Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23960 miejsce

Czy bez przemysłu Szczecin wyżywi i utrzyma swoich mieszkańców?

Kiedyś wielki przemysł stymulował rozwój miast. To obecność w miastach lub na ich obrzeżach wielkich zakładów przemysłowych zapewniała mieszkańcom zatrudnienie i utrzymanie.

Urząd Miejski w Szczecinie / Fot. Wincenty SadowskiZmiany ustrojowe i wprowadzenie w Polsce gospodarki rynkowej spowodowały likwidację w Szczecinie większości zakładów przemysłowych, takich jak: Transocean, PPDiUR Gryf, ZPO Dana, ZPO Odra, Spółdzielnia Pracy „Meblosprzęt”, Huta Szczecin, Papiernia Skolwin, Stocznia Szczecińska i jej córka SNN, Polmo, Wiskord, oddział Selfy, Unikon, Hyroma, Famabud, Meratronik, Fabryka Urządzeń Biurowych, Fabryka Kabli Załom. A i tak nie jestem pewny czy to pełna lista zlikwidowanych w Szczecinie zakładów.

Jednak na ich miejsce nie powstały konkurencyjne polskie zakłady przemysłowe, ale w większości hipermarkety, hurtownie, banki. Niestety większość z nich jest własnością inwestorów zagranicznych. Ogólnie mówiąc w Szczecinie upadający polski przemysł zastąpił handel w firmach zachodnich właścicieli. Czy bez przemysłu, bazując na handlu (tania siła robocza dla zachodnich pracodawców), Szczecin wyżywi i utrzyma swoich mieszkańców? Chyba nie i dlatego tysiące jego mieszkańców wyjechało do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy i innego życia, a Szczecin z ponad 400-tysięcznej metropolii (416,6 tys. w 1999 r.) zmienił się w ponad 300-tysięczne (391 tys. w 2008 r.) prowincjonalne miasto.

Jeżeli jednak w swoim czasie miasto, nie udzieliło pomocy upadającym zakładom przemysłowym, musi się liczyć ze skutkami ich upadku. Niektórzy mieli jeszcze nadzieję, że uda się uratować dla Szczecina chociaż stocznię, ale nadzieja prysła, gdy wystawiono na sprzedaż majątek stoczni poszatkowany na dziewięć części, podzielonych w sposób czysto urzędniczy i nie rokujący nadziei na ponowne uruchomienie tu produkcji statków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

P Stelmach
  • P Stelmach
  • 24.01.2012 15:57

Ano wyżywi, urzędnicze etaty się potroiły!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.