Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15814 miejsce

Czy amerykański żołnierz znęcał się nad psem?

Wielkie oburzenie w środowisku internautów wzbudził opublikowany wczoraj w wielu portalach internetowych film wideo, na którym żołnierz USA zabija szczeniaka, rzucając go w przepaść.

Screen amatorskiego filmu z Iraku. / Fot. screen ze strony www.dailymotion.com/video/x4l8nhW umieszczonym na portalu Gazeta.pl artykule pod tytułem "Żołnierz USA dla zabawy zabija psa" dostępna jest kopia nagrania, na którym widzimy służącego w Iraku mundurowego. Pozuje on do kamery z trzymanym za skórę karku niewielkim psem, a następnie z rozmachem rzuca szczeniaka w wielometrową przepaść. Jest rozbawiony i zadowolony z siebie.

Po obejrzeniu tego materiału wielu internautów zażądało, by dowódcy zajęli się sprawą skandalicznego zachowania żołnierza. Gdy po kilku godzinach serwis CNN poinformował, że wojsko Stanów Zjednoczonych zamierza wszcząć śledztwo, wiele osób zaczęło jednak pukać się w czoło.

- Pies nie jest prawdziwy – przekonują, mniej lub bardziej pewni własnego zdania, internauci w swoich blogach. Niektórzy stwierdzają zgodnie, że mamy do czynienia z martwym już zwierzęciem; inni próbują udowodnić, że prezentowany w nagraniu „szczeniak” jest jedynie oferowaną w sklepach internetowych… atrapą psa.

Czy żołnierz rzeczywiście posłużył się rekwizytem? Czy w takim wypadku jego prowokacyjne postępowanie, pozorowanie okrucieństwa jest całkowicie usprawiedliwione? O ile faktyczne zachowanie mundurowego już wkrótce może wyjaśnić śledztwo, o tyle moralna ocena jego poczynań w każdym przypadku zależeć będzie wyłącznie od wrażliwości każdego z nas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

skawel: "I super - tylko dlaczego tego nie napisałeś? Nie skomentowałeś tego zjawiska?"

Bo po prostu tym razem napisałem krótki artykulik, bardziej asumpt do Waszych komentarzy niż jakieś studium problemu. Może następnym razem pewnie zrobię inaczej - dzięki za uwagi.

ossad: "po prostu żenada, a nie materiał dziennikarski"

Dzięki za krytykę; szkoda, że tak mało konstruktywną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obejrzałam ten film dwa razy i skłonna jestem sądzić, że nie był to żywy pies. Ale może po prostu tak bardzo chcę w to uwierzyć? Ludzkie okrucieństwo nie ma granic...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli żołnierze amerykańscy nie mają co robić to niech wracają do kraju. Mnie tego typu żarty nie śmieszą. A jeżeli to był rzeczywiście żywy pies to sam z przyjemnością rzuciłbym tego żołnierza w przepaść. To tylko pokazuje, iż ludzka głupota nie zna granic.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.03.2008 20:30

Ludzie dlaczego tak spokojnie do tego podchodzicie? Nie widzicie bestialstwa które działo się i dzieje nadal jeśli chodzi o traktowanie zwierząt??
Przecież TA SZUMOWINA TO SADYSTA który dla zabawy zabija ŻYWEGO PSA! To skandal! JAK MYSLICIE PO CO POJECHAL DO IRAKU? ZEBY ZABIJAC ! A nie w obronie ojczyzny !!!! Takich sadystów jest mnóstwo ! Niestety chodza bezkarnie po ziemi ! Dajcie spokoj ZNIECZULICA I OBOJETNOSC stąd stwierdzam ŻE IM BARDZIEJ POZNAJE LUDZI , TYM BARDZIEJ KOCHAM ZWIERZETA !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kogo obchodzi w tym wypadku Husain i gdzie odbyła się scena z filmu? Ważne co jest na nim pokazane, a jest to wstrząsające.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artzi: 'Dla mnie ciekawe jest np. to w jaki sposób dziesiątki użytkowników Youtube zamanifestowało swoją (mimo wszystko ponownie posłużę się tym słowem) wrażliwość. Gdy serwis postanowił usuwać film ze względu na okrucieństwo jego treści, odbierając tym samym możliwość komentowania materiału, wielu internautów zmieniło opisy w swoich filmach, by chociaż w ten sposób wyrazić oburzenie.'

