Facebook Google+ Twitter

Czwarty festiwal "Filmy Świata Ale Kino!"

Już w najbliższą środę, 19 listopada, projekcją tureckiego filmu "Puszka Pandory", laureata tegorocznrgo Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, zostanie zainaugurowana czwarta edycja Festiwalu "Filmy Świata Ale Kino!".

oficjalny plakat / Fot. materiały promocyjne organizatoraFestiwal "Filmy Świata Ale Kino!" istnieje od 2005 roku. W ubiegłym roku w projekcjach wzięło udział ponad 8 tysięcy widzów.

Ideą imprezy jest przybliżenie dzieł kinematografii, które obrazują kultury spoza tzw. Świata Zachodniego. Dzięki swej niepowtarzalnej estetyce i nieszablonowemu ujęciu tematu, filmy te z pewnością mogą stanowić istotne i poszukiwane źródło inspiracji, niezapomnianych doznań oraz wiedzy o kondycji współczesnego świata i człowieka.

Spośród 21 filmów fabularnych, 16 będzie pokazanych w Polsce po raz pierwszy. Swoją premierę będą miały m.in. obrazy z tegorocznych festiwali w Cannes, Wenecji, Berlinie.

Pokazy festiwalowe odbędą się w dniach 21-30 listopada, jednocześnie w czterech miastach: w Warszawie (kino Muranów, Wisła, Kino.Lab), Krakowie (kino Pod Baranami), Poznaniu (kino Pałacowe) i Gdańsku (Klub Żak). W repertuarze przeglądu znajdą się filmy z Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej.

W harmonogramie pokazów wyróżnione zostały dwa nurty tematyczne. Pierwszy z nich to "Nowi mistrzowie kina japońskiego". W jego ramach znajdziemy filmy reżyserów: Takeshi Kitano - "Achilles i żółw" (Nagroda Bastone Bianco MFF Wenecja 2008), Kurosawa Kyoshi - "Tokijska Sonata" (Nagroda Jury Un Certain Regard MFF Cannes 2008), Masahiro Kobayashi - "Odrodzenie" (Złoty Leopard MFF Locarno 2007), Hajime Kado, Hirokazu Kore-eda.

Drugi nurt to prezentacja dokonań znakomitego Haile Gerimy. Ten reżyser, a zarazem filozof, profesor na uniwersytecie Howarda w USA i pisarz, jako jeden z niewielu afrykańskich twórców filmowych zdobył międzynarodowe uznanie (m.in. słynnego Martina Scorsese). Pokazane zostaną cztery jego dzieła, w tym "Teza" - zdobywca Nagrody Specjalnej Jury i nagrody za najlepszy scenariusz na tegorocznym MFF w Wenecji oraz "Niedoskonała podróż" - dokument zrealizowany razem z Ryszardem Kapuścińskim, podczas podróży po Etiopii.

Daty projekcji:
19-27.11 - Warszawa, Kino Muranów, Kino Wisła, KinoLAB
22-25.11 - Poznań, Kino Pałacowe
24- 7.11 - Katowice, Kino Światowid
26-29.11 - Gdańsk, Klub Żak
27-30.11 - Kraków, Kino Pod Baranami

Organizatorami festiwalu "Filmy Świata Ale Kino!" są kanał filmowy "Ale Kino!" oraz Agencja Promocji Manana.
Oficjalna strona festiwalu "Filmy Świata Ale Kino!"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plus za ważna informację. szkoda, że we Wrocławiu nic nie będzie :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.