Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1044 miejsce

Czy Barbara Blida zabrała do grobu ważne informacje?

Dziś rano dotarła do wszystkich tragiczna wiadomość o śmierci Barbary Blidy, byłej minister budownictwa, posłance SDRP, potem SLD i w końcu nie zrzeszonej. Obawiam się, że wraz ze swoją śmiercią zabrała do grobu wiele niezwykle ważnych informacji, które mogłyby obciążyć najważniejsze osoby w naszym kraju.

„Wasza Blida, nasza bida”, to powiedzonko swego czasu krążyło po Polsce.

Barbara Blida / Fot. Fot. Z.Wieczorek/Trybuna ŚląskaPosłanka, minister budownictwa wielokrotnie przemierzała trasę Warszawa – Katowice swoim luksusowym mercedesem S, aż w końcu dopadli ją bandyci i siłą zmusili do oddania samochodu. Ponoć do zdarzenia doszło dwukrotnie. Od tego czasu prawdopodobnie posiadała pozwolenie na broń. Dla wielu osób nie znających śląskich układów pani Barbara była postacią godną bezgranicznego zaufania jednak środowisko - głównie związane z aglomeracją śląską - snuło domysły, iż majątek pani minister nie do końca pochodzi z ciężkiej uczciwej pracy jej rąk. Swego czasu zapoznałem się z artykułem zamieszczonym w biuletynie związkowym Solidarność 80, którego treść chciałbym zacytować.

Węglowa baronowa(...)Policja aresztowała []ahttp://www.wiadomosci24.pl/artykul/kim_jest_barbara_kmiecik_25863.html;Barbarę Kmiecik[/a]. kiedyś potentata w handlu węglem, podejrzewaną ostatnio o próbę wyłudzenia blisko 2 mln złotych.

Barbara Kmiecik to postać barwna. W połowie lat 90. była jedną z najbogatszych osób w Polsce, w roku 1996 była 74 na liście najbogatszych Polaków tygodnika Wprost. W roku 1997 zajęła już 52. miejsce na tej liście. Pieniędzy dorobiła się na handlu węglem. Połowa lat 90. to czas, w którym kopalnie miały ogromne kłopoty finansowe, często nie było wiadomo, czy wypłaty dla pracowników będą na czas. To wykorzystywali handlarze węglem.

Nie wiadomo czy tylko dzięki swojemu urokowi, czy też innym walorom, Kmiecik uzyskała np. 10-procentowe rabaty przy zakupie węgla z ówczesnej Rudzkiej Spółki Węglowej, podczas gdy oficjalni dilerzy otrzymywali rabaty tylko w wys. 3 proc.

Barbara Kmiecik utrzymywała bliskie i przyjacielskie kontakty z wieloma politykami. Finansowała np. kampanie prezydenckie Lecha Wałęsa i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Po zwycięstwie Kwaśniewskiego nowa rodzina prezydencka zaprzyjaźniła się z Kmiecik, córka prezydenta spędziła nawet jedne wakacje w stadninie koni należącej do Kmiecik w Chruszczobrodzie (woj. śląskie).

W roku 1994 Kmiecik była współzałożycielką Polskiego Towarzystwa Węglowego, które miało dbać o interesy prywatnych firm z otoczenia górnictwa, w tym handlujących węglem. Członkiem PTW został m.in. Andrzej Szarawarski, późniejszy baron śląskiego SLD.

Barbara Kmiecik chwaliła się, że program reformy górnictwa opracowany przez Janusza Steinhoffa dla AWS przed wyborami w 1997 roku był przygotowany za jej pieniądze. Steinhoff po wyborach został wicepremierem i ministrem gospodarki, odpowiadał m.in. za reformę górnictwa. Kmiecik znała także Mariana Krzaklewskiego, finansowała także jego kampanię prezydencką.

Gdy spółki węglowe zaczynały porządkować handel węglem dla Kmiecik nadeszły gorsze czasy. Starając się jakoś przetrwać założyła w Siemianowicach Śląskich stowarzyszenie "Nasz Dom", w którym działała także posłanka SLD Barbara Blida. Obie panie to bliskie przyjaciółki, Kmiecik nawet mówiła, że Blida jeździ jej mercedesem.

W ubiegłym roku Barbara Kmiecik starała się doprowadzić do dwóch stosunkowo prostych, lecz dochodowych przekrętów. Dowiedziała się, że Ministerstwo Gospodarki przyznało dotację na likwidację szkód górniczych dla jednej z siemianowickich spółdzielni mieszkaniowych i dla spółki Tramwaje Śląskie. Poszła więc do spółdzielni i powołując się na znajomości w Ministerstwie Gospodarki powiedziała, że "załatwi" pół miliona złotych, z czego dla niej jako prowizja ma być 197 tys. W Tramwajach Śląskich, które miały dostać z Ministerstwa blisko 1,6 miliona złotych, Kmiecik chciała za "pośrednictwo" pół miliona.

Napisała także do Ministerstwa Gospodarki z prośbą, żeby przez stowarzyszenie "Nasz Dom" przechodziły pieniądze na rekultywację terenów pogórniczych w Siemianowicach Śląskich. Ten pomysł popierała także Barbara Blida. Starając się "załatwić" dotacje dla spółdzielni mieszkaniowej i Tramwajów Śląskich, Kmiecik powoływała się na bliskie znajomości z Barbarą Blidą i Andrzejem Szarawarskim.

Sprawa Barbary Kmiecik jest kolejną aferą w której przewija się nazwiska Andrzeja Szarawarskego. Przypomnijmy, że kiedyś tygodnik "Nie" napisał, że nie ma na Śląsku takiej afery w której nie uczestniczyłby Szarawarski.

Niedawno Prokuratura Apelacyjna w Warszawie postawiła Szarawarskiemu zarzut przekroczenia uprawnień i dopuszczenia do rozmów ze strony rządowej osoby nieuprawnionej "sprawa dotyczy prywatyzacji Polskich Hut Stali". Nagle, nie wiadomo skąd, w trakcie prywatyzacji pojawiła się spółka Inwex, której przedstawiciel Maciej D, powołując się na Szarawarskiego, chciał wyłudzić łapówkę od koncernu US Steel, starającego się przejąć PHS.

Szarawarskiego obciążają zeznania przedstawicieli US Steel i Wiesława Kaczmarka, byłego ministra skarbu. Niewykluczone, że para starych przyjaciół Kmiecik i Szarawarski, wkrótce znajdą się pod opieką jeden firmy: zakładów karnych. Będą się mogli wymieniać grypsami w których wspominać będą stare, dobre czasy.
ZG

(...)Koniec cytatu.

Być może kontakty z „węglową baronową” stanowiły podstawę decyzji o wkroczeniu dziś wczesnym rankiem ABW do mieszkania Blidy.
Mimo iż Barbara Blida nie była zapewne najważniejszym ogniwem w łańcuchu afery węglowej, to jej psychika nie była w stanie wytrzymać tego obciążenia. Co więcej, właśnie wczoraj media pokazały jak Aleksandra Jakubowska – "lwica lewicy", zasiadła w sądowych ławach z zarzutami popełnienia przestępstwa w związku z tzw. aferą Rywina, a to nie jedyne zarzuty w stosunku do byłej posłanki SLD.

Wczesny ranek (jak podały agencje prasowe około godz. 6 ) to zabójcza pora dnia. Człowiek wyrwany ze snu po pierwsze nie za bardzo w pełni świadomie odbiera rzeczywistość, po drugie hałas, zmieszanie, legitymacje służbowe podstawiane przed oczy, obcy ludzie w domu, to wszystko stanowi skrajny stres. Blida tego nie wytrzymała i strzeliła sobie w pierś. Pytanie nasuwa się samo: - Co robili agenci ABW w tym czasie? Odpowiedź jest jedna, wykazali się niebywałą amatorszczyzną w swoim działaniu. Poprzez zaniedbania proceduralne, stracili niezwykle cennego świadka i nie zapobiegli śmierci człowieka. Ale czy Barbara Blida zupełnie się tego wszystkiego nie spodziewała. Otóż śmiem twierdzić, że była w pełni świadoma, iż w końcu musi stanąć przed obliczem wymiaru sprawiedliwości, już choćby jako świadek.

Blida jaka była taka była, ale jednej rzeczy nie można o niej powiedzieć, że była amatorką. Wszelkie działania Blidy cechował profesjonalizm. Obawiam się, że wraz ze swoją śmiercią zabrała do grobu wiele niezwykle ważnych informacji, które mogłyby obciążyć najważniejsze osoby w naszym kraju.

Sypie się polski układ kryminalno-polityczny. Działania organów ścigania wykazują niezwykłą aktywność. Dawni bonzowie zaczynają nie wytrzymywać presji, popełniają coraz więcej błędów.

