Facebook Google+ Twitter

Czy aleja Przyjaźni zniknie z planu miasta?

Jedna z centralnych ulic Nowej Huty zwana aleją Przyjażni może zmienić dotychczasową nazwę na aleję Marii i Lecha Kaczyńskich. Dlaczego? Radni krakowskiej dzielnicy XVIII Nowa Huta, podjęli w tej sprawie uchwałę: 12 głosów za przeciwko jednemu.

Nowa Huta User:Shalom Alechem - http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Nowa_Huta_3325308G.jpg&filetimestamp=20080809044114 / Fot. Brak informacji o autorze/Creative Commons 2.5Pomysł budzi wiele kontrowersji. Mieszkańcom Nowej Huty, nie podoba się pomysł samorządowców. Z inicjatywą zmiany nazwy alei Przyjażni na aleję Marii i Lesława Kaczyńskich wystąpili radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

-Mamy już plac Centralny, im. Ronalda Regana, aleje Solidarności i Andersa. To nazwy uzupełniające ważne postaci i wydarzenia w Polsce. Aleja Marii i Lecha Kaczyńskich będzie ich doskonałym uzupełnieniem - twierdzi Edward Porębski z PiS, jak podaje
Nasze Miasto Kraków.

Jako mieszkanka Nowej Huty, nie zgadzam się na taka zmianę. Nowa Huta, to nie "doskonałe uzupełnienie" kolekcji historii Polski i świata. Pomysł samorządowców, uważam za
przesadzony.

Czy zmiana jednej z głównych ulic, na aleję im. pary prezydenckiej jest przemyślana? Zastrzeżenia, głównie o charakterze politycznym mają radni miasta. I słusznie. Ostateczną decyzję podejmą jesienią. Mam nadzieję, ze pomysł uznany będzie za niepoważny.

Trudno się przyznać do błędu drodzy samorządowcy, ale czasami warto przemyśleć i nie
kolekcjonować ulic w mojej dzielnicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Bardzo dziękuje za opinie:) Nie wiem, czy ten materiał przeczyta choć jeden Radny, ale kto wie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
K.Stachowiak
  • K.Stachowiak
  • 30.06.2011 20:02

Al.Przyjaźni ,to bardzo piękna nazwa.Pozdrawiam!;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
jolek k.
  • jolek k.
  • 30.06.2011 15:10

Powtórka z rozrywki, mieszkańcy są przeciw ale radni wiedzą lepiej, i za nasze pieniądze będą nam robić lepiej czyli zmieniać nazwy ulic , a może by się wzięli do pracy : place zabaw poniszczone, parki zaniedbane i wiele , wiele innych potrzeb!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
MARIA PALIŃSKA
  • MARIA PALIŃSKA
  • 30.06.2011 12:21

MAM RODZINĘ W KRAKOWIE I NOWEJ HUCIE WIĘC TE MIASTA SĄ MI BARDZO BLISKIE... NIE WIDZĘ SENSU ZMIENIAĆ NAZW ULIC.. PRZECIEŻ MOŻNA TAKĄ NAZWĘ NADAĆ NOWEJ ULICY CZY NOWO POWSTAŁEMU OSIEDLU.. PARANOJA...DOBRZE BEATKO ŻE O TYM PISZESZ...POZDRAWIAM

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ re - Nowa Huta wybudowana została dla "spacyfikowania" takim robotniczym ośrodkiem inteligencji Krakowa. Jak widać - nic z tego nie wyszło, bo Kraków pozostał Krakowem, a jaka jest teraz N.Huta - nie wiem, bo już nikt znajomy tam nie mieszka.Więc nie bywam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby to była "Aleja przyjaźni ze związkiem radzieckim", to rozumiałabym chęć zmiany nazwy.I zapewne dokonano by tej zmiany juz wiele lat temu.
Jak dla mnie - nazwa Aleja Przyjaźni jest nazwą politycznie neutralną i po co to zmieniać?
Propozycja radnych wpisuje się w owczy pęd pieczętowania Kaczyńskimi ulic, mostów, placów, skwerów itp. zupełnie, jakby byli bohaterami walki o niepodległość, albo twórcami dzieł o ogólnoświatowym zasięgu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, tekst poprawiłam Panie Macieju. Dokładnie opisał Pan miejsce, gdzie może byc zmieniona al.Przyjazni na al. im. pary prezydenckiej. Zmiany tej, nie życzy sobie wielu mieszkańców Nowej Huty.

Czy Nowa Huta ma swoich bohaterów? O Bogdanie Włosiku pisałam już w naszym serwisie- zabitym przez oficera SB. ...jest wielu bezimiennych. bohaterów. Smagar, Szewczyk..wielu...dla Państwa może to nazwiska nieznane, ale byli młodzi chłopcy, którzy wkraczali dopiero w dorosłe życie...Nie zapomnę, gdy ZOMO prało pałkami moich kolegów, mojego męża...na przestrzeni Mistrzejowice- Zgody ZOMO- wcy sprawdzali mi ręce tylko 13 razy...Mój mąż był skatowany na komisariacie, za to,że zwrócił uwagę patrolowi ZOMO...
Po co zmieniać nazwy al. Przyjazni? To przecież piękne słowo..i wiele, wiele znaczy. Jestem mieszkanką Nowej Huty i mam prawo zaprotestować..:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=mDivjTOOMl8

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka dni temu w sposób żartobliwy, a nawet zgryźliwy, zwróciłem uwagę pani Beacie odnośnie konsekracji kościoła w Łagiewnikach. Tekst został poprawiony, za co chwała. W dniu dzisiejszym kolejnych kilka słów do jej artykułu. Aleja Przyjaźni nie jest, i nigdy nie była, centralną arterią Nowej Huty. Łączy Aleję Generała Władysława Andersa z Aleją Solidarności. Mała międzyosiedlowa ulica, od najdawniejszych czasów nazwana Aleją Przyjaźni. Tu muszę się zgodzić z autorką tekstu, nie wolno dopuścić do zmiany jej nazwy. Nie wolno dopuścić do tego, by ulica nazwana imieniem zacnej pary prezydenckiej przebiegała przez Oś. Zgody, gdzie w istniejącym do dziś komisariacie policji, dawniej MO, torturowano i prześladowano działaczy Solidarności. Nie wolno dopuścić też z tego powodu, że na placu obok kawiarni Stylowa ( Al. Róż) stał kiedyś pomnik wodza rewolucji. Pomnika dawno już nie ma, jednak w pamięci mieszkańców dzielnicy (miasta) pozostała nazwa „Gaz Plac”. Czy tak się godzi? Już na koniec, gdyby para prezydencka żyła do dnia dzisiejszego, zapewne zapytana o Al. Przyjaźni nie powiedziałaby nic. Czy Nowa Huta nie ma swoich bohaterów? Pani Beato zgadzam się z panią, ja -wychowany w Świecie Dziecka. Szanujmy historię i tradycję naszej dzielnicy, naszego miasta, bo takim kiedyś miało być.

Komentarz został ukrytyrozwiń
re
  • re
  • 29.06.2011 18:32

ponieważ Nowa Huta to sztandarowe osiągnięcie komunistycznej myśli i idei.Nie ważne miejsce urodzenia,pochodzenie,więzi rodzinne i kulturowe.na chwałę socjalistycznej ojczyzny,każdy komunista zrywa ze starym ładem i na apel socjalistycznej ojczyzny stawi sie posterunku pracy-gdzie tylko ojczyzna mu taki posterunek wskaże.Wystarczy?Czy jeszcze trzeba tłumaczyć jak początkującemu czekiście?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.