Facebook Google+ Twitter

Czy amerykański bank tuszował długi Grecji?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-26 16:34

Bank inwestycyjny Goldman Sachs jest podejrzany o to, że pomagał Grecji ukryć rzeczywistą wysokość swojego długu. Poinformował o tym szef zarządu amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke.

Podczas przesłuchań w Kongresie Ben Bernanke powiedział, że amerykańskie służby nadzoru finansowego zażądały od Goldman Sachs przekazania dokumentów dotyczących współpracy
z rządem Grecji. Prowadzący dochodzenie chcą m.in. sprawdzić, czy przedstawiając ofertę sfinansowania długu Grecji w latach 2000-2002 amerykański bank nie wprowadził w błąd inwestorów w sprawie rzeczywistej wysokości zadłużenia tego kraju.

Prowadzone przez amerykańskie władze dochodzenie dotyczy również działalności inwestorów spekulacyjnych, którzy w ciągu ubiegłego roku, posługując się derywatami finansowymi CDS (Credit Default Swap), mogli manipulować wysokością stóp procentowych, po jakich Grecja pożyczała pieniądze. '"Mamy do czynienia z sytuacją, w której duże instytucje finansowe wzmacniały kryzys finansowy w jednym z państw dla osiągnięcia prywatnego zysku" - powiedział przewodniczący senackiej komisji systemu bankowego Chris Dodd.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.