Facebook Google+ Twitter

Czy bać się grypy? Najpierw przeczytaj te 20 punktów

Politykom kwestia grypy wyraźnie służy do rozgrywek politycznych, a koncernom farmaceutycznym do zbijania kapitału. Społeczeństwo jest zdezorientowane - komu wierzyć? Nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie temat ten zniknął z mediów.

Badanie próbek w laboratorium w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. Prawdopodobnie już 4 bm. trafią tu do badań pierwsze próbki od chorych na grypę na Ukrainie. / Fot. PAP/Mirosław Trembecki1. Rocznie na zwykłą grypę umiera od 500 do 700 tysięcy ludzi (z powikłaniami liczba ta dochodzi do miliona), podczas gdy na świńską grypę zmarło od początku roku około 6 tysięcy osób, czyli około 140 razy mniej.

2. Mimo że śmiertelność nie przekracza 0,5 procenta, przebieg grypy jest stosunkowo łagodny, a liczba ofiar jest 140 razy mniejsza. Na zwykłą grypę ogłoszono pandemię i jest to główny temat w mediach od 7 miesięcy.

3. WHO ogłosiło szósty (najwyższy) stopień pandemii świńskiej grypy po stwierdzeniu 18 przypadków śmiertelnych. Mimo tego, że co roku na zwykłą grypę umiera 1 milion ludzi, nigdy z tego powodu nie ogłoszono pandemii ani masowych szczepień. Ponadto, tuż przed ogłoszeniem pandemii WHO obniżyło kryteria, które muszą być spełnione do jej wprowadzenia.

4. Większość ofiar grypy jest w krajach o niskim poziomie opieki medycznej lub tam, gdzie dostęp do niej jest ograniczony np. w USA gdzie 1/6 obywateli nie ma prawa do ubezpieczenia. 70 procent przypadków śmiertelnych to Ameryka Północna i Południowa, kolejne 20 procent to Azja, a Europa to niecałe 5 procent. Oznacza to, że w krajach gdzie opieka medyczna jest na dobrym poziomie, grypa ma stosunkowo łagodny przebieg i nie stanowi większego zagrożenia, a u większości chorych nie jest nawet potrzebna hospitalizacja.

5. Na Ukrainie rocznie umiera na zwykła grypę i jej powikłania 6,5 tysiąca ludzi, co daje około 20 osób dziennie, ale należy pamiętać, że 20 to średnia roczna, a teraz mamy sezon na grypę, kiedy to średnia jest znacznie większa niż w pozostałym okresie. Tymczasem od tygodnia mamy potwierdzonych 14 przypadków śmierci z powodu świńskiej grypy, co daje około 2 osoby dziennie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Z każdej sprawy można zrobić sprawę polityczną, gospodarczą czy ekonomiczną. To jest sprawa szczególna. Ktoś wybitnie żeruje na małej wiedzy i ...
Przesada i popadanie w skrajności są najgorsze!
Jatam grypy się nie boję i niech tak zostanie jak najdłużej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Według http://studioopinii.pl autorem jest dr Maciej St. Zięba

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i mamy skutek oddania wszystkiego w prywatne ręce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Stefanio,
gratuluję podjęcia wyzwania do zmierzenia się z czasochłonnością opracowania bardzo potrzebnego artykułu, przejawiającą się nie tylko ilością zapisanych stron, ale również wnikliwością w przedstawionym materiale.
Pracochłonność zaowocowała szczepionką rozsądku przeciwko panice, nagłaśnianej medialnie.
Artykuł na 5 bardzo silnych gwiazdek :)

O kartelach farmaceutycznych w natarciu: http://waldek1984.wordpress.com/category/czlowiek-i-zdrowie/farmaceutyka

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, Pani Stefanio ! Długo czekałem na taki artykuł ! Gazety przestałem czytać, ponieważ na własny temat mogłem przeczytać nieprawdę a przy okazji dowiedziałem się w jakim celu preparuje się art. w gazetach. Tym artykułem zrobiła Pani "milowy" krok do przodu. Internauci jak to podchwycą to z koncernami farmaceutycznymi będzie jak z PZPN-em, " ZERO kibiców na boisku" !
Ponieważ ja posiadam implanty wmontowane w moim organizmie, nie mogę zupełnie odizolować się od leków. Staram się jednak unikać leków i stosować w minimum. Od momentu kiedy przestałem stosować do słodzenia cukier ze sklepu i przeszedłem na miód, nie szczepię się na żadną grypę a trwa to już 12 lat i 12 lat nie choruję na grypę. Warunek to odpowiednie przygotowanie systemu immunologicznego. Zamiast częstych, gorących kąpieli należy stosować szybkie mycie chłodną wodą i szarym, zwykłym mydłem. Spożywać latem i zimą pokrzywy, które są jedyną rośliną na półkuli północnej która zawiera niezbędny aminokwas do kompletowania białek potrzebnych w systemie odpornościowym. Lektura na ten temat była w amerykańskim czasopiśmie popularno-naukowym: " N E X U S - NOWE CZASY ". Myślę że wszyscy internauci życzą Pani samych plusów.
Ja proszę Tego Który Jest Bogiem Abrahama, Izaka, Jakuba, wszystkich Chrześcijan i Muzułmanów żeby zawsze Pani błogosławił a
wtedy życie na Ziemi staje się najpiękniejsze. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Steniu! dziekuje za artykuł!))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.11.2009 15:20

Każdy boi się chorób ale trzeba brać poprawkę na ich występowanie. Ludzie okropnie boją się raka, a moja rodzina jest dotknięta tymi chorobami i mąż i córka, genetycznie po mnie i wszyscy trzymamy się dzielnie. Nie wolno popadać w panikę, wszystkie choroby są do przetrzymania i pokonania. Ważne jest podejście do nich.
Bardzo mi się podoba wypowiedź Łukasza Wolskiego o soku malinowym.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.11.2009 14:07

Nie dość, że Bóg pokarał człowieka i stworzył kobietę, to jeszcze teraz te grypy! ;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyłączam się do gratulacji. Bardzo dobrze, że artykuł znalazł się na stronie głównej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie napisany,ciekawy artykuł, trafne spostrzeżenia. Czy bać się grypy? Na pewno nie można ulegać panice podsycanej przez media. Jednakże jest to choróbsko, którego nie należy bagatelizować (zwłaszcza przez osoby z grupy zwiększonego ryzyka) i to nie jest ważne, czy chodzi o grypę świńską, ptasią, czy po prostu taką zwykłą - naszą, swojską. Pozdrawiam wszystkich! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.