Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4489 miejsce

Czy Adam Wajrak jest wykorzystywany?

W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z prawdziwą już nagonką medialną na leśników. Od pewnego czasu Gazeta Wyborcza oraz ostatnio telewizja publiczna usiłuje podważyć autorytet leśników i zaufanie społeczne jakim są obdarzeni.

Czy Adam Wajrak stał się narzędziem rządu do osiągnięcia przez ów rząd niejasnych celów? Czy znany dziennikarz mianujący się „dziennikarzem przyrodniczym” ma kłopoty z dotarciem do faktów i przedstawienia rzeczywistości taką jaka ona jest? Otóż dotychczasowe wydarzenia wskazują na to, że tak może właśnie być.

las zimą / Fot. Artur HampelPopularny dziennikarz przyrodniczy wypowiada się bezpardonowo o polskich leśnikach, w których to wypowiedziach zamiast podejść do tematu w sposób rzetelny i merytoryczny, ukazuje w świetle półprawdy a nawet kłamstwa obraz sektora Lasów Państwowych i pracujących w nim fachowców.

W obliczu zmian ustawowych przeprowadzanych przez rząd a dotyczących polskich lasów, zaniechano podjęcia rzeczowych rozmów o przyszłości polskich lasów na rzecz masowej dyskredytacji osób dokładających wszelkich starań, by lasy polskie były zróżnicowane biologicznie, zdrowe i dostępne dla wszystkich.
Prześledźmy na czym polegają medialne manipulacje wobec leśników.

Adam Wajrak: - „ Lasy Państwowe zbyt mało łożą na ochronę przyrody, a w dodatku ośmielają się sięgać w tym celu po środki publiczne, unijne lub fundusz ochrony środowiska”
Jaka jest rzeczywistość? – W roku 2013 edukacja przyrodnicza prowadzona przez Lasy Państwowe została wsparta z budżetu Państwa kwotą 10 tys. złotych. Nakłady Lasów Państwowych na ten cel sięgnęły kwoty 25 mln złotych!
O datacje unijne natomiast oraz Funduszu Ochrony Środowiska może starać się każda firma, której wnioski są merytoryczne i uzasadnione. Z dotacji zatem mogą korzystać również Lasy Państwowe, co czynią z racji specyfiki prowadzonej zresztą działalności.
Lasy Państwowe wspierają działalność parków narodowych kwotą rzędu kilku milionów złotych rocznie (w roku 2012 było to 8 mln złotych a w roku 2013 aż 19 mln złotych)

Adam Wajrak: - „W Polskich lasach gnije zbyt mało drewna i znajduje się ona w ogonie Europy”

Jaka jest rzeczywistość? – Nie ma takich rankingów! W lasach polskich pozostawia się drewno do zgnicia celem zachowania bądź przywrócenia bioróżnorodności. Nie ma jednak żadnych „twardych” naukowych opracowań, ile takiego drewna w lasach użytkowanych gospodarczo powinno się znajdować, jakie to miałyby być gatunki drzew i jakie to będzie miało konsekwencje w przyszłości na uwarunkowania biologiczne, biocenozę i całe ekosystemy.

Adam Wajrak: - "leśnicy są krezusami"

Jaka jest rzeczywistość? – system zaszeregowania płacowego leśników jest nieskomplikowany i zgodny z ogólnie przyjętymi zasadami. Dyrektor Generalny zarabia najwięcej, choć daleko mu do zarobków prezesa PKP Cargo bądź prezesa KGHM. Nadleśniczowie zarabiają odpowiednio mniej (kwota około 13 tys. złotych miesięcznie na stanowisku dyrektora, który zarządza pracownikami głównie o wykształceniu wyższym, gdzie odpowiedzialny jest również za ogromny zakład pod względem obszarowym i równie ogromy pod względem majątku, wydaje się być kwotą adekwatną do pełnionych funkcji , powierzonych zadań i odpowiedzialności)
Leśnicy, którzy nadzorują poszczególne leśnictwa, osiągają wraz z wysługą lat płace w wysokości średniej krajowej, co stanowi kwotę około 3,7 tysiąca złotych brutto (nienormowany czas pracy, gdyż jest to służba, obejmuje przysłowiowe „świątki, piątki i niedziele”. Nadmienić również należy, iż leśnicy nie posiadają samochodów służbowych i używają do wykonywania powierzonych zadań własnych pojazdów. Ekwiwalent wypłacany z tytułu „kilometrówki” jest zazwyczaj znacznie niższy aniżeli zużycie pojazdu (trudne warunki terenowe) oraz faktycznego przebiegu pojazdu w celu wykonywania obowiązków służbowych.

