nosorożce są na skraju wyginięcia (zdjęcie ilustracyjne) JANUSZ WÓJTOWICZ/Polskapresse
To jest najsamotniejszy, ale i najlepiej chroniony nosorożec na świecie. Ostatni przedstawiciel swojej rasy, Sudan z kenijskiego rezerwatu Ol Pejeta jest otoczony przez uzbrojonych strażników 24 godziny na dobę – pisze portal businessinsider.com.

Choć koszty ochrony zwierzęcia są bardzo wysokie, strażnicy robią wszystko, by nie padły one ofiarą kłusowników. Handel rogami nosorożca stał się bowiem bardziej dochodowy niż handel narkotykami.

Nosorożec o imieniu specyficznym Sudan nie jest już pierwszej młodości. - W wieku 42 lat może nie być w stanie wydać na świat własnego potomstwa – przekonuje zastępca lekarza weterynarii George Paul w rozmowie z CNN. Zwierzę ma również niską liczbę plemników. W rezerwacie żyją dwie samice nosorożca białego Fatu i Najin, które miały pomóc Sudanowi w podtrzymaniu gatunku. Niestety, jedna z nich ma słabe nogi. Pomimo wielu starań, do tej pory nie udało się w tej sprawie niczego osiągnąć.

Co gorsza, większość gatunków nosorożców nie może się krzyżować. Na przykład północny biały nosorożec nie może być kojarzony z czarnym nosorożcem. Jest jednak szansa, że ​​północny biały nosorożec może być kojarzony z południowym białym nosorożcem, jedynym gatunkiem nosorożca, którego nie ma na liście zagrożonych.

Paul przyznał, że eksperci rozważają m.in. zastosowanie metody in vitro. – Ta metoda sprawdziła się w innym krajach w przypadku różnych gatunków nosorożców. Rozważamy jednak również inne opcje - stwierdził Paul. Weterynarz dodał też, że stwarza to szansę na przywrócenie populacji nosorożców w przyszłości. Jeśli ta całkiem zniknie z globu, może to oznaczać katastrofę dla sawann afrykańskich, a potencjalnie i dla całego świata.

Kłusownictwo i utrata siedlisk poważnie zagroziły populacji nosorożca. W roku 2013, w Republice Południowej Afryki upolowano ponad tysiąc nosorożców. To ogromna liczba, biorąc pod uwagę około 20 tys. białych nosorożców i 5 tys. południowych czarnych nosorożców nadal zamieszkujących Afrykę Południową.

Tekst: Sylwia Arlak

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto