Facebook Google+ Twitter

Czy Bronisław Komorowski powoła "swoją" Krajową Radę Radiofonii i Telewizji?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-11 14:55

Janusz Piechociński, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury stawia kilka pytań w związku z odrzuceniem sprawozdania KRRiT przez obie izby i deklaracją zamiaru potwierdzenia wygaśnięcia kadencji Rady przez pełniącego funkcje prezydenta Marszałka Komorowskiego.

Ustawa o radiofonii i telewizji mówi, że w przypadku odrzucenia sprawozdania przez Sejm i Senat „kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni, licząc od dni ostatniej uchwały” (art. 12, ust. 4.) Warunkiem wygaśnięcia kadencji członków Rady jest potwierdzenie owego wygaśnięcia przez prezydenta (art. 12, ust.5.) Na marginesie warto zauważyć, że prezydent nie przyjmuje, czy odrzuca sprawozdanie, jak często błędnie podają media, a jedynie potwierdza wygaśnięcie kadencji, w przypadku odrzucenia sprawozdania przez obie izby. Ponieważ obie izby odrzuciły sprawozdanie, pełniący funkcję prezydenta ogłosił, że w najbliższy poniedziałek potwierdzi wygaśnięcie kadencji wszystkich członków Rady, oznacza to, że kadencja obecnej KRRiT wygaśnie z dniem 24 czerwca.

Czy oznacza to, że Rada przestaje - od 25 czerwca do chwili wyboru ostatniego członka nowej Rady - funkcjonować? Czy w tym okresie przejściowym nie funkcjonuje
konstytucyjny organ państwa? Art. 7, ust.1, pkt. 4 mówiący o kadencji członka Rady stwierdza, że „członkowie
Krajowej Rady pełnią swe funkcje do czasu powołania następców”. Czy ten przepis ma zastosowanie w przypadku wygaśnięcia kadencji wszystkich członków Rady? Jeśli tak, to czy Rada mogłaby w okresie przejściowym podejmować uchwały, a przewodniczący – wydawać decyzje?
Sądzę, że wspomniany przepis nie ma zastosowania
w przypadku wygaśnięcia kadencji całej Rady, ale potrzebne są ekspertyzy prawne, bo z pewnością będą próby wykorzystania go.

W innym przypadku prowadziłoby to do niebezpiecznej sytuacji, kiedy odwołana Rada mogłaby pełnić swe funkcje bez poczucia odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Istnieje też wątpliwość, kiedy nowa Rada mogłaby podjąć swoje funkcje. Obawiam się, że dopiero po powołaniu ostatniego członka, ale to także wymaga jasnego stanowiska.W zasadzie nie powinno być wątpliwości, że nowi członkowie KRRiT powoływani powinni być na pełną kadencję, gdyż
powoływanie na czas dopełnienia przerwanej kadencji, dotyczy członka Rady, a nie wszystkich członków Rady, których kadencja ulega wygaśnięciu na skutek odrzucenia sprawozdania przez obie izby i potwierdzenia prezydenta.

Nie zmienia to jednak faktu, że mogą pojawić się interpretacje, że nowi członkowie powinni dopełniać przerwaną kadencję poprzedników. Stąd w tej sprawie potrzebne także jednoznaczne stanowisko prawne.O ile w obu izbach obowiązuje procedura zgłaszania kandydatów do KR i ich opiniowanie przez właściwe komisje, to prezydent (p.o. prezydenta) może powołać „swoich” kandydatów w każdej chwili po decyzji potwierdzającej wygaśnięcie kadencji członków obecnej Rady. W związku z powyższymi rozważaniami, wątpliwościami i uwagami w pełni odpowiedzialności za funkcjonowanie KRRiT, konsekwencji dla rynku medialnego zwracam się do Pana Marszałka z prośba o odpowiedzi na zadane pytania.

Janusz Piechociński, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury

janusz@piechocinski.pl
www.piechocinski.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.