Facebook Google+ Twitter

Czy byłym esbekom należy zredukować emerytury?

W dyskusji na temat Ruchu Kwaśniewskiego pojawiła się wypowiedź, że byli esbecy mają również prawo bronić demokracji.Teraz są także i tacy, którzy uważają, że nie należy redukować byłym esbekom emerytur, które wynoszą kilka tysięcy złotych.

Szokuje mnie brak wiedzy historycznej młodych Polaków. Nawet rozumiem, że nie "czują bluesa", gdy toczy się dyskusja na temat PRL-u, komunizmu czy SB. Skoro nie mają własnych doświadczeń z tym systemem, skoro w domu nikt z nimi na ten temat nie rozmawia, skoro nie czytali "Innego Świata" Herlinga Grudzińskiego czy "Archipelagu Gułag" Sołżenicyna, a nawet "Małej apokalipsy" Konwickiego, to skąd mają wiedzieć, że system komunistyczny był znacznie bardziej nieludzki niż faszyzm i pozbawił życia w sumie znacznie więcej ludzi niż III Rzesza i inne państwa faszystowskie razem wzięte.

Skąd młodzi ludzie mają np. wiedzieć, że tak zwana destalinizacja oznaczała co prawda zmianę liczby ofiar śmiertelnych systemu, ale nie zmianę jakościową. Po roku 1953, komuniści nie zakopywali już w ziemi żywcem swych ofiar, by je po kilkunastu minutach wykopać, a po paru minutach znowu zakopać, i tak aż do śmierci człowieka. Dostosowali się do epoki. Za Chruszczowa czy Gomułki dysydentów nie umieszczano już w specjalnych komorach, w których wzrastała temperatura do momentu, gdy krew zaczynała wypływać z ciał. Nie owijano już szczelnie ciała mokrym płótnem żaglowym, które wysychając ściskało tak mocno ofiarę, że traciła przytomność.

Stosowano bardziej subtelne metody. Dysydentów zamykano w klinikach psychiatrycznych i faszerowano ich psychotropami. Jednym z takich "pacjentów" jest np. Władimir Bukowski. Ciekawe, ilu spośród czytelników Wiadomości24.pl czytało jakąś książkę Bukowskiego?

W latach 30. "postępowi" intelektualiści zachodni, którzy odwiedzali Związek Sowiecki, nie zauważali milionów ofiar śmiertelnych głodu na Ukrainie. Po powrocie do Francji czy Anglii pisali o postępie cywilizacyjnym ZSRR. Jeden z czołowych polityków brytyjskiej Partii Pracy, Harold Laski oświadczył w roku 1934, po wycieczce do ZSRR: "Nigdy w historii człowiek nie osiągnął takiej doskonałości, jak w państwie sowieckim...", zaś Bernard Shaw - w czasie wielkiego głodu na Ukrainie - stwierdził: "Nigdy nie jadłem tak dobrze, jak podczas podróży po Związku Sowieckim... Jutro opuszczam tę ziemię nadziei i powracam na Zachód, gdzie króluje beznadzieja".

Już Lenin mawiał o lewicowej inteligencji zachodniej, iż to "użyteczni idioci", którzy są gotowi sprzedać Sowietom sznur, na którym zostaną przez bolszewików powieszeni. Sartre, jeden z najwybitniejszych umysłów Europy także w pewnym momencie należał do tej grupy! W latach 70. i 80., liberalna inteligencja niemiecka uważała stan wojenny w Polsce za wewnętrzną sprawę bloku sowieckiego, a kanclerz Schmidt obściskiwał się z Breżniewem, gdy Polacy byli pałowani na ulicach. Dzisiejsza ignorancja historyczna młodych Polaków kojarzy mi się z wyobrażeniami inteligencji zachodniej na temat komunizmu.

podręcznik historii dla liceum ogólnokształcącego, zbyt mało pisze się na temay komunizmu / Fot. Marek Ciesielczykjedna ze stron w/w podręcznika z cytatami z mojej pracy (tylko kilka zdań nt procesów moskiewskich) / Fot. Marek CiesielczykTwierdzę, iż niemożliwe już jest nauczenie młodych Polaków historii, skoro połowa społeczeństwa (w tym także ci, którzy żyli w PRL-u) uważa stan wojenny za słuszny wybór (mimo że dostępne są dokumenty, świadczące, że Sowieci nie mieli zamiaru wkraczać wówczas do Polski). Z wypowiedzi młodych ludzi wynika, że poziom nauczania historii po 1989 roku jest tak zastraszająco niski, iż wytłumaczalna jest wypowiedź na temat "moralnego prawa esbeków do obrony demokracji", cytowana na początku tego tekstu. Na zdjęciu tu prezentowanym widać podręcznik historii dla liceum ogólnokształcącego ze stroną, poświęconą słynnym procesom moskiewskim. W podręczniku tym zacytowano fragment mojej pracy pt. "Z historii czerwonej dyktatury 1917-1953", wyd. w 1989 r. Cytat liczy tylko 6 zdań.

