Facebook Google+ Twitter

Czy Beskidy będą polską stolicą sportów zimowych?

Po co jechać w Alpy? W Beskidach powstanie wielki narciarski raj. Projekt "7 Dolin" zakłada stworzenie w Beskidach nowoczesnej sieci kurortów zimowych. Po raz pierwszy w Polsce połączone ze sobą wyciągami zostaną różne miejscowości

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. PAPZanim wieś Wierchomla zaczęła się kojarzyć z narciarstwem, nikt chyba o niej nie słyszał. Kilka połemkowskich chałup, cerkiew i kamieniołom... Ludzie wyjeżdżali stąd na Śląsk i za granicę, bo wieś była bez perspektyw.

W 1997 roku wszystko się zmieniło. Zauważono, że dolina posiada idealne warunki topograficzne i klimatyczne do utworzenia tutaj stacji narciarskiej. Z roku na rok przybywało wyciągów, pensjonatów, powstał trzygwiazdkowy hotel SPA z basenem, boisko, park linowy. Wybudowano najdłuższy w Polsce wyciąg krzesełkowy. Nowatorskim projektem było utworzenie (również pierwszej w Polsce) stacji downhillowej.

Mieszkańcy Wierchomli zaczęli wracać do rodzinnej miejscowości i otwierać tu pensjonaty, bary i restauracje. W całej okolicy ceny gruntów wzrosły.

Początek 2008 roku będzie przełomowy - dwie miejscowości (Wierchomla Mała oraz Szczawnik leżący po drugiej stronie góry) połączą się systemem wyciągów. Będzie to zaplecze narciarskie dla turystycznej Muszyny, w której właśnie stacji narciarskiej od zawsze brakowało.

Powstał już projekt "7 dolin", który ma celu połączenie kilku znanych miejscowości wyciągami - m.in. Muszyny i Krynicy Górskiej. Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było. Narciarze już w tym roku mogą przemieszczać się z Wierchomli do Muszyny - Szczawnika wyciągami, a już za kilka lat - zapewne aż do Krynicy. To wielka gratka dla narciarzy - jeden karnet, wiele możliwości noclegów, wiele tras narciarskich i mnóstwo nowoczesnych wyciągów, w tym krzesełkowe i gondolowe.

Pomysły właścicieli cechuje nowatorstwo - pierwszy tak duży kompleks narciarski, pierwsza stacja downhillowa, pierwszy tak duży wachlarz usług SPA w połączeniu z narciarstwem, najdłuższe wyciągi krzesełkowe... czym jeszcze zaskoczą narciarzy Beskidy?

Najważniejszy w tym wszystkim jest jednak komfort narciarzy - wyciągi są nowoczesne, o dużej przepustowości, zaplecze noclegowe i gastronomiczne na wysokim poziomie, jest wiele udogodnień (choćby tak proste, jak bezpłatne duże parkingi, bezpłatne toalety, bezpłatny wyciąg linkowy). Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że w Beskidach mogą jeździć wszyscy - zarówno dobrzy narciarze, jak osoby początkujące. Miejsce to jest więc idealne dla turystyki rodzinnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Nie... Inwestycje w ośrodki narciarskie to głupota i nieopłacalny biznes... Pokrywa z roku na rok dityczy krótszej ilość czasu a okres wegetacyjny się rozszerza... Lepiej winnice :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.11.2007 23:38

Wystarczy minusowa temperatura i dobra wilgotność, a śnie się wyprodukuje ;)

Fajna sprawa - jeśli coś takiego powstanie to będzie raj dla wszystkich zakochany w sportach zimowych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko pytanie, co ze śniegiem? No, ale nie wszyscy narciarze potrzebują śniegu do szczęścia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja pamiętam dobrze Wierchomlę z przed kilku lat i znam ją jaka jest dzisiaj. Jest to przykład jak można zrobić dobry i uczciwy biznes z korzyścią prawie dla wszystkich, a szczególnie dla mieszkańców którzy otworzyli wiele gospodarstw agroturystycznych. Miejsce naprawdę warte odwiedzenia. Szczególnie polecam trasy rowerowe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

pomysł bardzo dobry:) ja pamiętam jeszcze Wierchomlę z czasów, gdy nikt prawie o niej nie słyszał, gdyż kilkukrotnie byłem tam na wakacjach i podczas ferii zimowych. Okolica pięka, a marsz na Bacówkę to chyba moja pierwsza większa wyprawa górska:) ech..sentyment pozostaje. Pewnie kiedyś wybiorę się zobaczyć ile tam się zmieniło, ale z niecierpliwością czekam na dalszy, ale zrównoważony rozwój:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry pomysł, do dzieła!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super. Dobry news!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.