Facebook Google+ Twitter

Czy Apple ma prawo do iPhona?

Cisco pozwało do sądu firmę Apple za bezprawne użycie nazwy iPhone. Apple, mimo iż wiedział, że nazwa iPhone jest zarejestrowana zdecydował się na jej użycie.

/Fot. materiały prasowe AppleW pozwie Cisco można przeczytać, że firma ma prawo do nazwy iPhone od 20 marca 1996 roku. Prawo do używania tej nazwy posiadała firma Linksys, którą przejęła Cisco.

Według przedstawicieli Cisco Apple doskonale wiedział o tym, że Cisco ma prawo do nazwy iPhone. Obie firmy od pewnego czasu negocjowały możliwość wykorzystania przez Apple nazwy.

- Cisco przystąpiło w dobrej wierze do negocjacji z Apple po tym jak Apple wielokrotnie zwracał się do nas z prośba o użycie nazwy iPhone" - mówi Mark Chandler, wiceprezes Cisco. - Z pewnością nowy telefon Apple jest bardzo ekscytujący, ale to nie zwalnia tej firmy od używania nazwy iPhone bez naszej zgody. Dzisiejszy iPhone (Cisco - dop. sms) nie jest jutrzejszym iPhone. Istnieje olbrzymi potencjał konwergencji domowego, komórkowego, służbowego telefonu i komputera PC i to jest powód, dla którego ta sprawa jest tak dla nas ważna - dodał Chandler.

Apple iPhone to m.in. telefon komórkowy i multimedialny odtwarzacz z możliwością korzystania z internetu, którego premiera odbyła się dwa dni temu podczas targów Macworld San Francisco 2007.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Twierdzić może, ale czy to rzeczywiście prawda? Nie jestem przekonany też że prace nad iProduktami rozpoczeły się akurat w 98 r. :). Do do pisania, że upadła to się nie zgodze w tej kwestii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomek, dzięki za wyłapanie błędu. Oczywiście to czeski błąd wynikający z pośpiechu - co absolutnie nie tłumaczy mnie jako autora. CES wziął się stąd, że oczywiście odbywają się też te targi.

Teza nieco chybiona, że rejestracja przez Linksysa nazwy dopiero jak pojawiły się plotki o tym, że Apple myśli o telefonie komórkowym. Z tego co twierdzi Cisco - nazwa iPhone została zastrzeżona w 1996 roku. Premiera iMaców (pierwszy) odbyła się o ile mnie pamięć nie myli w 1998 roku. Apple był w tym czasie firmą o którewj mniej więcej raz na tydzień pisano, że "już upadła" :-) No i nikt nawet w marzeniach nie myślał, aby łączyć telefon komórkowy z internetem, aparatem cyfrowym etc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby Bell zastrzegł nazwę *Telephone* to pewnie nie można by stosować jeh nazwy na wyrobach produkowanych poza jego koncernem, ale chyba mozna byłoby telefonować i potocznie na kazde trgo typu urzadzenie mówić telefon. A internet? Gdyby zastrzeżono nazwę to nie można byłoby pisac I. lub i.?
Mamy zastrzeżony *walkman*...
Kiedyś mieliśmy samochody warszawa 202 i Francuzi oprotestowali, bo oni mają prawo do 0 w środku (a jakim prawem?) i zmieniono na w. 222.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wg. mnie tego typu zabieg tj. rejestracja iphone przez firmę Linksys (zależną od Cisco) w momencie kiedy powstawały plotki o przygotowywaniu telefonu przez Apple były czymś w rodzaju - hej zarejestrujemy te nazwę, a potem na niej zarobimy ... zupełnie tak samo jest z domenami internetowymi... nie od wczoraj Apple zaczęło używać "i" przed swoimi produktami - iMac, iBook itd. sprawa wydaje się jasna zastanawiające jest tylko to: dlaczego Apple nie zarejestrowało tej nazwy wcześniej? Czy to niedbalstwo czy coś innego? ale w sumie to użytkownicy internetu wykreowali plotkę o nowym produkcie i od początku miało to być dzieło Apple więc tym bardziej sprawa wygląda jako korzystna dla Apple zwłaszcza, że firma Jobsa wykazała już wiele dobrej woli usiłując się dogadać w kwestii użycia nazwy iPhone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a wg. mnie taka nazwa jak iphone nie powinna być wogóle zastrzeżona oznacza ona poprostu telefon internetowy, przecież nie nazwali go cisco iphone tylko iphone apple, to co ja zastrzegę sobie słowo telefon dla urządzenia które opatentuję i już nikt nie będzie mógł nazwać swojego produktu telefon np. nokia tylko co ?? urządzenie do odbierania połączeń telefonicznych nokia ?? tak pokręceni mogą być tylko amekrykanie, którzy uwielbiają się procesować o wszystko

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sami widzicie, co dzieje się wśród koncernów - prawo mają w nosie. A jak Mirnal przesyła zdjęcie z Allegro to oglądają je i wyrzucają, bo prawo a. to rzecz święta. I jaka kara by groziła za zamieszczenie zdjęcia widokówki przedwojennej Gdyni, gdyby W24 zamieściła bez podania nazwiska kopiera i bez jego zgody? Kryminał dla całej Redakcji, kara 25 zł czy konieczność skasowania zdjęcia? Nie przesadzajmy ze stuprocentowym przestrzeganiem przepisów pr. aut. bo nas wyśmieją. Prawo celne także każdy z nas omijał - można bylo 5 rolek tapet, a wieźliśmy 6. Każde prawo jest dla ludzi rozsądnych. Przede wszystkim trzeba znać jaka grozi kara. Czy Redakcja zna wysokość kary za nieuzgodnione zamieszczenie zdjęcia starej dwukrotnie bieżnikowanej opony Kormoran?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki, już poprawione

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bład rzeczowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W gwoli ścisłości iPhone zaprezentowano podczas dorocznej konferencji Macworld w San Francisco's Moscone West.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.