Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28951 miejsce

Czy Balicom znów grozi pasażerski paraliż?

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-01-11 09:06

Rok 2006 to pasmo sukcesów Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie-Balicach. Odprawiono blisko 2 mln 368 tys. pasażerów. To o 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak humory wszystkim może popsuć to, że za rok, może dwa, znów podkrakowskie lotnisko będzie zakorkowane przez pasażerów.

fot. Gazeta Krakowska– To czarny scenariusz – uważa Kamil Kamiński, prezes MPL w Balicach. – Jeszcze w styczniu pasażerowie krajowi przeniesieni zostaną do odrębnego terminalu. W czerwcu zakończy się modernizacja terminalu międzynarodowego. Dzięki tym inwestycjom będziemy mogli obsługiwać 3 mln pasażerów rocznie, a ruch krajowy, czyli ok. 400 tys. osób nie będzie blokować pracy na międzynarodowej części lotniska. Poza tym dynamika ruchu pasażerskiego nie będzie już tak szybko rosnąć, więc pozwoli to na właściwe funkcjonowanie portu.

Obawy specjalistów

Innego zdania jest Ryszard Zębala, były członek zarządu MPL Kraków-Balice.
– W pełni podzielam obawy tych, którzy widzą, że Balicom grozi paraliż i utrata prestiżu - mówi Zębala. - W mojej ocenie już teraz podkrakowskie lotnisko nie spełnia wyśrubowanych norm dotyczących jakości odprawy pasażerów. Im dłużej trwać będą prace inwestycyjne tym będzie gorzej. Spodziewam się, że w najbliższym czasie niektórzy przewoźnicy, zwłaszcza tradycyjni, zaczną rozglądać się za innymi lotniskami, które zaoferują im i ich klientom znacznie lepsze warunki. Nie sposób pozostać obojętnym na fakty. A te są bezlitosne. Jeśli w 2007 roku ruch pasażerski wzrośnie tylko o 25 proc. to Balice będą musiały poradzić sobie z blisko 3 mln pasażerów. W następnym roku może być znacznie gorzej: wzrost o kolejne 20 proc. sprawi, że ilość pasażerów zwiększy się do ponad 3 mln 650 tys. A wówczas w terminalach będą dziać się dantejskie sceny.

Istnieje awaryjne rozwiązanie - twierdzi prezes Kamiński. - Przesunięcie ruchu krajowego do odrębnego budynku pozwoli nam nie tylko odciążyć terminal międzynarodowy o blisko 400 tys. osób, ale będziemy mogli wykorzystywać część stanowisk do odprawy ruchu międzynarodowego. Zaś w2009 roku oddamy doużytku nowy moduł do odprawy pasażerów. Nie chcę mówić, ilu pasażerów będziemy mogli wówczas odprawiać, ale będzie to piorunująca liczba.

Rozwiązanie na lata

Kamiński podkreśla również to, że o środki na tę inwestycje lotnisko nie musi się martwić. - Mamy obiecane na ten cel blisko 50 mln euro - podkreśla. Jednak Zębala studzi optymizm prezesa. - Konieczne są przetargi, konkursy, a to trwa. Jakoś nie słyszałem, żeby prace nad budową nowego modułu były zaawansowane - mówi Zębala. - Poza tym są inne problemy. Zaparkowanie pod terminalem już teraz graniczy z cudem.

ANDRZEJ KAIM - Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.