Gdy na początku lat 90. wykładałem politologię na Uniwersytecie Gdańskim, odwiedzałem czasem Andrzeja Gwiazdę, legendę polskiego Sierpnia (ale kto go dzisiaj pamięta!) i widziałem, jak przymiera głodem. W tym samym czasie sędziowie sądów wojskowych, którzy skazywali na śmierć wielu polskich patriotów po wojnie, pobierali wielotysięczne emerytury. Anna Walentynowicz (ciekawe, ilu czytelników wiadomości24.pl wie, kto to jest?) nie miała pieniędzy na lekarstwa. Czyż po 1989 roku nie zafundowaliśmy sobie orwellowskiego modelu - wszystko jest dokładnie odwrotnie, jak być powinno.

Teraz, po kilkunastu latach, ktoś w końcu chce zredukować emerytury esbekom. Ci, którzy sami nazywają się "lewicą" (a faktycznie nią nie są, gdyż - jak wiadomo od Oleksego - mają ubogich w "d...e") podnoszą larum, że to sprzeczne z Konstytucją, którą wcześniej sami (no może nie sami, lecz z pomocą obozu Mazowieckiego i Geremka) uchwalili. Ustawa może wejdzie w życie. Następnie zakwestionuje ją Trybunał Konstytucyjny. A esbecy będą śmiać się w twarz takim ludziom, jak Gwiazda i Walentynowicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (31):

Sortuj komentarze:

...więcej poczucia humoru....
choć zarzucałem Oliwii jego brak, to wierzę, że przyjęła moje uwagi z przymrużeniem oka...
a tak poważnie, naprawdę uważam, iż opinia, że kobiety mają skłonność do koncentrowania się na obrzeżach problemu, jest słuszna.....wyobrażam sobie jak tego typu sądy irytują emancypantki.....
...myślę, że tutaj nie powinniśmy wszystkiego tak bardzo brać sobie do serca.....podobno ludzie , którzy się nie śmieją, są niebezpieczni.....więc Oliwia nie jest....

Komentarz został ukrytyrozwiń

a mnie zastanawia panie doktorze, pewna rzecz, skoro Oliwia, dość trafnie podsumowała pana artykuł, to czemu pan ją atakuje i sprowadza wręcz do roli podczłowieka. Tak nie postępuje chyba człowiek, który jest pewien swoich racji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie istoty mojej logiki, ale istoty w ogóle, a co do smiechu, niejaki La Mure miał stwierdzić, że łatwiej jest śmiać się, niż strać się zrozumieć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorze, jeśli na moje pytania odpowiadasz że jako kobieta nie dostrzegam istoty Twej logiki - coż, pozostaje mi się roześmiać. Miłego dnia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak człowiek (najczęśćiej w/w kobieta) nie ma argumentów to albo wybucha śmiechem , llbo krzyczy

Komentarz został ukrytyrozwiń

buchachachacha :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

do Grześka - chyba nie wstydzisz się wyboru...interesuje mnie to ze względu na Twoją logikę (trójwartościową, jak kiedyś wspomniałem)......jaki kierunek wybiera taki gość jak Ty.....obstawiam medycyna lub prawo???

do Oliwii....jest w tym logika, lecz Ty błądzisż po obrzeżach i nie dostrzegasz istoty - tak np. jak w tekście o ujemnym przyroście przypisałaś mi opinię, którą tylko cytowałem jako jeden z dwóch stosunków do tego tematu....jak większość kobiet zresztą koncentrujesz się na drugorzędnych sprawach (np. że ci Chińczycy z Mediolanu już się zasymilowali i nie są imigrantami?emigrantami).....no teraz - jako emancypantka powinnas się oburzyć... kiedy Ty zgubiłaś pogodę istnienia i poczucie humoru......(to tak apropos konia)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałam tekst już drugi raz.

Autorze, jakoś ciężko z logicznym wnioskowaniem. Podnosisz tezę, że należy zabrać emerytury esbekom, następnie czytamy próbę poparcia tezy - j wymieniasz metody pozbawiania życia za Stalina, następnie robisz pobieżny i po łebkach przegląd czasów do 89 roku. W międzyczasie wysuwasz wniosek, że czytelnicy nie mają o tym pojęcia. A na końcu podsumowujesz, że konstyutucję napisali "ci" wraz z mazowieckim i geremkiem.

Logika wywodu jest dla mnie niedostępna. Powinno się odebrać emerytury esbekom bo za stalina ludzie byli zamykani w komorach z wysoką temperaturą? czy dlatego może że czytelnicy nie czytali konwickiego? a może dlatego, że konstytucję pisali "ci" wraz z mazowieckim i geremkiem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doktorze, nie chcę być niegrzeczny, ale czy na pewno powinno to Pana interesować? Dlaczego Pan pyta?

Komentarz został ukrytyrozwiń

otóż to! Wówczas by nie było wysyłania protestów do trybunałów, Helsinek, Strasburga. Oni by się cieszyli, że nie idą do pudeł i że dostają najmniejsze emerytury. Przegapiono. Hydra podniosła łby i kąsa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.