Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4035 miejsce

Czy chlor w basenach szkodzi?

Pływanie jest świetnym sportem, a także doskonałą formą relaksu i regeneracji. Większość zbiorników, w których uprawiamy ten sport, zawiera chlor. Czy chlor zawarty w wodzie może być szkodliwy dla naszego zdrowia?

Chlorowana woda na basenie / Fot. Adam SęczkowskiPływanie było dotychczas zalecane przez ekspertów jako sport idealny, który regularnie uprawiany zwiększa objętość płuc i poprawia oddychanie. Musimy jednak pamiętać, że woda w wielu basenach zawiera w sobie chlor, który niekoniecznie jest neutralny dla naszego organizmu.

Chlor to czysta chemia i nie służy naszemu zdrowiu. Dlaczego zatem konieczne jest dodawanie go do wody? Odpowiedź jest prosta - bakterie.

Wilgoć i wysoka temperatura, tłumy osób przewijających się każdego dnia - to wprost wymarzone środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Z tego względu, dla naszego zdrowia, bardzo ważne jest, aby woda w basenie była czysta i regularnie dezynfekowana. Rolę substancji, która neutralizuje wszelkie mikroorganizmy, spełnia właśnie chlor. Miesza się on z wodą i świetnie sobie radzi ze zwalczaniem znajdujących się w niej bakterii.

Jednak, gdy chlor łączy się z substancjami organicznymi, takimi jak pot, mocz, włosy, powstaje toksyczny gaz tak zwany chloramin, który może atakować błony śluzowe, skórę, drogi oddechowe oraz oczy. Chlor może spowodować nawet zapalenie oskrzeli, chociaż jego zapach w powietrzu jest słabo odczuwalny.

Dlatego więc tak istotna dla naszego zdrowia jest prawidłowa wentylacja obiektu. Jeżeli w czasie pobytu w basenie odczuwamy nagły kaszel, pieczenie w gardle - możemy mieć obawy, że chloramin podrażnił nasze drogi oddechowe. Jeśli pieką nas oczy i/lub są zaczerwienione również jest to niepokojący sygnał. W tych przypadkach lekarze radzą wyjść z basenu.

Podsumowując: Pływanie to sport, promocja zdrowia i dobrego samopoczucia; łagodzi on stres i lęk. Pamiętajmy jednak, aby przed i po wizycie na basenie wziąć dokładny prysznic oraz stosować specjalne okulary do pływania, nawet jeśli odwiedzamy basen wyłącznie w celach rekreacyjnych. Wszystko to po to, aby zmniejszyć negatywny wpływ chloru na nasz organizm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Marcin Sucharski
  • Marcin Sucharski
  • 28.04.2011 16:12

Ozon owszem ale nie daje ten system rady w zatłoczonych pływalniach.
Sa specjalne kosmetyki do wody chlorowanej TRISWIM , zmywają chlor i chronią włosy i skórę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepszym środowiskiem do pływania jest Morze Bałtyckie. Nie za wysokie temperatury powodują dużą zawartość Jodu w powietrzu. Kąpiele powinny być krótkie i częste, co znamiennie poprawia hartowanie organizmów. Należy tylko pilnować, aby oczyszczalnie ścieków nie wylewały osadów do rzek a przez to żeby SANEPID nie zamykał plaż w okresie letnim: <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coraz częściej wprowadza się ozon w miejsce chloru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.