Facebook Google+ Twitter

Czy Amerykanie znajdą powody, by świętować Labor Day?

W Stanach Zjednoczonych przeżywamy kryzys polityczny, ekonomiczny i moralny. Prawdziwe turbulencje finansowe zaczną się jednak w następnym roku.

EPA / Fot. Robyn BeckKryzys najbardziej uderza w klasę średnią i szarych pracowników związanych z finansami, sprzedażą nieruchomości i usług budowlanych w sektorze prywatnym. Największym szczęśliwcem jest sektor militarny, bo pracuje na pełnych obrotach.

Czy kryzysowi na rynku nieruchomości można było zapobiec? Kryzys wywołany toksycznymi kredytami hipotecznymi na prywatne domy i komercyjnymi (3 biliony dolarów), którego oblicze ujrzymy za rok ma swoją trzydziestoletnią historię.

Bańkę nieruchomości zaczął kreować rząd USA już w 1979 roku. Wtedy po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej wartość prywatnych domów osiągnęła większą wartość od Produktu Krajowego Brutto (PKB) w USA. Po 34 latach od zakończenia wojny wartość prywatnych nieruchomości osiągnęła większą wartość od wytworzonego PKB w USA, powodując rozłam w ekonomicznych fundamentalnych zasadach. Rok 1979 był ostatnim, w którym sektor produkcyjny - fabryki, zakłady pracy - zatrudniał 19,5 miliona pracowników. Od 30 lat produkcja ucieka z USA, a w sektorze tym notujemy ciągłe spadki zatrudnienia, zbliżając się do zaniku produkcji.

Samymi usługami nie da się żyć, dzisiejszy kryzys to żywy przykład klęski, spowodowanej pozbyciem się przemysłu. Od 1997 roku zaczęła się utrwalać gwałtowna dysproporcja między produkcją a zawyżaną wartością domów w Ameryce. Następstwem tych działań jest w ostatnich latach załamanie się nadmuchanego sztuczną wartością rynku nieruchomości, który też sztucznie podbijał PKB. Upadek rynku nieruchomościami i upadek krajowego przemysłu samochodowego w tym samym czasie, to nie jest zbieg okoliczności czy przypadek lecz następstwo zamierzonych ekonomicznych błędów i łatwego kredytu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.