Facebook Google+ Twitter

Czy byliście w Rile? Kilka widoków z miasta

To niewielkie miasto położone w górach o tej samej nazwie. A Góry Riła to najwyższe pasmo Bałkanów. Miasto leży na wysokości około 600 metrów. Jest malowniczo położone u wylotu kilkudziesięciokilometrowej doliny.

Do miasta wjeżdżamy szeroką i dobrej jakości drogą. Wysadzana jest topolami. Przed nami masyw Riły. / Fot. R. GrzeszczykHistoria miasta jest długa. Miasto leży nie tak daleko od Grecji. Stąd do Morza Egejskiego jest niemal trzy razy bliżej niż do Morza Czarnego. Tereny były kolonizowane przez starożytnych Greków i Rzymian. Aktualnie liczni sa potomkowie Macedończyków.

W czasach antycznych miasto zwano Sportela, a później Roligera. Są zachowane fundamenty budynków z tamtego okresu. Istnieją też pozostałości z greckimi napisami. Istniał w tym miejscu zamek, przebudowany w IV wieku.
Od XIV wieku Riła jest wymieniana jako lenno - własność Monastyru Rilskiego położonego ok. 20 kilometrów dalej, w głębi doliny, wewnątrz Gór Riła. W międzyczasie była znana jako Driska, a później Irlie. Miasto jest związane z klasztorem od momentu jego powstania - od X wieku. Silne związki trwają do dziś. Nie można się dostać do Manastyru Rylskiego inna drogą. Jedyny szlak wiedzie przez Riłę.

W mieście jest siedziba Parku Narodowego. Obejmuje znaczny obszar Gór Riła, których 30 procent powierzchni leży powyżej 2000 metrów.

Mieszka tu niespełna 3 tys. ludzi. To siedziba bułgarskiej gminy. Jest stąd tylko 64 kilometry do Sofii (w linii prostej).

Okoliczne wzgórza, wodospad Bohemii, stara cerkiew, spokojne zaułki i charakterystyczna zabudowa ze zwisającymi nad ulicami mansardami, tarasami zdają się przenosić nas do krainy orientu. Wszechobecna winorośl wzbudzała we mnie zazdrość. Bywa, że całe ulice są pod "dachami" wypielęgnowanej i rozpiętej na trejażach winorośli. Dają cień i ochłodę. Dają smaczne owoce, wino i rakiję.


Miasto jest położone u stóp Gór Riła. / Fot. R. GrzeszczykGóry są widoczne z każdego miejsca. / Fot. R. GrzeszczykDolina w której rozłożyło się miasto. Góry osłaniają je od wschodu, południa i północy. / Fot. R. GrzeszczykWszechobecna winorośl. Piękny widok. / Fot. R. GrzeszczykZabudowa tarasowa miasta. Ulice są często na wysokości dachów sąsiedniego poziomu. / Fot. R. GrzeszczykZnów te winogrona. I góry. / Fot. R. GrzeszczykJeden z zaułków. / Fot. R. GrzeszczykCharkterystyczna skała nad drogą wylotową w kierunku Monastyru Rilskiego. / Fot. R. GrzeszczykWidok ze wzgórz na dolinę z Riłą. / Fot. R. Grzeszczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Miasto pięknie położone. Zdjęcia obejrzałam z przyjemnością. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doroto, to tylko 65 km od Sofii. A do Sofii można też łatwo i przyjemnie pociągiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie byłam i raczej nigdy nie będę.
Wspaniała wyprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.