Facebook Google+ Twitter

Czwarty stan skupienia wody w Toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej

Toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu przedstawi jutro projekt kuratowany przez światowej sławy artystkę Victorię Vesnę.

 / Fot. Materiały prasowe CSWProjekt o intrygującym tytule ''Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro'' skupia wokół siebie gamę artystów oraz aktywistów zafascynowanych wodą, nie tylko jako metaforycznym elementem sztuki, ale także jako jedno z najważniejszych źródeł życia, wymagających społecznej i politycznej debaty.

Kuratorka wystawy, której fascynacje krążą wokół najnowcześniejszych technologii i które z powodzeniem łączy ze sztuką mówi:

"Projekt ten rozważa ideę czwartego stanu skupienia wody jako przesunięcia perspektywy i nowego sposobu myślenia o molekule będącej ostatecznym odbiciem naszej pojawiającej się globalnej świadomości. Tak jak odkrycie buckminsterfullerynu zmieniło nasz odbiór materii i życia po nastaniu ery nanotechnologii, tak idea czwartego stanu skupienia wody zmienia nasz sposób myślenia o świecie i może mieć wielki wpływ na naukę – od nanotechnologii po neurobiologię i pozaziemskie poszukiwanie życia. Podobnie plazma jest nazywana czasem “czwartym stanem skupienia materii” wychodząc poza granicę tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni na Ziemi – ciała stałe, ciecze, gazy… W ostatnim stuleciu wielu naukowców próbowało podkreślić istnienie dynamicznej energii plazmowej, która znajduje się w żywych organizmach i wodzie, lecz bez większego sukcesu. Przy obecnym zaawansowaniu nauki niektóre z tych idei, które w eksperymentach pokazują wodę jako nośnik energetycznej siły i zjawisko kosmiczno-biologiczne, pojawiają się ponownie. Wystawa będzie bazować na tych najbardziej daleko idących tezach, jako drodze do efektywnego dialogu pomiędzy artystami i naukowcami"

Przemyślanym elementem projektu są artyści współtworzący wystawę. Większość z nich pochodzi z rejonów wielkich delt rzek oraz miast portowych. Kilku z nich to także osoby pochodzące z krajów dotkniętych i znoszczonych przez żywioł wody, które w teraz stanowią inspirację dla ich sztuki.

Projekt Vesny zachęca do interaktywnego udziału nie tylko artystów, ale także intelektualistów, ekologów oraz dziennikarzy. W związku z tym powstała także spelcjalna platrofma internetowa www.waterbodies.org gdzie obejrzeć będzie można wirtualną wystawę artystów i naukowców z całego świata, którzy w swoich pracach koncentrują się na tematyce wody.

Wernisaż wystawy odbędzie się 2 marca o godzinie 19.00 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tak, woda zawiera w sobie jeszcze wiele tajemnic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.