Facebook Google+ Twitter

Czy będzie referendum ws. energetyki jądrowej? Wywiad

W Gąskach na Pomorzu Środkowym mieszkańcy szykują się do referendum. Zdecydowany sprzeciw radnych i społeczności lokalnej wzbudziły tam z nikim niekonsultowane plany budowy elektrowni atomowej.

Referendum odbędzie się w połowie lutego, a o kłopotach z nim związanych opowiada A.M. Hendzel, jeden z inicjatorów plebiscytu.
Beata Traciak: Dlaczego nie rozpoczęto jeszcze zbiórki publicznej środków na referendum w gminie Mielno przeciwko inwestycjom jądrowym na terenie tej gminy?

Pan Andrzej Marek Hendzel: Od kilku tygodni odkąd Inicjatywna Grupa Referendalna Gąski w gminie Mielno złożyła wniosek o pozwolenie na zbiórkę publiczną środków na fundusz własny, na kampanię referendalną. Niektórzy urzędnicy gminy torpedują jak mogą wydanie tego pozwolenia.

Pomimo tego, że ustawa nakłada na nich obowiązek wydania takiego pozwolenia niezwłocznie, urzędnicy posiłkują się dyskryminacyjnymi postępowaniami z innych gmin, gdzie o taki wniosek występowano i grożą przedłużeniem terminu wydania pozwolenia do jednego miesiąca. Wymyślają bzdurne wady formalne pisma, na przykład nieuiszczenie jakiejś opłaty skarbowej, podczas gdy o takich obowiązkach powinien informować urzędnik w chwili składania dokumentów. Za braki spowodowane niedomaganiami prac urzędników odpowiadać powinien urząd.

Czemu to takie istotne dla procesu demokratycznego?
- Ludzie z całego świata, którzy odezwali się sami po dowiedzeniu się o akcji, mającej na celu zorganizowanie tego referendum, są obecnie zniesmaczeni takim postępowaniem, gdyż w krajach, w których przebywają, nie ma takiej możliwości, by urzędnik mógł utrudniać tak prostą w istocie sprawę.

Czynności załatwiane są automatycznie po złożeniu pisma informującego o zbiórce publicznej. Dlatego nasi obywatele, których los i nieżyczliwe warunki życia powodowane właśnie przez kastę urzędniczą w Rzeczypospolitej, nie rozumieją, w czym jest rzecz, że Inicjatywna Grupa Referendalna ciągle nie może opublikować konta bankowego na swojej stroniebezatomu.pl

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Helmut z grinpic
  • Helmut z grinpic
  • 08.01.2012 23:45

Wy polaczki zapomnijcie o tanim prądzie. Będziecie kupować (drogo) prąd z
kaliningradzkiej i bielaruskiej elektrowni
atomowej, od rostomu, gaz drożej niż Niemcy
będziecie kupować od gazromu. Już nasza
organizacja o to zadba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.