Facebook Google+ Twitter

Czy był cyberatak na Kancelarię Premiera?

Media prześcigają się w doniesieniach o włamaniu do systemu informatycznego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie potwierdza, że dokonano krakerskiego ataku.

Kancelaria Premiera przyznała, że pod koniec lutego dysponowano informacją "o możliwości nietypowej aktywności w systemie". Polskie Radio powołując się na komunikat KPRM z dnia 5 marca 2013 roku zwraca też uwagę na wiadomości serwisu Niebezpiecznik.pl, którego redakcja docieka na ile prawdziwe są sygnały o włamaniu. Wstępne odpowiedzi jakich udzielili rzecznicy KPRM, CERT i ABW nie pozwalają na opowiedzenie się za wersją o dokonanym cyberataku.

KPRM w wydanym komunikacie nie zaprzecza ale dystansuje się od pochopnych stwierdzeń: "To nie jest jednoznaczne z rzeczywistym wystąpieniem niepożądanego zdarzenia. (...) Wiąże się to z czasowym ograniczeniem dostępu do internetu, który w części został zapewniony innym, niezależnym łączem." Zapewniono, że system informatyczny jest "pod bieżącą i systematyczną ochroną."

pixabay.com Image ID: 913723 / Fot. forwardcom Niebezpiecznik.pl zaznacza, że jest w posiadaniu pewnych opinii i informacji zaczerpniętych ze źródeł niezależnych. Mowa przy tym o zawartości skrzynek pocztowych "najważniejszych osób w państwie". Potwierdzono fakt wyjaśniania sytuacji przez CERT ABW co może świadczyć o czymś poważniejszym niż przypadkowy incydent. Serwis przypomina, że wcześniej zdarzały się ataki na sieć KPRM.

article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC 3.0


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.