Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15681 miejsce

Czwarta planeta od Słońca. Lot nad Mawrth Vallis [video]

O zamieszkaniu na Marsie mówi się nie od dziś, wizja staje się coraz bliższa spełnienia. Warto poznawać kolejne obszary Czerwonej Planety i popuszczać wodze fantazji, nie takie rzeczy nie śniły się filozofom.

Panorama Mawrth Vallis na Marsie; kadr z filmu YT. / Fot. ESA/DLR/FU Berlin/screenshot by Pawel JankowskiMimo że ten film jest animacją to wcale nie znaczy, iżby był tylko komputerowo wygenerowaną wizją artysty. Całość powstała na podstawie zdjęć wykonanych przez Mars Express, sondę Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Skupiono się na przedstawieniu niesamowitych panoram Mawrth Vallis, jednej z największych marsjańskich dolin, która rozciąga się na długości 600 km; głębokość do 2 km.

Złożone ujęcia dostarczają dosłownie nieziemskich wrażeń, potęgowanych świadomością, iż lada dzień przyjdzie człowiekowi zmagać się osobiście z przeciwnościami losu na Czerwonej Planecie. Film zaczyna się u ujścia kanału na obszarze Chryse Planitia (Złota równina) i prowadzi w kierunku źródła na wyżynach Arabia Terra (Ziemia Arabii).

Liczące sobie 4 mld lat plateau wyróżnia się dużą ilością kraterów uderzeniowych, co pozwala wnioskować o podeszłym wieku. Rozglądając się dalej można zauważyć jasne i ciemniejsze pola depozytów. Te pierwsze stanowią warstwę osadową należącą do największych wychodni minerałów ilastych - krzemiany warstwowe - na Marsie. Ich obecność wskazuje na obecność ciekłej wody w przeszłości.

Różnorodność wodonośnych minerałów i możliwość, iż mogą one reprezentować swoistą kronikę okolic, onegdaj będących środowiskiem przyjaznym dla życia na Marsie, zaważyły na decyzji naukowców nad kandydaturą Mawrth Vallis jako lądowiska dla misji ExoMars w 2020 roku.

Animację tworzy kolorowa mozaika i cyfrowy model terenu z danych zebranych przy użyciu kamery stereo wysokiej rozdzielczości sondy Mars Express.


źródło: ESA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.