Facebook Google+ Twitter

Czy Banderze zostanie odebrany tytuł Bohatera Ukrainy?

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz unieważni decyzję o przyznaniu tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi.

Prezydent Ukrainy Wiktor Fedorowicz Janukowicz / Fot. Igor Kruglenko a.k.a. Ingwar. - www.wikipedia.plPrezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zamierza unieważnić dekrety Juszczenki nadające tytuł Bohatera Ukrainy przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepanowi Banderze oraz generałowi i naczelnemu dowódcy UPA Romanowi Szuchewyczowi.
Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko przyznał ten tytuł Szuchewyczowi 12 października 2007 r., a Banderze w styczniu 2010 roku.

Decyzja Juszczenki o uznaniu Bandery za Bohatera Ukrainy spotkała się z krytyką prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. 5 lutego, przed ambasadą ukraińską w Warszawie i konsulatami Ukrainy w Polsce odbyły się akcje protestacyjne środowisk kresowych, domagające się potępienia przez władze Ukrainy ideologii nacjonalistycznej.

Parlament Europejski 25 lutego (w dniu zaprzysiężenia Wiktora Janukowycza na prezydenta) przyjął rezolucję, w której również skrytykowano tę decyzję. W przyjętej rezolucji PE wskazał, że OUN kolaborowała z nazistowskimi Niemcami.

"...Parlament Europejski (...) wyraża głębokie ubolewanie z powodu decyzji ustępującego prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenki, który nadał pośmiertnie Stepanowi Banderze, przywódcy współpracującej z nazistowskimi Niemcami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), tytuł Bohatera Ukrainy; w związku z tym wyraża nadzieję, że nowe władze ukraińskie ponownie rozważą takie decyzje i potwierdzą swoje przywiązanie do europejskich wartości..."
Dezaprobatę wyraziła Rosja.

Prezydent Janukowycz na konferencji prasowej w Moskwie zapowiedział, że decyzja o unieważnieniu dekretów poprzednika zostanie wydana przed Dniem Zwycięstwa 9 maja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.03.2010 19:59

Powiem szczerze, że ostatnio nawet nie oglądam TV i dopiero z tego artykułu dowiedziałem się o wypowiedzi Janukowicza na temat S. Bandery. Dla zainteresowanych tematem, podaję adres do interesującego artykułu - link Tu natomiast fotorelacja z pikiety przeciwko gloryfikacji S Bandery - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.