Facebook Google+ Twitter

Czworonożny przyjaciel wezwie windę i pomoże zdjąć skarpetki

Podniesie też i poda portfel, przyniesie napój z lodówki; bez marudzenia i oczekiwania na słowo dziękuję. Wyszkolony pies może pomóc osobom niepełnosprawnym w prozaicznych czynnościach życia codziennego.

Rumba podaje plecak osobie niepełnosprawnej / Fot. Fundacja Pomocna ŁapaSzkoleniem psów – asystentów osób niepełnosprawnych zajmuje się m.in. fundacja "Pomocna Łapa". Wyszkolenie takiego psa, czyli "nauka serwisowania" jest bardzo czasochłonne. W ciągu dwóch lat udało się odpowiednio przygotować tylko jednego - suczkę o imieniu Rumba, która pomaga niedowidzącej Wandzie i jej niewidomej, niepełnosprawnej córce. 8 czerwca, na plaży w Gdańsku-Sobieszewie, Rumba uratowała życie tonącemu Krzysiowi, 7-letniemu chłopcu. Zaskakujące dla jej właścicielki było to, że suczka popłynęła do chłopca bez komendy. Tym bardziej, że takich rzeczy, jak ratowanie tonących, nie była uczona.

"Pomocna Łapa" ma sukę rasy labrador retriver, której szczenięta są szkolone do pomocy niepełnosprawnym. Obecnie w trakcie nauki są cztery szczeniaki. – Przez rok szkolimy cały miot. Później podejmujemy decyzję, które szczeniaki zostają, a które trzeba sprzedać – tłumaczy Sylwia Gajewska, prezes fundacji. Głównymi cechami dyskwalifikującymi są lękliwość i agresja.

Wyszkolony pies serwisowy potrafi podawać właścicielowi upadające przedmioty bez komendy, np. gdy na ulicy wypada nam z kieszeni portfel, pies sam, bez komendy podnosi go i oddaje właścicielowi (jeśli wyrzucimy śmieć na ulicę, to również wróci on do właściciela). Podaje przedmioty takie jak telefon, otwiera i zamyka drzwi, drzwiczki szafek i szuflady. Pies włącza i wyłącza światła, potrafi też wezwać windę i użyć dzwonka do drzwi. Przyprowadzi wózek inwalidzki, jest pomocny przy rozbieraniu - umie ściągnąć skarpetki lub spodnie.

Zanim psy trafią (nieodpłatnie) do osób potrzebujących czworonożnego pomocnika, instruktorzy fundacji zapoznają psa z jego nowym opiekunem. – Pierwszym i najważniejszym kryterium jest bowiem to, czy osoba ubiegająca się o psa lubi zwierzęta, czuje potrzebę posiadania czworonożnego przyjaciela, czy też chce mieć "urządzenie do podawania" – tłumaczy prezes Gajewska. – Dlatego we wstępnym etapie rekrutacji trzeba, oprócz formularza zgłoszeniowego, opisać to "jak wyobrażasz sobie swój zwykły dzień, gdyby zagościł w nim pies - asystent". Potem odbyć należy kilka spotkań praktycznych z różnymi psami fundacji pod okiem trenerów, wypełnić test psychologiczny. Osobę niepełnosprawną czeka jeszcze rozmowa z psychologiem i wtedy dopiero wspólnie podejmowana jest decyzja o przekazaniu psa. Otrzymujący psa pozostaje w stałym kontakcie z trenerem i zawsze może liczyć na jego pomoc. Psy pozostają własnością fundacji, która sprawuje kontrolę nad ich pobytem w nowych domach. Koszt jednego psa asystenta to ok. 25 tys. zł, miesięczne koszta wyżywienia i opieki wynoszą 175 zł.

Człowiek mający psa asystenta nie czuje się samotny - dzięki niemu otwiera się na świat i ludzi. Posiadanie psa zmusza go do wyjścia na spacer i przełamanie wcześniejszych oporów. I co zdaniem Gajewskiej najważniejsze - nie czuje się już tak bezradny w swoim kalectwie, ponieważ ma świadomość, że może liczyć na swojego czworonożnego asystenta. Niestety, szkolenie wymaga całodobowej opieki nad psem w czasie szkolenia i niewiele osób jest chętnych aby wykonywać taką pracę charytatywnie. Fundacji nie stać zaś na zatrudnienie trenerów.

Zapotrzebowanie na tego rodzaju czworonożnego pomocnika zgłosiło do "Pomocnej Łapę" już kilka osób.
W fundacji "Alteri", działającej kilka lat dłużej, w kolejce na czworonoga czeka kilkadziesiąt osób. Zdaniem Sylwii Gajewskiej jest pewien procent niepełnosprawnych, którzy z powodu długiego oczekiwania rezygnują i sami kupują szczeniaka. Wielu z nich zwraca się później do fundacji o pomoc w jego wychowaniu i wyszkoleniu. – Niestety, nie jesteśmy w stanie pomóc w takich sytuacjach, ponieważ brakuje nam ludzi nawet do pracy z naszymi psami w fundacji – tłumaczy Gajewska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

więcej zdjęć na www.pomocnalapa.pl
zapraszam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Przydałoby się tylko jakieś zdjęcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.