Facebook Google+ Twitter

"Czy Breivik zasługuje na śmierć?". Zdecyduj i wyślij sms

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2012-04-17 07:43

W Oslo ruszył w poniedziałek proces 33-letniego Andersa Breivika, oskarżonego o zabicie 77 osób w lipcu ur. Za popełnioną zbrodnię grozi mu maksymalnie 21 lat pozbawienia wolności, ale już dziś wiadomo, że dobre sprawowanie w więzieniu może znacznie skrócić tę karę. Superstacja zapytała więc swoich widzów: "Czy Anders Breivik zasługuje na karę śmierci?". A my pytamy Was o to, czy powinno się zadawać takie pytania?

Sonda

Czy warto przywrócić karę śmierci w Europie?

 / Fot. Łukasz BrzezickiAnders Breivik przyznał się do wszystkich stawianych mu zarzutów. Nie czuje się winny, nie czuje też skruchy. Najwyższy wymiar kary jaki przewiduje norweskie prawo to 21 lat odsiadki w więzieniu z dostępem m.in. do siłowni i studia dźwiękowego. Po tragedii na wyspie Utoya spekulowano, że norweska prokuratura postawi nacjonaliście zarzut zbrodni przeciwko ludzkości, zagrożony karą 30 lat pozbawienia wolności. Tak się jednak nie stało.

Sondaż. Polacy podzieleni w sprawie kary śmierci
Jarosław Kaczyński: Jesteśmy za wprowadzeniem kary śmierci


W Norwegii oraz w krajach, obserwujących postępowanie przeciw mordercy toczą się obecnie dyskusje nad niewielką karą, jaka mu grozi oraz stosunkiem kary do zbrodni, której się dopuścił i do której się przyznał. Norwegowie uważają, że system prawny ich państwa nie chroni dostatecznie obywateli przed takimi ludźmi jak Breivik. Sam Radosław Sikorski szef polskiego MSZ krótko po tragedii napisał na Twitterze, że 21 lat pozbawienia wolności to zbyt mało dla "zimnego drania". "On sam wykonał egzekucję. Czy nie powinniśmy mu sprawiedliwie odpłacić?".

Kodeks karny w ojczyźnie Breivika nie przewiduje kary / Fot. Łukasz Brzezicki
śmierci, zniesiono ją całkowicie w 1979 roku. W całej Europie za czyny, których dopuścił się Breivik można stracić życie jedynie na Białorusi. Reszta państw zrezygnowała z kary śmierci na rzecz długoletnich lub dożywotnich kar więzienia. Mimo tego Superstacja zastanawia się, czy Anders Breivik zasługuje na śmierć. W studio trwa dyskusja, zaś redaktorzy, prowadzący serwisy informacyjne zachęcają widzów do wysyłania smsów i "przedstawiania swojej opinii". Zanim jednak widz wyśle smsa o treści TAK lub NIE musi zadać sobie pytanie: czy Breivik powinien żyć? czy ma prawo do życia?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Dzisiaj:
"- Śmierć lub uniewinnienie to werdykt wzbudzający szacunek - powiedział dziś, w trzecim dniu procesu, sprawca masakry w Norwegii Anders Behring Breivik."

I właśnie dlatego nie powinni go skazywać na śmierć tylko dać mu okazję do posiedzenia za kratami jak zwyczajnemu przestępcy. Taka kara będzie dla niego dużo dotkliwsza. - On "sprawca największego dramatu w Norwegii" w celi jak jakiś bandyta? - Przecież to dla niego kompromitacja jest... :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli Brevik jest żołnierzem, to za zbrodnie na cywilach w czasie wojny nie czekałaby go inna kara niż śmierć. I chyba jest tego świadomy.
Co innego, gdyby zabił żołnierzy. Wtedy siedziałby jak jeniec w oflagu.
Brevik to nie idiota - co trudno powiedzieć o drugiej stronie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby Breivik pojawił się ze swoimi czynami w zabijaniu w USA, kara śmierci na pewno by go nie minęła. Nie jest wykluczone, że w Norwegii, choć tam najwyższa kara to 21 lat za kratami, dosięgnie kara dożywocia. Taka opcja jest rozważana w gronie karnistów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypadek Breivika mógłby też być podpierany sondą z zapytaniem: "Czy to już jest cyrk medialny?"

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 17.04.2012 20:45

Sonda na W24 dotyczy Europy, czyli ogółu, nie zaś konkretnego przypadku i konkretnej osoby. Superstacja zmusiła widzów do wydania wyroku w procesie, który nie przewiduje takiej kary.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomek Zdziwicz
 • Tomek Zdziwicz
 • 17.04.2012 19:36

"Czy warto przywrócić karę śmierci w Europie?" Takie pytanie widnieje obok tekstu na stronie Wiadomosci24. Można głosowac tak, nie, lub nie mam zdania. Czyli w sprawie kary śmierci wolno głosowac przez internet na stronie W24, ale sms-em w Superstacji nie wolno. Kali już rozumiec :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 17.04.2012 16:26

Breivik i mama Madzi do tańca z gwiazdami, potem Rozmowy w tłoku i dlaczego ja na polsacie, w bitwie na głosy ich zespoły w finale... ale by było o czym pisać. A licznik długu cyk, cyk, cyk... ale co nas to obchodzi, jest show są emocje. A prawdziwe życie? E tam pokażą w telewizji.

Nie czytam o Breiviku, nie czytam o mamie Madzi!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ech
 • ech
 • 17.04.2012 16:16

A to dlaczego prowadzący program nie mogą zapytać opinii publicznej co sądzi? Zbieranie takich informacji może stanowić podstawę do ważnej debaty, natomiast nigdzie nie jest napisane że to głosowanie będzie wyrokiem skazującym. Czytanie ze zrozumieniem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

jarek Dzisiaj 11:20
@Grzegorz! To NIE radio, tylko TELEWIZJA! Przecież masz zdjęcia w artykule. Tak wygląda radio? A może nie dowidzisz?

Nie spojrzałem na zdjęcie bo czytając artykuł koncentruję się na treści, a telewizji w ogóle nie oglądam, więc mam prawo się pomylić. Poza tym co to zmienia?

A Breivika powinno się leczyć, bo on przecież w ogóle żyje w innym świecie i nie ma świadomości tego co uczynił. Zabijanie człowieka chorego jest bez sensu i ze sprawiedliwością nie ma nic wspólnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
irenka88
 • irenka88
 • 17.04.2012 13:23

dlaczego chcecie wyludzic sms-a ode mnie? przeciez czytelnik nie ma zadnego wpywu na wyrok sadu. to jakas kpina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.