Adam Wajrak: - "Przybywa nam lasów, rośnie ich wiek, ale słabo jest z ich jakością"

Jaka jest rzeczywistość? – O tym, że jest to wywód nieprawdziwy świadczą certyfikaty jakie uzyskały i jakich przestrzegają Lasy Państwowe odnośnie zrównoważonej gospodarki leśnej - FSC oraz PEFC. Nadmienić należy także, że użytkowanie lasów polega również na ochronnie czynnej zagrożonych gatunków i to czynią leśnicy.
Pozostawienie niektórych roślin i zwierząt bez ingerencji ze strony leśników, doprowadziłoby do zamierania wielu rzadkich i chronionych gatunków. Przykładów takich działań są setki jeśli nie tysiące i dotyczą one całego spektrum gatunków świata roślinnego i zwierzęcego. Zaniechanie czynnej ochrony i poddanie lasu procesom samoregulacji biologicznej doprowadziłoby do zniknięcia w wielu przypadkach cennych przedstawicieli polskiej fauny i flory (np.: bielik, łoś, wilk, bóbr, długosz królewski, cis, itd., itd.)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Panie Bartłomieju, w ogóle nie jestem zaskoczona nierzetelnością GW - od dawna zauważam to zjawisko w innej dziedzinie. Zdarzało mi się wobec niektórych widocznych nadużyć oponować w publikacjach (nie na W24). Trzeba by - jak widzę - poświęcić jednak sporo czasu na prostowanie - często - niestety - przemyślnie formułowanych manipulacyjnych artykułów.
Rozumiem Pana oburzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taka nacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czemu uznano, że komentarz P. Kamińskiego z 23.43 narusza regulamin. Jest to opinia, mająca uzasadnienie w faktach.
Środowiska żydowskie w Stanach Zjednoczonych rzeczywiście domagają się od Polski odszkodowań. Radca generalny Światowego Kongresu Żydów, Menachem Rosensaft, żąda "wznowienia prac nad ustawami zapewniającymi restytucję albo rekompensaty za skonfiskowane majątki należące do Żydów, które podczas wojny zostały zawłaszczone przez nazistów, a po niej znacjonalizowane". Nawołuje do bojkotu polskiej gospodarki i turystyki.
Członkowie Komitetu Helsińskiego (w skład którego wchodzi 18 członków amerykańskiego Kongresu oraz trzech przedstawicieli administracji) już w 2011 r. ostro skrytykowali polski rząd za rezygnację z planów reprywatyzacyjnych - ergo, władze Stanów Zjednoczonych popierają te roszczenia.
A ostatnio dowiadujemy się, że:
"Serwis The Times of Israel zauważył, że spośród wszystkich państw Europy Środkowo-Wschodniej, Polska jest postrzegana jako najbardziej zawzięta w swoim odmawianiu rozważenia kwestii zwrotu Żydom majątku zabranego im przed lub w trakcie Holokaustu. Teraz jednak polski rząd wreszcie miał wyrazić gotowość do poważnego rozpatrzenia tego tematu.- Nie zawarliśmy porozumienia, ale stworzyliśmy kanał komunikacyjny i zobaczyliśmy wiele dobrej woli. To bardzo ważny krok naprzód - powiedział Bobby Brown, dyrektor organizacji Project HEART."
http://natemat.pl/53267,przelom-ws-odszkodowan-dla-zydow-polski-rzad-rozmawial-z-izraelczykami
Pieniędzy na ten cel premier nie wyciągnie z kapelusza. Trzeba je jakoś zdobyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To Pani jest zaskoczona takim a nie innym poziomem rzetelności GW?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słowa uznania za omówienie niezwykle istotnego problemu - z rzetelnością, jakiej brakuje - jak się okazuje - w niektórych organach prasowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Droga redakcja wyjątkowo wybiórczo stosuje tego typu argumenty. Niestety. Skoro ktoś w komentarzach nazywał go naciągaczem i oszustem, to patrząc na przytoczone w artykule argumenty wskazujące, że pan Wajrak ewidentnie mija się z prawdą w swoich wypowiedziach, to raczej miał prawo tak mysleć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Bartłomiej Bąk: to co nazywa Pan krytyką było niczym innym, jak naruszeniem praw osobistych, w dodatku okraszonym epitetami i obelgami. Proszę nie mieszać krytyki i pomówień, bo jest różnica między sytuacją, gdy oskarża się kogoś i wyzywa i gdy mówi się: "nie zgadzam się z nim bo..."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten nierząd jak chce to potrafi. W 2016 mają być zniesione obostrzenia co do zakupu ziemi przez obcokrajowców. Do każdego hektara lasu dołączony będzie bonus na dopłatę za redukcję CO2.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Targowica ciągle żywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartku, czy aby na pewno? Jeden z większych polskich portali opublikowała oto takie informacje "..."Poparcie dla zapowiadanego przez kluby PO i PSL projektu zmian w konstytucji dot. Lasów Państwowych deklarują SLD i Twój Ruch. SP też jest za, ale poparcie warunkuje wsparciem koalicji dla własnego projektu..."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.