Facebook Google+ Twitter

Czy Apple traci miano innowatora, a iOS 5 jest wtórny?

Wczoraj Apple pokazało nową odsłonę swojego systemu dla urządzeń mobilnych iOS. Na blogach i forach internetowych zawrzało. Pojawiły się sensacyjne tytuły podnoszące wtórność iOS 5 wobec Androida. Przemysław Pająk ze Spider's Web odebrał Apple tytuł innowatora.

 / Fot. EPA/MONICA M. DAVEYRzeczywiście w iOS 5 znajdziemy rozwiązania, które w produktach konkurencji były obecne od dłuższego czasu. Przykładem jest centrum notyfikacji, które żywo przypomina, to z Androida. Użytkowników tego ostatniego systemu nie zaskoczy też możliwość zdalnej aktualizacji oprogramowania telefonu czy namiastka widgetów na tzw. lock screenie.

Problem w ocenie iOS 5 wykracza jednak poza ramy podziału innowacyjny - wtórny, bo systemy mobilne przenikają się od dawna. Jeżeli sięgnie się do początków tego, co stanowi o sile nowoczesnych smartfonów, nie można zapomnieć, że to Apple swoim App Store otworzyło nowy rozdział w historii rynku mobilnego. Łatwo dziś zżymać się na fakt, że iOS 5 nawiązuje do znanych już rozwiązań konkurencji, ale trzeba pamiętać, że wielce prawdopodobne jest, iż tej ostatniej by nie było, gdyby nie iPhone. Z całą pewnością należy stwierdzić, że rynek wyglądałby inaczej i być może tkwilibyśmy w archaicznej erze Symbiana.

Czy Apple można zabrać tytuł innowatora z powodu - to pewne - sporej wtórności jego systemu iOS 5? Nie, bo platformy mobilne jadą po torach, które gigant z Cupertino wybudował. Prawdziwą innowacją, będzie całkowicie nowy model korzystania z urządzeń przenośnych. O rewolucji będziemy mogli mówić w momencie, gdy innowator wyprowadzi nas z filozofii zawartej w sloganie "There's an app for that". Póki co, jesteśmy świadkami walki na poziomie szczegółów, które producenci zapożyczają od siebie.

iOS 5. Będzie zdalna aktualizacja i nowy system powiadomień [wideo]


Nie można mówić o innowacji, gdy dotyczy ona elementów interfejsu, chyba że zmieni się on tak radykalnie, że obsługa smartfona zostanie przeniesiona poza jego fizyczne ramy i będzie możliwa np. całkowicie bezdotykowo (i nie mam tu na myśli sterowania głosowego). Prawda zaś jest taka, że kolejne wersje iOS i Androida przynoszą modyfikacje, których celem jest poprawa komfortu korzystania z urządzeń.

Przemek Pająk stwierdził w jednym z komentarzy, że innowacja w wydaniu Apple polegała na sposobie implementacji rozwiązań, które mogły istnieć wcześniej. Można się z tym zgodzić biorąc pod uwagę dążenie do doskonałości z każdą nową wersją iOS. W szerokim kontekście (r)ewolucji nowych technologii nie jest to jednak wyznacznik innowacji, lecz ewolucja, analogiczna do tej, jaką obserwujemy od wielu lat w branży motoryzacyjnej.

Innowatorem zatem będzie Apple z App Store i pierwszym iPhone'm czy Microsoft z Kinectem (choć w obu przypadkach polemiści wskażą dalszych protoplastów tych rozwiązań). Będzie nim też twórca Short Message Service (SMS).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"najważniejsze jest to że istnieje równa konkurencja w postaci iOS i Androida." - zgadzam się, konkurencja dynamizuje rozwój. Zarówno Android, jak i iOS są tego przykładami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Grochala
  • Michał Grochala
  • 07.06.2011 20:47

najważniejsze jest to że istnieje równa konkurencja w postaci iOS i Androida. Daje to szybki rozwój całego rynku mobilnego, i wysoki poziom usług :) a kto co wybierze to już kwestia upodobań i często pieniędzy (ale ty pewnie tylko w polsce).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.