Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8184 miejsce

Czy Asterix i Obelix jadają w fast foodach?

Kto zna Asterixa i Obelixa, wie, że tak jak i inni mieszkańcy ich wioski, obaj lubią dobrze zjeść. Otóż okazuje się, że od niedawna jadają w... sieci restauracji McDonald's!

Burger zamiast dziczyzny?We Francji ruszyła kampania reklamowa jednej z najpopularniejszych sieci typu fast-food - McDonald's - puszczając w obieg 3 plakaty. Na jednym z nich widzimy Asterixa, Obelixa i innych mieszkańców wioski podczas wielkiej uczty. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyż dobrze wiemy, że lubią oni dobrze zjeść. Tylko że tym razem uczta odbywa się w restauracji McDonald's. Czyżby zrezygnowali z dziczyzny na rzecz burgerów i frytek?

Tego jednoznacznie stwierdzić nie można, gdyż na plakacie nie widać, co jedzą biorący udział w uczcie Galowie. Żaden z nich nie trzyma w ręce Big Maca, ani nie pije Coli. Jednak logo restauracji znajdujące się na dachu budynku, w którym ucztują Galowie raczej nie pozostawia wątpliwości co do zawartości ich talerzy - w końcu nikt nie chodzi do McDonald's na dziczyznę.

Czy Asterix się zaprzedał?Jako że Asterix ma swoje stałe miejsce w kulturze Francji (razem ze swym towarzyszem Obelixem stali się bohaterami ponad 30 albumów komiksowych, nakręcono również kilka filmów z ich "udziałem", we Francji jest także Park Asterixa), wspomniana przeze mnie kampania reklamowa nie pozostała bez echa wśród fanów dzielnego Gala. Ich reakcje można przeczytać m.in. w postach pod artykułami na temat wykorzystania wizerunku Asterixa w kampanii reklamowej McDonald'sa. Niektórzy z nich uważają, że Asterix się zaprzedał. Co na to wydawnictwo Editions Albert René?

W wypowiedzi dla TF1 wydawnictwo broni się mówiąc, że "Asterix nie pracuje dla McDonald'sa a z McDonald'sem". Rozmówca TF1 informuje też, że wydawnictwo nie udziela licencji na wykorzystanie wizerunku każdemu, kto o to prosi. I tak na przykład propozycja, by Obelix reklamował Coca-Colę Light została odrzucona jako "sprzeczna z wartościami wyznawanymi przez postać".

Wychodzi więc na to, że Obelix Coca-Coli Light się napić nie chce, ale do McDonalds'a chętnie się wybierze. Na czym polega ta subtelna różnica? W jaki sposób "udział" w tej reklamie jest zgodny z wyznawanymi przez niego wartościami?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Może i kojarzą się z jedzeniem, ale raczej nie burgerowym... A przynajmniej nie mnie :) Nie mogę powiedzieć, by mnie ta reklama oburzyła, to za mocne słowo jeśli o mnie chodzi, ale uważam, że oni nie pasują do tego typu jedzenia. Co do Muminków, zgadzam się - są jeszcze mniej odpowiednimi bohaterami do wykorzystania w reklamie maca :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli już któreś z bajkowych postaci miałabym wyobrazić sobie na plakatach maca, to chyba Asterixa i Obelixa właśnie. Kojarzą się z siłą i jedzeniem, a o to przecież chodzi. Bardziej oburzyłyby mnie tam np. Muminki. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.