Facebook Google+ Twitter

Czwarte jajo z Przygodzic - na żywo, w internecie

Samica słynnej bocianiej pary z Przygodzic trzy jaja składała w regularnych odstępach czasu. Można więc obliczyć dość dokładnie datę i godzinę złożenia czwartego jaja: piątek 17 kwietnia, około godz. 20. Zapraszamy przed ekrany, dzięki kamerom wszystko można obserwować w internecie.

W Przygodzicach są już trzy bocianie jaja / Fot. Andrzej FilipowiczPrzylot pierwszego bociana w tym sezonie do (obleganego przez użytkowników Internetu i telefonów komórkowych) gniazda w Przygodzicach 28 marca zaobserwowała i sfotografowała Magdalena Zamielska, 18-letnia internautka z Legionowa pod Warszawą. W roku 2006 datą przylotu był 28 marca, w 2007 r. - 27 marca, w 2008 r. - także 28 marca.

Poranne pojawy bociana (lub bocianów) 28 marca i 1 kwietnia tego roku były jednak tylko krótkimi wizytami, prawdopodobnie przystankami w wędrówce. Dopiero 6 kwietnia, o godz. 17.12 moderatorka forum www.bocianyzprzygodzic.pun.pl, Lucyna Ciesielska z Łodzi, zanotowała kolejny przylot bociana na gniazdo z kamerą. Początkowo nie była znana jego płeć, bo obie płci u bocianów są do siebie bardzo podobne.
Rano 8 kwietnia gniazdo zostało zajęte przez obcego bociana (przesądziły o tym szczegóły upierzenia, pozwalające odróżnić go od ptaka obecnego od 6 kwietnia), ale jak w amerykańskim filmie, na odsiecz,
jak powietrzna kawaleria, przybył inny bocian, który przepędził „uzurpatora” i stworzył parę z samicą obecną na gnieździe od 6 kwietnia.

Tę nietypową sytuację (z reguły pierwsze przylatują do gniazd samce) ustalono także na podstawie szczegółów upierzenia i pozycji w trakcie godów. Jak bowiem na film tego typu przystało, bezpośrednio (i to bardzo bezpośrednio, bo po 5 minutach…) po bitwie nastąpiła „finalizacja” związku zwycięzcy z ocaloną wybranką, wymagająca zresztą od samca naprawdę akrobatycznych zdolności, co można w kolejnych dniach wielokrotnie obserwować na wizji, choć obecnie, jak na rodziców przystało już się nieco ustatkowały…

W oczekiwaniu na jajka

Wybór gniazda do projektu okazał się bardzo trafny: para gniazdująca na nim we wszystkich trzech sezonach (2006-2008) zniosła aż po 5 jaj (średnia dla bocianów to niewiele powyżej 4). Przykładowo w 2008 r. kolejne jaja internauci zauważyli wieczorami lub w nocy: 6/7, 8, 10/11, 12/13 i 14/15 kwietnia. Odstępy między spostrzeżeniem kolejnych jaj wynosiły ok. 46 - 48 godzin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.