Facebook Google+ Twitter

Czy będą zmiany w Karcie Nauczyciela?

Samorządy chcą przekonać MEN, że edukacja może funkcjonować bez Karty Nauczyciela. To jest możliwe, twierdzą, najlepszym przykładem są szkoły niepubliczne.

Szkoła Podstawowa w Mogielnicy / Fot. Bartek Ptaszyński/wikimedia CC 3.0Samorządy, mimo że są odpowiedzialne za edukację, nie mają wpływu na wysokość pensji nauczycielskich, ani na kształtowanie szkolnej polityki kadrowej. Dlatego chcą konkretnych zmian.

Związek Powiatów Polskich oczekuje od MEN-u zmian głównie w systemie finansowania szkolnictwa. Jak donosi RMF24.pl, samorządy domagają się rewolucji w systemie awansu zawodowego nauczycieli i likwidacji niektórych nauczycielskich przywilejów. W żądaniach znalazł się także punkt dotyczący finansowania urlopów na podratowanie zdrowia, który miałby być przerzucony na ZUS. Do tej pory urlopy nauczycielskie na podratowanie zdrowia finansowane są z gminnych funduszy.

Samorządowcy zapewniają, że szkolnictwo da sobie radę bez Karty Nauczyciela, czego dowodem są szkoły niepubliczne. Tam karta nie obowiązuje.

Według ekspertów ze Związku Powiatów Polskich, likwidacja rygorystycznych zapisów Karty Nauczyciela oraz zmian finansowania edukacji, przyczyni się do wymuszenia na szkołach lepszych efektów kształcenia.

MEN nie zabrał jeszcze głosu w tej sprawie. Propozycjami zarządów ma zająć się komisja wspólna samorządu i rządu. Inicjatywę w sprawie zmian mają podjąć parlamentarzyści, o czym wiadomo na razie z nieoficjalnych źródeł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.