Facebook Google+ Twitter

Czy birofile to piwoluby? Festiwal Birofilia w Żywcu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-02 11:26

Można było nawarzyć piwa, i to nie byle jakiego! W Żywcu po raz 15. odbyła się Międzynardowa Giełda Birofiliów oraz 8. Konkurs Piw Domowych. W trakcie dwudniowego święta piwa opowiadano, jak produkuje się ten napój, zaprezentowano także najlepsze domowe piwo, które trafi teraz do okolicznościowej produkcji…

- 15 lat temu spotkali się po raz pierwszy kolekcjonerzy tzw. birofiliów, czyli wszystkich rzeczy, od kapsli począwszy, związanych z piwowarstwem i z piwem, z pasją piwną. – mówi Grzegorz Szczepański, współorganizator festiwalu Birofilia, dyr. Działu Korporacyjnego Grupy Żywiec. – Po latach dołączył do tego konkurs piw domowych, w tej chwili największy w Polsce. Od kilku lat też organizujemy konkurs piw rzemieślniczych.

Ci, którzy na festiwal przyjechali, mogli spotkać birofilów, czyli miłośników i zbieraczy rekwizytów związanych z piwem.

Wśród nich był Adam Tomecki z Bytomia, którego przygoda z kolekcjonowaniem birofiliów zaczęła się 10 lat temu:

- Zainspirował mnie kuzyn. Pokazał mi swój zbiór i od tego się zaczęło. Potem pierwsza szklanka, kilka podstawek … Teraz w tym trwam i cieszę się, że mam takie, a nie inne hobby.

- Etykiety kupuję na giełdzie i wymieniam się listownie z kolekcjonerami z całego świata. Byłem na pierwszej giełdzie w Żywcu i kupiłem przedwojenną etykietkę za 100 złotych; teraz jest warta 1000-1500 zł – opowiada inny kolekcjoner, Tomasz Rennak z Gliwic.

Na festiwal przybyli też kolekcjonerzy z zagranicy. Hobbysta z Niemiec opowiada, że z żoną odwiedzają browary, chętnie próbują piwa…

- …albo bierzemy je do domu, aby spróbować z przyjaciółmi. Byliśmy w wielu krajach, w Holandii, Polsce Czechach, Austrii, Szwecji i oczywiście w wielu niemieckich browarach, które mamy w pobliżu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.