Facebook Google+ Twitter

Czy będzie bezpieczniej na polskich drogach?

Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi prowadzi akcję "Bezpieczniej - chce się żyć!". W całym kraju prowadzone są spotkania z policjantów z mieszkańcami większych miast, funkcjonariusze opowiadają o tym jak ważne na drodze jest bezpieczeństwo.

Plakat akcji... / Fot. Komenda Wojewódzka Policji w ŁodziPierwsze spotkanie odbyło się 4 października 2007 roku w Piotrowie Trybunalskim (kino Hawana). W spotkaniu udział wzięło około 300 osób. Policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi opowiadał o bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego, o konsekwencjach nadmiernej prędkości i nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Później wyświetlono film "Zabójcy", pokazujący realia na polskich drogach.

Spotkania z policjantami odbyły się już w następujących miastach: Kutno, Piotrków Trybunalski, Radomsko. Niebawem służby porządkowe zawitają do Łodzi.

Sytuacja na polskich drogach 2006

Najwięcej wypadków zdarza się w porze zimowej; październiku i grudniu. To właśnie wtedy szybko zapada zmrok i widoczność jest gorsza. Do bardzo wielu wypadków dochodzi z winy pieszych. U kierowców pokutuje brawura i nieuwaga.

Najbezpieczniej było w styczniu i lutym. Odnotowano wtedy najmniejszą liczbę kolizji i wypadków.
Sprawcami 80 proc. wypadków są mężczyźni. Nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego spowodowali 6.392 wypadków drogowych - śmierć w nich poniosło 710 osób. Największa liczba pijanych kierowców jeździ pod koniec tygodnia: piątek, sobota i niedziela.

Pocieszający jest fakt, iż w 2006 roku wydarzyło się o 5 proc. mniej wypadków ze skutkiem śmiertelnym niż w ubiegłym roku 2005. Ze statystyk wynika, że najwięcej osób, bo około 70 proc., ginie na miejscu zdarzenia. Pozostałe 30 procent to zgony w szpitalu. Jak będą wyglądać statystyki drogowe w 2007 roku? Czas pokaże.

- W okresie od stycznia do października 2007 roku zanotowano 40 863 tys. wypadków drogowych, w wyniku których 52 647osób odniosło obrażenia ciała, a 4 504 osoby zginęły. Najwięcej osób zginęło (ok.69 proc.) w wyniku wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami. Najczęściej dochodziło do wypadków z powodu: niedostosowania prędkości do warunków ruchu - 45,2 proc. wypadków śmiertelnych, nie ustąpienia pierwszeństwa przejazdu - 13,4 proc. nieprawidłowego wyprzedzania - 10,1 proc. Z winy pieszych zginęło 18 proc. ogółu. W większości przypadków byli to sami piesi. Niestety bardzo przykrą wiadomością jest fakt, iż od stycznia do października policjanci ujawnili 116 721 tys. kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art.178 a § 1 i 2 Kodeksu karnego) - mówi dla Wiadomości24.pl, Krzysztof Hajdas - Rzecznik Prasowy KGP w Warszawie


Kolejne spotkanie odbędzie się już 18 listopada br. w Łodzi w kinie Bałtyk.
Godziny wykładów: 15.30, 18.00 i 20.30

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No dobrze zima - zgadzam się:) Tylko to może weźmy mniej pod uwagę. Szczególnie chodzi tu o to, kiedy wydarzyło się najwięcej wypadków, a kiedy najmniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.