Facebook Google+ Twitter

Czy chciałbyś być na ich miejscu?

O tym, że osoby niepełnosprawne nie mają łatwego życia, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Na zaparkowanie swojego samochodu też nie mają co liczyć... Postanowiłem przyjrzeć się, jak wygląda parkowanie pojazdów na tzw. kopertach.

Motocykl na miejscu dla inwalidy / Fot. Łukasz MicNa miejscach dla osób niepełnosprawnych parkują motocykle i samochody należące do osób sprawnych - niejednokrotnie luksusowe. Nasuwa się pytanie: czy osób zamożnych i innych kierujących nie obowiązują żadne zasady?

Gdy zwróciłem uwagę kierowcy, który zaparkował samochód na miejscu dla inwalidów, w odpowiedzi usłyszałem stek obelg. Na parkingu centrum handlowego dostrzegłem ochroniarza jeżdżącego na rowerze. Zapytałem go, dlaczego nie zwraca uwagi na takich kierowców. Ochroniarz był bardzo powściągliwy, oświadczył, że nie chce stracić pracy.
- Kiedy zwracamy uwagę, spotykamy się z takimi samymi wulgaryzmami, jakie pan usłyszał przed chwilą pod swoim adresem - oświadczył. - A co na to kierownictwo sklepu? - zapytałem. - Nic - wzruszył ramionami.

Niektórzy ponad wszystko przekładają swoją wygodę. Parkują jak najbliżej wejścia do sklepu, bo po co chodzić? A czy taki kierowca się zastanowił, jaki to może być trud dla osoby niepełnosprawnej, samo przejście z drugiego końca parkingu?

Nagminnym zjawiskiem jest również przystawianie auta do samochodu, który jest zaparkowany na kopercie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niektóre stanowiska są celowo utworzone w takim miejscu, po to, aby przede wszystkim osoba niepełnosprawna mogła swobodnie wsiąść do swojego pojazdu, i aby odległość do miejsca docelowego była jak najkrótsza.

Zmiany w przepisach w tej kwestii, podwyższające karę do 500 zł za parkowanie na miejscach z symbolem osoby niepełnosprawnej, na niewiele się zdały, bo przepis nie jest należycie egzekwowany. Nadal możemy się spotkać z problemami w podjęciu interwencji odpowiednich służb, ponieważ w wielu przypadkach okazuje się, że miejsce, w którym doszło do wykroczenia, jest terenem prywatnym i odpowiednie organy mogą tam interweniować w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, a utrzymanie porządku należy do właściciela terenu. Opieszałość zarządców prywatnych terenów można wytłumaczyć tylko chęcią zysków. Kiedy zostanie zwrócona uwaga zamożnemu klientowi, to może się okazać, że kolejnym razem wybierze inne miejsce na zakupy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Tylko w naszym kraju unijnym, są takie smutne prawa, w Anglii nie ma zmiłuj dla parkujących na miejscach, przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Wystarczy moment i na koło nakładana jest klamra, odblokowanie przez angielską straż miejską, jest bardzo drogie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nic nie zmieni dotąd ,dokąd 85% społeczeństwa przejdzie obojętnie obok takich kwiatków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Łosicach jest to nagminne koło Urzędu Skarbowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Tobą.
I kolejne: http://www.nowiny24.pl/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=NW&Date=20081028&Category=REGION00&ArtNo=913852946&Ref=AR&border=0&MaxW=280
W tym przypadku rzecznik tłumaczył się następująco: "(...)W określonych sytuacjach radiowóz, w końcu jest pojazdem uprzywilejowanym, może przez kilka minut stanąć na takim miejscu"
Brak słów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla tych co świadomie i z premedytacją powinny być surowe kary i strona internetowa z ich zdjęciem bez zasłoniętych tablic.

Oczywiście. Tutaj też:http://www.nieparkuj.pl/foto.php?p=http://www.nieparkuj.pl/cms/upload/policja-d668.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z widocznymi tablicami byłoby najlepiej :)

Livio system rzeczywiście byłby przydatny w kilku miejscach, tylko pozostaje pytanie czy miałby wpływ na kierowcę, który świadomie i z premedytacją zajmuje miejsce osób niepełnosprawnych?
Mundurowi dali przykład nie ma co, ale pewnie przyjechali na pilną interwencję...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiedziałam, że do policji przyjmują niepełnosprawnych: http://www.nieparkuj.pl/foto.php?p=http://www.nieparkuj.pl/cms/upload/los2-d659.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

5+ W Galerii Przymorze (Gdańsk) na parkingu podziemnym jest zainstalowany system, który informuje kierowcę, że postawił na miejscu dla niepełnosprawnych. Myślę, że to bardzo dobre uzupełnienie koperty, nie można powiedzieć, że nie zauważyło się oznaczeń.

Kierowco! Nie parkuj jak Łoś! http://www.nieparkuj.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

+5 za prawdziwie obywatelski tekst. I szkoda tylko, że Autor z wiadomych względów nie mógł na zdjęciach pokazać tablic rejestracyjnych:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.