Facebook Google+ Twitter

Czwarta edycja festiwalu filmowego REGIOFUN za nami

W Katowicach zakończył się Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych, podczas którego zaprezentowano ponad 60 kinowych premier. Natomiast podczas gali zamknięcia poznaliśmy laureatów konkursów w kilku kategoriach.

Statuetki festiwalowe, które trafiły w ręce uhonorowanych producentów filmowych / Fot. Materiały prasoweStolica Górnego Śląska, z każdym rokiem stara się zatrzeć stereotypowy obraz przemysłowej metropolii, organizowaniem ważnych festiwali kulturalnych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje REGIOFUN - czyli święto producentów filmowych, którzy na co dzień w cieniu pracują na kinowy sukces. Podczas trwającego od wtorku, 22 października festiwalu widzowie mogli obejrzeć ponad 100 produkcji z całego świata, z czego ponad połowa była pokazywana premierowo. Wśród nich, znalazło się między innymi najnowsze dzieło Romana Polańskiego Wenus w futrze, które trafi do kinowej dystrybucji 8 listopada. Głównym punktem tegorocznej edycji, odbywającej się pod hasłem „Widz-Gra-Kino“, był konkurs dla najlepszych producentów filmów krótko- lub średniometrażowych oraz pełnometrażowych.

Kadr z filmu Matei Child Mine w reżyserii Alexandra Gulea / Fot. Materiały prasoweW tej drugiej kategorii, triumfowała grupa Europolis Film, odpowiedzialna za obraz Matei Child Miner. Jest to opowieść o samotnym życiu nastolatka, wychowującego się w postindustrialnej Transylwanii, który bez wsparcia rodziców musi sobie radzić z problemami codzienności. Skuteczność producentów w pozyskiwaniu funduszy regionalnych dla niełatwych projektów oraz pasja i odwaga w podejmowaniu trudnych i ciągle aktualnych tematów - tak swój wybór uzasadniło jury, pod przewodnictwem Juliusza Machulskiego. Zwycięscy, poza pamiątkową statuetką otrzymali 10 tys. złotych.

Kadr z filmu Inertial Love, w reżyserii Césara i José Esteban Alenda. / Fot. Materiały prasoweNatomiast wśród produkcji krótko- i średniometrażowych jury pod przewodnictwem Joanny Kos-Krauze, za najlepszego producenta uznano Solita Films. Hiszpanie otrzymali w Katowicach wyróżnienie za film Inertial Love w reżyserii Césara i José Esteban Alenda. Przedstawia on przewrotną historię relacji damsko-męskich, na przykładzie nieoczekiwanej awarii samochodu, która staje się iskrą do dyskusji o wspólnym związku. Do ich rąk również trafiła finansowa nagroda, w wysokości 10 tys. złotych. Festiwalowa publiczność swoją nagrodę przyznała Dog Ear Films, czyli producentowi obrazu The Great – dotyka on realiów walki partyzanckiej podczas drugiej wojny światowej, w nieco groteskowym stylu. Tym razem triumfatorzy otrzymali 5 tys. złotych.

Zwycięzca konkursu Podczas festiwalowego tygodnia, szczególną uwagę przykuł pokaz odrestaurowanych filmów braci Lumiere – ich pokaz ruchomych obrazów w 1895 r. zapoczątkował erę kinematografii. Z tego powodu, stolicę Górnego Śląska odwiedził także Thierry Fremaux, dyrektor festiwalu w Cannes oraz jednocześnie szef Instytutu Lumiere w Lionie. Czwarta edycja REGIOFUN przykuła do Katowic wielu twórców filmowych, głównie ze starego kontynentu. Robienie filmów jest zupełnie innym doświadczeniem niż ich oglądanie. Szczególnie w miejscach, o których się nie słyszało wcześniej, takich jak w moim przypadku Katowice – podkreślił brytyjski reżyser Julian Bishop, twórca filmu „Borrowed Time”. Podczas gry widzowie delektowali się seansami w miejskich kinach, producenci z całego świata brali udział w wydarzeniach branżowych. Formą interakcji między obiema grupami festiwalowiczów był konkurs "Kartka do producenta". W jej ramach, chętne osoby przesyłały kadry fotograficzne miejsc z województwa Śląskiego, gdzie mógł by zostać nakręcony nie jeden film. Zwycięską pracę przesłał Michał Stolorz, a w obiektywie uwiecznił widok z Golcówki w Imielinie (zdjęcie z prawej).

Oficjalna strona internetowa 4. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.