I super - tylko dlaczego tego nie napisałeś? Nie skomentowałeś tego zjawiska? Wtedy nie byłoby mojego komentarza. Swoją drogą czy nie zastanowiło cię dlaczego ten film wywołuje emocje wśród internautów, a setki ludzkich ofiar już niekoniecznie? Prtzecież to świetny materiał na artykuł.

pozdr

Komentarz został ukrytyrozwiń

skawel, spodziewałem się takich komentarzy. Cóż mogę napisać, wojna w Iraku jest dla mnie bezsensowna i zła (za te słowa pewnie znowu dostanie mi się od ossada), bo prowadzi do tysięcy ludzkich tragedii. W polskich mediach nie mogę znieść tego, że informują o śmierci 3 Amerykanów, a w przypadku Irakijczyków potrzebny jest pułap kilkudziesięciu ofiar.

Ale mój artykulik jest po prostu na INNY TEMAT. To zwrócenie uwagi NIE na politykę Amerykanów i ich wojnę, ale na mechanizmy działania społeczności internautów; na to, jak oburzenie tej społeczności doprowadziło do wszczęcia oficjalnego śledztwa przez wojsko USA. Dla mnie ciekawe jest np. to w jaki sposób dziesiątki użytkowników Youtube zamanifestowało swoją (mimo wszystko ponownie posłużę się tym słowem) wrażliwość. Gdy serwis postanowił usuwać film ze względu na okrucieństwo jego treści, odbierając tym samym możliwość komentowania materiału, wielu internautów zmieniło opisy w swoich filmach, by chociaż w ten sposób wyrazić oburzenie (http://pl.youtube.com/results?search_query=soldier+puppy&search_type=). Setki opinii w dialogu "pies jest prawdziwy" - "pies nie jest prawdziwy" to również ciekawe dla mnie zjawisko. Ani dobre, ani złe - po prostu ciekawe.

Proszę, nie nawiązujcie już do ludzkich ofiar w Iraku, bo jest oczywiste, że to temat ważny i wymagający innego artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

minus za kundelka przydrożnego sikającego gdzie popadnie
skawel ujął całokształt najlepiej
po prostu żenada, a nie materiał dziennikarski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wczoraj sąd w Bagdadzie oddalił sprawę o udzielanie pomocy bojówkom szyickim przez dwóch wysokich urzędników państwowych. W wypadku helikoptera zginęło również ośmiu zołnierzy amerykańskich.

W poniedziałek w zamachach bombowych zginęło 19 osób, kilkadziesiąt zostało rannych. Zastrzelony został także szef policji w Basrze wraz z trzema ochroniarzami. Na północ od Bagdadu wojsko znalazło masowy grób z 14 osobami - ofiary miały związane ręce. Taki początek tygodnia.

Oficjalne statystyki podają, że w lutym zginęły 633 osoby w Iraku.

Tymczasem dla mediów piesek stał się tak goracym tematem, że aż pojawiają się wstrząsające komentarze w stylu:

'Czy w takim wypadku jego prowokacyjne postępowanie, pozorowanie okrucieństwa jest całkowicie usprawiedliwione? O ile faktyczne zachowanie mundurowego już wkrótce może wyjaśnić śledztwo, o tyle moralna ocena jego poczynań w każdym przypadku zależeć będzie wyłącznie od wrażliwości każdego z nas.'

To a propos wrażliwości...

p.s. nie daje minusów ale aż korci..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby nie Amerykanie, Irak dalej miałby Husaina... Czyli dzięki swojej akcji w Iraku żołnierze amerykańscy mogą ciskać psami (prawdziwymi czy nie to bez znaczenia, żołnierzowi chodziło o efekt) w przepaść bezkarnie? :D Moim zdaniem za własną głupotę należy płacić, niezależnie od domniemanych zasług...

Z drugiej strony być może gdyby nie Amerykanie, Husain nie miałby takiej władzy...
http://www.upi.com/International_Intelligence/Analysis/2003/04/10/ xclusive_saddam_key_in_early_cia_plot/6557/
;)

No ale w artykule chodziło chyba o wątpliwą moralność żołnierza a nie amerykańską politykę na Bliskim Wschodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.