Facebook Google+ Twitter

Czy będzie kolejny wolny od pracy dzień?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-19 15:45

Sejm odłożył do następnego posiedzenia decyzję w sprawie ustanowienia Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Na posiedzeniu, zaplanowanym na 1-3 października, marszałek podda pod głosowanie wniosek Platformy Obywatelskiej o odrzucenie projektu ustawy w tej sprawie.

Obywatelski projekt ustawy przedstawił prezydent Łodzi, Jerzy Kropiwnicki. Powiedział, że uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Święto Trzech Króli, była dniem wolnym przez prawie tysiąc lat, od wprowadzenia w Polsce chrześcijaństwa do roku 1960. Kropiwnicki podkreślił, że inicjatywa powrotu do tradycji dnia wolnego w Święto Trzech Króli cieszy się ogromnym poparciem społecznym. Pod projektem ustawy w tej sprawie podpisało się prawie 700 tysięcy osób. "To bezprecedensowe poparcie społeczne" - powiedział prezydent Łodzi.

Projektu nie poprze jednak Platforma Obywatelska. Poseł PO Arkadiusz Rybicki argumentował, że Polski nie stać na kolejny dzień wolny od pracy, który kosztowałby 4 miliardy złotych. Straciliby przede wszystkim najbiedniejsi, dla których praca jest jedynym sposobem radzenia sobie z biedą. Poseł podkreślił też, że nie ma żadnych dowódów na to, iż dzień wolny w święto kościelne sprzyja praktykom religijnym. "Mnożenie wolnych dni sprzyja ich desakralizacji" - powiedział Arkadiusz Rybicki.

Za przekazaniem projektu do dalszych prac jest natomiast Prawo i Sprawiedliwość. Posłanka Elżbieta Rafalska powiedziała, że Polacy chcą móc godnie świętować. Przypomniała, że dzień wolny w Świeto Trzech Króli został zniesiony w czasach wojującego z kościołem komunistycznego ateizmu, wbrew woli milionów wierzących obywateli. Posłanka podkreśliła, że Polacy na tle Europy wcale nie świętują bardzo dużo. Dodała, że krytykująca projekt Platforma Obywatelska wyolbrzymia ekonomiczne skutki wprowadzenia dnia wolnego.

Podobne stanowisko zajęło Polskie Stronnictwo Ludowe. Poseł Franciszek Stefaniuk podkreślił, że poczucie dobrobytu obywateli zależy nie tylko od zgromadzonych dóbr materialnych, ale także od spokoju ducha. Odnosząc się do przedstawionych przez PO ekonomicznych konsekwencji wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego od pracy, Stefaniuk powiedział: "W Związku Radzieckim tylko co dziesiąty dzień był wolny od pracy, a mimo to kraj się nie dorobił".

Z kolei posłanka Lewicy Izabela Jaruga-Nowacka powiedziała, że ze wzglęgu na dobro pracowników jej ugrupowanie jest za dodatkowym dniem wolnym. Dodała jednak, że wprowadzenie kolejnego święta kościelnego utrwaliłoby i tak istniejącą dominację jednego światopoglądu. Dlatego lewica przygotowała projekt ustanowienia dodatkowego dnia wolnego 6 stycznia, ale nie byłoby to święto religijne. Dzięki temu, jak powiedziała posłanka, każdy obywatel będzie mógł spędzić ten dzień zgodnie z własnym sumieniem.

Marek Borowski z Socjaldemokracji Polskiej powiedział natomiast, że nie ma żadnych szczególnych okoliczności, by zwiększać liczbę wolnych dni. Polityk powiedział, że jego koło poselskie wnioskuje o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli został zniesiony decyzją I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR, Władysława Gomułki, w ramach walki z Kościołem katolickim. Obecnie w ten dzień nie pracują mieszkańcy dziewięciu krajów Unii Europejskiej, między innymi Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Szwecji i Finlandii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.