Facebook Google+ Twitter

Czy boimy się ciężkiej zimy?

Opady śniegu paraliżują stolicę. Wypadki blokują autostradę A-4. Wystarczyły kilku lub kilkunastogodzinne opady, by nadwyrężyć nasze poczucie bezpieczeństwa

Polska zima / Fot. Wojciech ArciszewskiAtak zimy zbiegł się w czasie z końcem światowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze, poświęconej walce z globalnym ociepleniem. Może planeta Ziemia chciała nam coś powiedzieć?

Wyglądam za okno i widzę, że na Opolszczyźnie dalej sypie. Padało cała noc, a rankiem na kierowców czekały śliskie drogi i bardzo wolna jazda. Starszy człowiek w sklepie: „Panie, kiedyś to dopiero były zimy, jak drogi zasypało, to dopiero na wiosnę były przejezdne”.

Pan zaciąga z lekkim lwowskim akcentem, a więc dawny repatriant ze Lwowa lub okolic. Myślę, że trzeba mu wierzyć. Obecnie mamy wiek XXI , ale zima potrafi być jeszcze bardziej dokuczliwa, bo komunikacja gra o wiele ważniejszą rolę niż kiedyś. Po pierwsze dlatego, że
dawno temu odległe rejony były bardziej samowystarczalne, a ludzie mniej mobilni , po drugie - ze względu na niewyobrażalnie większą ilość używanych środków transportu i konieczność stałego przemieszczania się ludzi i towarów.

Trzydzieści lat temu zima również uderzyła z niebywałym impetem, zyskując miano „zimy stulecia”. Gospodarka i transport naszego kraju zamarły, wysiadały sieci ciepłownicze i energetyczne, w krótkim czasie nastąpił chłód w domach, bo w kotłowniach zabrakło węgla. Skala klęski żywiołowej przerosła wszelkie oczekiwania.

Teraz też cześć rodaków z niepokojem patrzy na prognozy. Doświadczenie uczy, że większa część Europy nie jest gotowa na gwałtowne ataki zimy. Zapatrzona w hasła o globalnym ociepleniu, ze zdziwieniem i niedowierzaniem reaguje na śnieżyce i mróz. Powtarza się to co roku.

Mam nadzieję, że tegoroczna zima okaże się być normalną. Przypomnę, że standardowa zima w
naszym klimacie to wciąż zima z opadami śniegu, minusowymi temperaturami i dokuczliwym lodowatym wiatrem. Patrząc jednak na reakcje służb komunalnych, drogowych i histeryczne relacje mediów mam wrażenie, że o tym zapomniano. Wystarczy więc przypomnieć sobie jak taka zima wygląda i odważnie się z nią zmierzyć. Nasi przodkowie, dziadkowie i ojcowie potrafili, to nasze pokolenie też da radę. Odwagi!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.