Zda się zapytać – Kto następny!?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

1. Może p. Blida miała groźby od mafii, że jesli coś piśnie, to ją zabiją? Nie wytrzymała i zastrzeliła się. Baranina tez pop. sam. i nie słyszałem o milionowym odszkodowaniu.
2. Może (znając broń) chciała się tylko zranić?
3. Jeśli rodzina p. B. nie wyliczy się przed fiskusem, to liczę na pokazowy przepadek mienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wczesny ranek to zabójcza pora dnia... No bez przesady... W końcu pani Blida wiedziała o toczącym się postępowaniu. Współczuję bardzo jej rodzinie, ale kreowanie jej na ofiarę ABW to przesada

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy dzień przynosi nowe fakty. Od momentu zapukania do drzwi agentów ABW do wpuszczenia ich do domu Blidów minęło parę minut. Mnóstwo czasu na przygotowanie. No i jeszcze jedno, Blida miała nowotwór.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj wiemy, że to był to rewolwer typu obronnego, czyli oddaje strzał bez odbezpieczenia. Ma służyć np. przeciwko włamywaczom. Amunicja z większej odległości też nie powinna zabić (o ile nie celuje się w głowę czy pierś). Pytanie, dlaczego ta broń była w łazience? Czy jak mam taki rewolwer i ktoś się do mnie włamie, to grzecznie mu mówię, że muszę do łazienki, a włamywacz niech robi swoje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę się do czegoś przyznać, osobiście znałem Panią Blidę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Śledztwo w sprawie afery węglowej ma charakter rozwojowy w dalszym ciągu. Istotnie tzw. mafia węglowa miała większą potencję finansową niźli tzw. mafia paliwowa. Co różniło te dwie grupy ? Paliwowa, to byli na ogół zwykli prości bandyci kręcący interes na lewym paliwie opałowym, a węglowa działała prawie legalnie, podkreślam prawie. Numer polegał na podwyższaniu wartości energetycznej węgla, nie płaceniu kopalniom i układach towarzysko - biznesowych jeśli chodzi o dostępność do tego materiału opałowego. Swego czasu z kręgów politycznych wyszła propozycja, aby zaniechać dystrybuji węgla poprzez prywatne firmy. Tu właśnie zaczyna się sprawa pani Kmiecik i tu się kończą dyskusje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Choć mógłbym to nie stanę. Mam powody. Chcesz je poznać to napisz na maila...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maćku nie bardzo mogę. Chcesz wiedzieć o co mi chodzi i czemu nie mogę to daj maila...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Blida była pionkiem w rekach jednej z najpotezniejszych mafii w Polsce. Mafia węglowa może być nawet potężniejsza niż mafia paliwowa. W czasie rządów SLD i pana Markowskiego np jak i wcześniej to miesięcznie defraudowane były sumy w mln zł. I to nie tylko w Budryku. Budryk - wierzchołek góry lodowej. Poza kopalniami w proceder uwikłane są (nie będe podawał nazw firm) firmy z branży: maszynowej, ubezpieczeniowej i... kolejowej. Wiem coś o tym od kogoś z wewnątrz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Opozycja z grubej rury - zaniedbania i wniosek o dymisję Wassermanna. A ja idę o zakład, że gdyby PO rządziła, to podobne błędy (jeśli to istotnie błąd) miałyby miejsce. Kto idzie rano na akcję do kobiety, zresztą o delikatnej budowie ciała i ducha (tak wygląda/łą), a ona idzie do łazienki i strzela do siebie. Nikt tego nie brał pod uwagę. Dawniej jeśli leciał samolot w stronę wieżowca, to nikt nie sądził, że to lot samobójczy. Teraz poważny amer. generał by się tak nie tłumaczył. ale po raz pierwszy takie coś się może zdarzyć.
Mąż miał legalnie broń. To dlaczego jej niepilnował? Pewnie biedakowi wytoczą proces o udostępnienie postronnej osobie broni. A teraz sobie wyobraźmy, że (jak Korwin postuluje) niemal wszyscy mieliby broń - nikt nie mógłby zapukać do nich na kontrolę, bo co któryś grzałby albo do funkcjonariuszy, albo do siebie.
Co do nazwisk, to bodaj ze dwóch jeszcze z PZPR pop. samobójstwo.

Jeśli chcemy zrobić porządek w Polsce, to takie incydenty mogą się zdarzać codziennie. Przez złodziei mamy bezrobocie i biedę, a z powodów tych lub kredytowych, kilku Polaków codziennie pop. samob. Nikt ich nie pokazuje, zatem ich nam nie szkoda, bo ich nieznamy. A żałujemy p. Blidę, bo taka zaszczuta. Trudno powiedzieć, czy była winna. Sądzę, że tak. A że nie może siębronić. Jeśli istotnie pop. sam. to wiedziała, że ten akt może być potraktowany jako przyznanie się do winy (choć mogą być inne aspekty). Historia zna wiele osób, które pop. samob., aby uniknąć odpowiedz. I były winne.
I to także do Tośka - czy nie można pisać o ludziach powszechnie znanych, którzy pop. samob. albo zginęli w innych okol. pod pretekstem, że nie mogą się do tego odnieść? A może porada dla kolejnych potencjalnych samobójców - niezabijajcie się, bo Was obgadają, a powinniście przedstawić swój punkt widzenia! Albo - piszcie listy pożegnalne z przyznaniem się do błędów. To ułatwi nam ocenę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.