Facebook Google+ Twitter

Czy Amerykanie czytają polskie książki?

Cykl "On the Run" amerykańskiej CNN prezentuje Polskę w odniesieniu do jej dorobku literackiego. Nasze książki za Wielką Wodą są postrzegane jako warte uwagi, choć trudno im zdobyć czytelnika.

Prestiżowy tytuł Miasta Literatury UNESCO stał się w tym roku laurem dla Krakowa. Co oczywiste, nie uszło to uwadze Amerykanów. CNN w cyklu "On the Run" przedstawia Polskę w wielu odsłonach, a w tym i jej literackie oblicze. Rodzimi twórcy nie zdominowali czytelniczego świata, tym bardziej w świadomości amerykańskich znawców rynku, opiniotwórców i tamtejszych czytelników. Autor materiału, Michael Kandel już na wstępie zapytuje swoich odbiorców na poły retorycznie, czy potrafią wymienić choć jedno nazwisko polskiego autora?

Amerykański punkt widzenia znajduje trzy powody dla których nasza literatura nie odnosi komercyjnego sukcesu:

po pierwsze: Polska nie odgrywa większej roli w świecie, więc nie zagraża obywatelowi Stanów Zjednoczonych w stopniu, który mógłby skłonić go do zainteresowania się kulturą kraju Bałtyku i Tatr.

po drugie: syndrom Franka Dolasa daje się dostatecznie we znaki; wymowa i pisownia Brzęczyszczykiewiczów jest dla wielu barierą nie do pokonania.

Książki. licencja: public domain; stock.xchng; Image ID: 1335451 / Fot. mazwebspo trzecie nieszczęście, to ten klejnot w koronie polskiej literatury jakim jest jej poezja. Wynika z tego szkopuł w postaci ograniczenia translacyjnego nie tylko dla tłumacza mowy wiązanej sensu stricto. Myśl Lema, czy Sapkowskiego uskrzydlona całym swoim leksykalnym bogactwem, to też przykład tej nieszczęsnej dla nas poetyki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.